...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Co musisz wiedzieć o branży IT i jak odnieść w niej sukces?

sukces w branzy IT

Nie może dziwić, że branża IT - ze wszystkimi swoimi dziedzinami i subdyscyplinami - rozwija się w lawinowym tempie i przyciąga do siebie olbrzymie ilości zainteresowanych. W pierwszej kolejności zawodowych informatyków, lecz miejsca na rynku pracy w IT jest pod dostatkiem dla każdego. Technologie informatyczne są bowiem znakiem rozpoznawczym naszych czasów, a praca w IT jest komfortowa i nadzwyczaj dobrze wynagradzana.

Jeżeli decydujemy się na pracę w branży IT…

Nawet 20-30 lat temu wiedzieliśmy już, że świat wchodzi w nową erę – erę technologii cyfrowych, które będą wytwarzać miejsca pracy i zmienią całkowicie nasze życie, ale chyba nikt nie spodziewał się, że dynamika rozwoju będzie aż tak wielka. Tymczasem na świat przyszło już nowe pokolenie, które zastało Internet jako coś zwykłego, co po prostu jest częścią świata. Oczywiście mamy na myśli rewolucję cyfrową, która trwa w najlepsze, przyspiesza, jest powszechna do tego stopnia, że nawet przestaliśmy zwracać na nią uwagę.

Technologie informatyczne są widoczne w każdym miejscu globu, nie wyobrażamy sobie powrotu do epoki analogowej. Cała branża IT przemieniła nasz sposób myślenia, działania, nabyliśmy nowych nawyków, do tej pory nie wiemy jakie skutki cyfrowa rewolucja może jeszcze przynieść. Ale pewne jest to, że gdziekolwiek nie spojrzeć, tam występuje zapotrzebowanie na pracowników IT. Już dawno temu sformułowano zasadę, że maszyna ma być podległa człowiekowi, a nie odwrotnie – technologie informatyczne wytwarzają takie maszyny i potrzebna jest coraz większa rzesza ludzi, którzy rozumieją ich działanie, potrafią o nie dbać i je udoskonalać. Ten trend będzie nadal narastał, więc rynek pracy w IT otworzy się – choć trudno to sobie pomyśleć – jeszcze szerzej. Nawet planowanie polityk na szczeblach państwowych i międzynarodowych włącza w siebie szeroko zakrojoną walkę z wykluczeniem cyfrowym, a kompetencje informatyczne już dziś należy uznawać za niezbędną część wykształcenia podstawowego. Wszystkie te zagadnienia są znakomicie rozwinięte w serwisie Mind Workers: https://mindworkers.pl/, który należy do najciekawszych miejsc w internecie zajmujących się tematyką IT.

Technologie informatyczne jako zawód przyszłości

Można obstawiać w ciemno, że wejście w posiadanie jednej ze specjalizacji IT będzie skutkowało wysokim wynagrodzeniem i łatwością znalezienia pracy. Całe społeczeństwa transformują się w kierunku cyfrowym, a wraz z tymi zmianami potrzeba wykwalifikowanej kadry IT staje się pilniejsza niż kiedykolwiek. Niegdyś wysoki status społeczny rozpoznawało się po posiadaniu własnego lekarza i prawnika, dziś do tych zawodów należy dodać także informatyka. Nie dość, że przybywa miejsc pracy w IT, to wynagrodzenia w tym sektorze notują najwyższe wzrosty.

Jak stawiać pierwsze kroki w IT?

Jeżeli jesteś absolwentem kierunków informatycznych wyższej uczelni, to możesz sobie pogratulować, ponieważ Twoje życie zawodowe będzie łatwe, satysfakcjonujące i szczęśliwe. A więc tylko kilka słów dla tych, którzy nie mają takiego dyplomu: zjawisko przebranżowienia się i zostania pracownikiem kadry IT jest bardzo wyraźne. Wielu wybiera komfortową pracę z dobrym wynagrodzeniem w IT, a ścieżką rozwoju, drzwiami, przez które wchodzimy do IT, mogą być równie dobrze specjalistyczne kursy i szkolenia, lub nawet wiedza zdobywana całkowicie samodzielnie. Prawda jest taka, że dla pracodawców najważniejsze są praktyczne umiejętności, których można się nauczyć na własny rachunek. Oczywiście wymaga to trochę czasu, być może też jakiegoś talentu, ale ogólnie droga do zatrudnienia w IT jest otwarta właściwie dla każdego.

Zalety pracy w IT

Trudno jest wskazać jakiekolwiek wady pracy w IT. Zalet jest za to mnóstwo. Jako pracownicy IT uzyskujemy dużą niezależność na rynku pracy oraz zapewniamy sobie stabilność zatrudnienia. Możemy liczyć na ponadprzeciętne wynagrodzenie, w niektórych przypadkach nawet ponad 20 000 złotych. Poza tym większość osób po prostu lubi wykonywać zawody IT, ponieważ tego typu zadania zawodowe sprawiają przyjemność i zajmujemy się nimi w komfortowych warunkach, pracując przy komputerze, często wykonując pracę zdalnie (jeśli tylko ten rodzaj zatrudnienia uznamy za odpowiedni dla nas).

IT dla firm

Powyższe rozważania były kierowane głównie do pracowników IT, ale nie zapominamy również o firmach. Tu powstaje ważkie pytanie: czy outsourcing IT jest najlepszym rozwiązaniem dla firmy? Przecież obecnie nawet mikroprzedsiębiorstwa muszą korzystać z usług IT, a o dobrego pracownika tej branży toczy się pomiędzy firmami prawdziwa walka. Jeżeli zależy nam wyłącznie na doprowadzeniu naszego projektu do końca lub np. wspomożeniu już posiadanego zespołu informatycznego, jeśli jako szefowie nie mamy zamiaru powiększać formalnie składu naszego personelu, lecz chodzi nam jedynie o wykonanie pewnych określonych zadań informatycznych na rzecz naszej firmy – wtedy outsourcing IT jest rozwiązaniem w sam raz.


Źródło: mindworkers.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF