...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

5 najważniejszych wydarzeń z branży video online w 2014 roku

Rok 2014 był dla branży video online rokiem wielkich sukcesów i pod wieloma względami przełomowym. Po klęsce 3D w latach poprzednich, producenci skupiają się przede wszystkim na rozwiązaniach UHD i jakości 4K.

 

Odchodząc od tworzenia dedykowanych platform, budują infrastrukturę dla własnych systemów operacyjnych, które miałyby być wykorzystywane na wszystkich urządzeniach i udostępniane innym producentom. Unifikacja ma miejsce także na poziomie streamingu, o czym świadczy całkowite przejście YouTube na standard MPEG-DASH, który w najbliższym czasie może okazać się najpopularniejszym rozwiązaniem dla platform video.

 

::
380 mld USD na przejęcia i fuzje
::

 

Wydatki na fuzje i przejęcia w ogólnoświatowej branży TMT (telekomunikacja, media, telewizja) osiągnęły najwyższy poziom od 2001 roku przekraczający ponad 380 miliardów dolarów. Do najważniejszych z nich należą: przejęcie przez międzynarodowego operatora telekomunikacyjnego Liberty Global największej holenderskiej sieci kablowej Ziggo, oraz zakupienie hiszpańskiego operatora ONO przez Vodafone. Największy operator kablowy w Ameryce – Comcast jest w trakcie przejęcia przez Time Warner Cable. Po kilku latach łączenia się ze sobą polskich operatorów telewizyjnych, rok 2014 był u nas wyjątkowo spokojny. Na świecie widać jednak wyraźne ruchy konsolidujące. Duzi gracze łączą się, myśląc przede wszystkim o cięciu kosztów. Im większa skala działania, tym mniejszy koszt jednostkowy ponosi operator. Jest to dobra wiadomość dla branży, bo koszty wdrożenia nowych technologii zwracają się dzięki temu szybciej, więc firmy chętniej w nie inwestują. – podsumowuje Jarosław Narojczyk dyrektor zarządzający w Insys.

 

::
Standard Ultra HD
::

 

Producenci po klęsce 3D rozpoczęli walkę o dostarczanie jakości UHD. Wiosną Samsung wraz partnerami zaprezentował pierwszą w Europie aplikację dostarczającą filmy pełnometrażowe w jakości 4K. To Strefa VOD UHD, która działa na platformie InsysPlay. Aplikacja STREFA VOD z filmami w 4K to krok naprzód, przełomowa realizacja dla całego rynku medialnego i jednocześnie kierunek dla branży telewizyjnej oraz video online – mówi Piotr Czekała partner zarządzający w Insys. – Cieszę się, że od strony technologicznej i video Insys jako pierwszy przeprowadził tego typu projekt od A do Z. Jesienią bazę filmów w jakości 4K udostępnił również producent LG. I choć pierwsze telewizory obsługujące 4K pojawiły się na rynku dopiero 2 lata temu, to tylko w tylko tym roku ich cena spadła o ponad połowę, co oznacza, że będą coraz popularniejsze.

 

::
Platforma Google Play Movies i premiery kolejnych VOD w Polsce
::

 

Po długich oczekiwaniach Google udostępnił swój sklep VOD, czyli Google Play Movies również w Polsce. Użytkownicy zyskali dostęp do bazy kilkuset filmów, także w jakości HD, które mogą wypożyczać lub kupować na własność. Krajowi gracze również nie próżnowali: 2014 roku swoje premiery miały kolejne platformy VOD, m.in. nowe projekty T-Mobile i UPC przyciągające kolejnych widzów do ekranów komputerów i wzbogacające ofertę polskiego Video On Demand. Start Google Play Movies jest niewątpliwie bardzo ważnym wydarzeniem tego roku i pomoże minimalizować skalę piractwa internetowego. Mimo ciągłego pojawiania się nowych platform, na tym rynku jest jeszcze dużo miejsca dla kolejnych. Kwestią, którą trzeba jeszcze dopracować są z pewnością ceny kupna i wypożyczania filmów, a także brak polskich lektorów czy napisów przy wielu produkcjach. Ten drugi aspekt wymagałby jednak większego nakładu finansowego i czasu, z którymi jak wiadomo przemysł filmowy musi walczyć najbardziej. Już teraz na premiery w VOD czekamy zdecydowanie za długo, widać jednak znaczącą poprawę spowodowaną pojawieniem się nowej konkurencji – komentuje Artur Brzyski dyrektor ds. rozwoju w Insys.

 

::
Upowszechnienie formatu MPEG-DASH i jego implementacja przez YouTube
::

 

Choć streaming adaptacyjny jest wykorzystywany już od dłuższego czasu, w wielu komercyjnych rozwiązaniach, to jednak do niedawna mieliśmy do czynienia z sytuacją gdzie każdy z dużych producentów (Microsoft, Adobe, Apple) miał swoje własne rozwiązanie, które było rozwijane niezależnie od innych. MPEG-DASH jest standardem, który skutecznie zastępuje i unifikuje dotychczas rozwijane technologie. Zostaje wykorzystywany w kolejnych projektach, także tych najbardziej znanych. Mowa oczywiście o serwisie YouTube, którego 99% treści jest już obsługiwana przez DASHa. Tę migrację największy serwis video online rozpoczął już w 2013 roku, a podczas konferencji IBC 2014 w Amsterdamie Richard Leider wyjaśniał dlaczego MPEG-DASH jest od teraz dla YT obowiązującym standardem i tym samym zakończył proces jego implementacji. MPEG-DASH to przede wszystkim unifikacja rozwiązań streamingu adaptacyjnego i przeniesienie wszystkich jego korzyści (szybki start i brak buforowania, dostosowanie jakości do możliwości sprzętu i łącza) do otwartego i powszechnego standardu. Wyzwaniem stojącym przed tą technologią jest migracja starych rozwiązań i upowszechnienie się nowych urządzeń i odtwarzaczy ją obsługujących. Biorąc pod uwagę to, że jej specyfikacja jest szczegółowo zdefiniowana i w popularyzację tej technologii zaangażowały się największe koncerny, rozpowszechnienie DASH’a to kwestia niedalekiej przyszłości – prognozuje Piotr Czekała z Insys.

 

::
Inwestycje we własne systemy operacyjne
::

 

Rok 2014 pełen był informacji na temat rozwijania przez Samsunga otwartego systemu operacyjnego Tizen, który miałby uniezależnić koreańskiego giganta od Google i Androida. Pojawiły się pierwsze smartwatche oraz prace nad telefonami z wykorzystaniem tego systemu operacyjnego. Kim Hyun-suk, szef działu wizyjnego Samsunga ogłosił, że w styczniu podczas targów CES firma zaprezentuje SmartTV oparte o ten system. Wdrożeniem własnych systemów zainteresowani są również pozostali producenci. LG wdraża WebOS, a Panasonic chce wdrożyć Firefox OS. Zarówno Tizen jak i WebOS są bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o rozwój w Smart TV. Oba systemy pozwalają na tworzenie aplikacji na telewizory w wygodnym, otwartym środowisku, które działa multiplatformowo. Jeśli te systemy się upowszechnią, zaczną powstawać nowe aplikacje i gry, a stare zmigrują na nową platformę – SmartTV zyskają kolejne atrakcyjne atuty – komentuje Czekała z Insys.

© Piotr Adamowicz – Zobacz portfolio

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF