...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Cyberbezpieczeństwo w dzień bezpiecznego internetu

Bezpieczeństwo w sieci

9 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. To okazja do zastanowienia się nad tym, jakie możliwości, ale i zagrożenia niesie za sobą korzystanie z sieci. Tegoroczne hasło: „Razem na rzecz lepszego Internetu” ma zachęcić do maksymalnego wykorzystania potencjału i poszerzania globalnej świadomości na temat tego medium. Ma również pobudzać do współpracy, zwłaszcza w trudnych czasach pandemii.

Cyberbezpieczeństwo to praktyka polegająca na ochronie komputerów, serwerów, urządzeń mobilnych, systemów elektronicznych, sieci i danych przed złośliwymi atakami. To również bezpieczeństwo technologii informacyjnej lub elektroniczne bezpieczeństwo informacji. Termin ma zastosowanie w różnych kontekstach, od biznesu po telefony mobilne.

Bezpieczeństwo sieci polega na zabezpieczaniu sieci komputerowej przed intruzami, atakami ukierunkowanymi, czy złośliwym oprogramowaniem. Natomiast bezpieczeństwo aplikacji koncentruje się na utrzymaniu oprogramowania i urządzeń wolnych od zagrożeń. Zaatakowana aplikacja może zapewnić dostęp do danych, które ma chronić. Skuteczna ochrona zaczyna się na etapie projektowania, na długo przed wdrożeniem programu lub urządzenia. Z kolei bezpieczeństwo informacji chroni integralność i prywatność danych, zarówno podczas przechowywania, jak i ich przesyłania.

W pandemii ryzyko ataków w sieci wzrosło. Cyberprzestępcy szturmują systemy komputerowe osób, firm, a nawet światowych organizacji w czasie, gdy ochrona cybernetyczna może zostać obniżona z powodu przeniesienia uwagi na kryzys zdrowotny. Niezależnie od tego, czy mowa o korzystaniu z sieci w domu lub w pracy, na telefonie lub służbowym komputerze, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach bezpieczeństwa.

Dobrą praktyką jest tworzenie kopii zapasowych wszystkich ważnych plików i przechowywanie ich niezależnie od systemu (np. w chmurze, na dysku zewnętrznym). Co więcej, przed wprowadzeniem danych do logowania, warto sprawdzić, czy korzysta się z legalnej witryny internetowej oraz na bieżąco aktualizować oprogramowania i systemy. Więcej o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci można przeczytać w specjalnie przygotowanym przez Grupę LOTOS poradniku: bit.ly/3ryfMDq.


Źródło: LOTOS S.A.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF