Dlaczego freelancerzy pracują w coworkingu? 5 powodów
Raport Cushman&Wakefield z 2019 roku pokazuje, że największym rynkiem coworkingowym w Polsce jest Warszawa. Szacuje się, że pod koniec tego roku w kraju może być nawet ponad 150 tys. mkw. przestrzeni coworkingowych. Jak się okazuje, znaczną część pracowników coworków stanowią mężczyźni, a wielu z nich to freelancerzy. Dlaczego? Jest kilka powodów.
Gdybym miała wymienić największą zaletę coworkingu zapewne byłby to networking, czyli nawiązywanie kontaktów biznesowych, które mają na celu współpracę. Budowanie relacji dziś jest bardzo ważne i może sprawić, że biznes naprawdę się rozwinie. Nie bez znaczenia jest też atmosfera w coworkingu. Sprzyja ona pracy, a także inspiruje do działania.
Marta Kamińska z Solutions.Rent
Pomaga zachować równowagę
Coworking daje freelancerowi możliwość oddzielenia strefy prywatnej od zawodowej, czyli zachowania tzw. work-life balance. To zdecydowana zaleta pracy w coworku. Nie wszyscy potrafią efektywnie wykonywać obowiązki z domu. Wiadomo, że w nim zawsze jest coś do zrobienia. Pranie, gotowanie, sprzątanie. W coworkingu nie ma tylu rozpraszaczy. W 100% możesz skupić się na pracy. Osoby, które wynajmują biurko w coworku chcą pracować w ciszy i spokoju, dlatego panuje tu atmosfera poszanowania potrzeb innych osób. Nikt Ci nie przeszkadza, a Ty jesteś bardziej efektywny. Same plusy!
Poszerza krąg znajomych
W coworkingu poznajesz nowych ludzi. Interakcja z innymi freelancerami pozwala Ci nawiązywać kontakty, poszerzać krąg znajomych i rozwijać się biznesowo. Jeśli jesteś otwarty na współpracę – wykorzystaj to. Tu masz możliwość realizowania projektów w gronie osób, które poznałeś. To duże wyzwanie, ale też szansa dla Ciebie. W coworku możesz też nawiązywać kontakty prywatne i zyskać nowych przyjaciół.
Czy wiesz, że…
Kiedy pracujesz w coworkingu to wraz z innymi osobami tworzysz społeczność. Dzięki temu realizujesz jedną z podstawowych potrzeb z piramidy Maslowa, czyli potrzebę przynależności.
Rozwija kreatywnie
Coworking to przestrzeń wymiany myśli i poglądów. Skutkiem interakcji z innymi osobami mogą być nowe projekty. Pracując w coworku rozwijasz się nie tylko się kreatywnie, ale również sprawiasz, że Twój biznes nabiera tempa. Nic tak dobrze nie rekomenduje usług, jak polecenie od znajomego. Poczta pantoflowa działa! Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak dobrze.
Daje elastyczność
Praca w coworkingu daje Ci elastyczność. Każdego dnia możesz skorzystać z dowolnego biurka (hot desk) lub wynająć stałe miejsce pracy. Czas spędzony w biurze dopasowujesz do swoich potrzeb. Nie przejmujesz się, że jednego dnia pracujesz 3, a kolejnego 10 godzin. Większość coworkingów jest otwarta 24 godziny na dobę.
Jeśli pracujesz w zespole z innymi freelancerami, to możesz wynająć mikrobiuro, które dopasujesz do potrzeb zespołu. W niektórych coworkingach funkcjonują mobilne meble i ścianki działowe, które umożliwiają przearanżowanie przestrzeni tak, aby biuro było jak najbardziej komfortowe dla pracowników.
Optymalizuje koszty
Wynajęcie biurka w coworkingu jest tańsze niż lokalu w centrum miasta. Biuro w dobrej lokalizacji wiąże się poza czynszem z opłatami eksploatacyjnymi takimi jak: prąd, woda, śmieci, sprzęt biurowy. W cenę wynajmu biurka w coworku jest wliczony koszt rachunków, wyposażenia oraz zaplecza gastronomicznego. Nie musisz się martwić też o wi-fi.
Warto pamiętać, że coworking daje nie tylko możliwość korzystania ze sprzętu technicznego, ale też wynajęcia sali konferencyjnej. Możesz ją wykorzystać na spotkania z klientem, rozmowy czy wideoczaty z innymi osobami zaangażowanymi w projekt. Wystarczy, że zarezerwujesz termin.
Autor: Solutions.Rent