Czwarty wymiar motoryzacji

W świecie internetowych startupów pod koniec 2016 roku, pojawił się pierwszy na świecie Wirtualny Garaż dla posiadaczy motocykli i samochodów. iMoto to jedyne tak kompleksowe rozwiązanie, które w jednym miejscu skupia wszystkie niezbędne informacje i usługi związane z utrzymaniem i serwisowaniem pojazdu, a także zapewnia przydatne porady i rozrywkę fanom motoryzacji.

iMoto to pierwsze na świecie rozwiązanie, zarówno w branży motoryzacyjnej, jak i w środowisku internetowym, które w jednym miejscu skupia wszystko to, co do zarządzania pojazdem i jego utrzymania jest niezbędne – od możliwości zamawiania części zamiennych i usług, przez porady i ciekawe artykuły o tematyce motoryzacyjnej po kreowanie społeczności.

Jednym z głównych zadań platformy jest szybkie i proste łączenie posiadaczy pojazdów z zaufanymi dostawcami części zamiennych. Współpracujące z iMoto sklepy oferują wyjątkowo konkurencyjne ceny i szeroki asortyment, a jakość ich usług jest stale monitorowana przez użytkowników. Co więcej, na iMoto zakup części do samochodów jest niezwykle łatwy, ponieważ po podaniu nr VIN pojazdu, system automatycznie dopasowuje dedykowane części. Użytkownik zostaje przekierowany do zestawienia ofert z kilku sklepów i jednym kliknięciem może wybrać najtańszą opcję.

Na portalu dostępna jest baza warsztatów składająca się z kilku tysięcy rekordów. Podlega ona nieustannej ocenie użytkowników, dzięki czemu łatwo jest znaleźć godny zaufania serwis i wystrzegać się miejsc, w których inni zostali źle obsłużeni.

Ponadto użytkownicy mogą zarówno ogłaszać zapotrzebowanie, jak i chęć realizacji drobnych usług związanych z utrzymaniem pojazdu (jak np. zawiezienie do warsztatu czy na myjnię). Jest to szczególnie przydatne dla osób, które cierpią na brak czasu lub po prostu nie lubią zajmować się takimi sprawami.

Niezwykle istotny jest tym samym portal społecznościowy, gdyż to właśnie tam można nawiązywać cenne kontakty, wymieniać się opiniami i doświadczeniami, jak również chwalić swoimi pojazdami. Na socjalu iMoto nikt nie powie, że ma dosyć rozmów na temat motoryzacji.

Skąd pomysł na startup?

Twórcami iMoto są Darek Nabywalec i Olaf Dąbrowski. Wcześniej pracowali dla takich firm jak Philip Morris, UPS, Netia czy też Orange, by w końcu postawić na własny biznes. Celem obu panów było wprowadzenie rewolucji w dbaniu o auto, która dzięki systemowi rekomendacji i polecaniu tylko zaufanych fachowców ma zminimalizować ryzyko natrafienia na oszustów, na co często skarżą się osoby korzystające z usług warsztatów.  

– Liczymy, że dzięki zapewnieniu dostępności tańszych usług i części w pewnym stopniu przyczynimy się również do poprawy stanu aut poruszających się po polskich drogach  – mówi Darek Nabywaniec.

iMoto to niemal klasyczny startup, z tą jednak różnicą, że tu pomysłodawcy i twórcy są jednocześnie inwestorami. Darek i Olaf zainwestowali własne środki w platformę, którą teraz chcą rozwijać wspólnie z użytkownikami. Rejestracja i korzystanie z serwisu są więc i pozostaną bezpłatne dla wszystkich. Ponadto pomysłodawcy wynegocjowali niższe ceny u czołowych dostawców części i akcesoriów. W najbliższym czasie mają również w planach dalszą rozbudowę portalu, między innymi o porównywarkę cenową.

 

Przepis na sukces

Twórcy iMoto, tworząc platformę o tak wielu funkcjonalnościach, chcieli odpowiedzieć na preferencje internetowe Polaków. – Internet jest obecnie kluczowym miejscem, w którym poszukujemy informacji o samochodach. Według badania AUTOwybory Polaków aż 63% Polaków szuka informacji o samochodach w sieci. Z for tematycznych korzysta natomiast aż 44% kierowców, zaś z portali motoryzacyjnych 28%. Internet jest w dzisiejszych czasach niezwykle istotnym źródłem informacji, w którym dużą uwagę przykładamy do rekomendacji innych internautów – argumentuje Darek Nabywaniec.

Sukces wróży również podejście założycieli serwisu, dla których niezwykle ważną rolę odgrywają opinie i sugestie użytkowników, na podstawie których portal będzie dalej rozwijany. iMoto stworzono bowiem z myślą o kierowcach i to właśnie oni będą mieli decydujący wpływ na to jaki ostatecznie przybierze kształt.

 

Strona główna iMoto skrywa ogrom funkcjonalności, a co za tym idzie, również możliwości dedykowanych każdemu fanowi motoryzacji oraz wszystkim posiadaczom samochodów i motocykli.

Aby otworzyć bramy iMoto należy dokonać bezpłatnej rejestracji, która możliwa jest za pomocą Facebooka lub tradycyjnie poprzez podanie loginu i adresu e-mail. Zaraz po pierwszym zalogowaniu portal prosi nas o uzupełnienie danych w ustawieniach konta. Ma to pomóc systemowi w automatycznym dopasowaniu usług i produktów do naszych potrzeb. Kolejny krok to dodanie pierwszego pojazdu. Tu w pierwszej kolejności mamy do wyboru samochody osobowe, dostawcze, ciężarówki i motocykle. Twórcy pomyśleli więc o wszystkich użytkownikach dróg, bez względu na to, czym się poruszają. Po wybraniu rodzaju pojazdu należy podać jego dane. W przypadku samochodów wystarczy podać jedynie numer VIN, a system automatycznie uzupełni wszystkie najważniejsze dane pojazdu. Jeśli dodamy więcej informacji, platforma stanie się wirtualną książką serwisową, która będzie nam automatycznie przypominać o istotnych datach.

Możemy swój profil uzupełnić o szereg danych, począwszy od marki i koloru pojazdu, poprzez rok produkcji, przebieg, datę pierwszej rejestracji, aż po informacje o ostatnim przeglądzie, wymianie oleju, ubezpieczeniu i datcie wymiany gaśnicy. Jednym słowem – wszystkie informacje, jakie z naszym pojazdem  są związane. Choć wydawać się może, że podanie tak dużej ilości informacji jest zbędne, twórcy platformy zapewniają, że wszystko to ma na celu możliwie jak największe ułatwienie dalszego serwisowania pojazdu, czy też potencjalnej jego sprzedaży, gdy możemy takąw pełni uzupełnioną historię pojazdu, wraz ze skanami dokumentacji, jednym kliknięciem przekazać nowemu nabywcy.

Mimo pokaźnej wielkości serwisu i mnogości funkcji, platforma zbudowana została w sposób umożliwiający intuicyjne poruszanie się po kolejnych jej poziomach. Jedno kliknięcie wystarczy, by z poziomu garażu wystawić pojazd na sprzedaż, przejrzeć interesujące wydarzenia motoryzacyjne, przenieść się do giełdy, części społecznościowej czy też motonewsów. Ponadto dzięki wizualizacji pojazdu wystarczy kliknąć na przykład na maskę i wybrać interesującą nas część, a portal automatycznie przeniesie nas do strony z częściami dedykowanymi do naszego pojazdu.

Ukłonem w stronę fanów nowych technologii i wygodnych rozwiązań jest również aplikacja dostępna na telefony z systemami iOS, Android i Windows. Dzięki aplikacji wszystkie najważniejsze informacje dostarczane są bezpośrednio na smartfony użytkowników.

::

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF