Dysk HDD czy SSD – co wybrać do nowego komputera?
Dyski do komputerów stały się bardzo powszechną formą pamięci do zapisywania, gromadzenia oraz odtwarzania danych. Coraz częściej możemy wykorzystywać je również jako nośniki zewnętrzne. Są montowane w laptopach, komputerach stacjonarnych. Istnieją typy dysków takie jak: HDD oraz SSD. Każdy z tych rodzajów pamięci ma swoje zalety i wady. Oczywiście nowsze dyski SSD z roku na rok zyskują coraz to większą popularność. Jednak nie należy zapominać, że dyski HDD wciąż mają swoich zwolenników.
Dysk HDD – charakterystyka
Dysk HDD jest to dysk talerzowy lub też magnetyczny. Skąd taka nazwa? Przede wszystkim dlatego, że posiada on tak zwany wirujący talerz albo zespół talerzy umieszczonych na wspólnej osi, która jest wprawiana w ruch za pomocą specjalnego silniczka elektrycznego. Części te są stworzone ze stopów aluminium. Posiadają warstwę nośnika magnetycznego oraz głowice elektromagnetyczne. W dyskach tego typu występują dwie głowice. Jedna służy do zapisu danych natomiast druga do odczytu. Pracą głowic steruje specjalny układ zwany serwomechanizmem.
Dyski HDD mogą pomieścić dużo danych, nawet kilkadziesiąt tera bajtów. Ich pojemność rośnie z roku na rok. Są one także używane jako dysk systemowy. Warto nadmienić, że dysk twardy HDD jest dostępny w każdym sklepie komputerowym.
DYSK SSD – co to jest
Dysk SSD coraz to bardziej przejmuje funkcje dysków HDD. Głównie stosowany jest do uruchamiania systemów na naszych komputerach. Jest to pamięć półprzewodnikowa, zwiększająca szybkość działania dysku. Nie posiada ruchomych części, a w związku z tym pracuje ciszej niż dysk HDD. Pamięć ta najczęściej kupowana jest w rozmiarach 125,256 lub 512 GB. Chociaż istnieją już dyski z pojemnością rzędu kilka tera bajtów, są one jednak drogie i używane raczej do przechowywania dużych plików.
Dysk SSD z roku na rok posiada coraz to większą pamięć. Jego dostępność na rynku stała się już normą tak samo jak dysku HDD.
Jaki dysk wybrać?
Jaki dysk wybrać do nowego komputera, SSD czy HDD? To pytanie zależy przede wszystkim od tego, co tak naprawdę potrzebujemy przechowywać na naszym komputerze oraz to, z jakiego będziemy korzystać sprzętu i do czego będzie on nam służył. Oczywiście ktoś powie, że moglibyśmy również zainwestować w dysk zewnętrzny i uruchomiać go sprawnie i szybko na komputerach czy laptopach za pomocą portu USB. Tylko że w tym wypadku także będziemy mieli do czynienia z różnorodnością dysków zewnętrznych. Dlatego przede wszystkim powinniśmy się kierować potrzebami zastosowania danej pamięci w komputerze czy laptopie.
Dysk SSD najlepiej sprawdzi się w laptopach – z racji tego, że jest mały i nie zajmuje dużo miejsca. Choć coraz częściej używany jest także w komputerach stacjonarnych. Dysk SSD pracuje bardzo cicho, praktycznie go nie słychać. Szybko się uruchamia, w związku z czym to na nim jest zainstalowany nasz główny system. Kilka sekund i jest on gotowy do pracy. Urządzenie SSD jest mniej podatne na uszkodzenia niż dysk HDD, choć warto nadmienić, że ze względu na nowoczesne technologie i swoje zalety, dyski SSD są droższym rozwiązaniem od zwykłych pamięci talerzowych.
Dysk HDD powinniśmy głównie stosować, gdy chcemy przechowywać dużą ilość plików, na przykład multimedialnych, które zajmują sporo pamięci lub gdy często gramy w gry i potrzebujemy znaczniej ilości przestrzeni dyskowej. Za pamięć HDD z reguły zapłacimy znacznie mniej niż za dysk SSD. Jaki więc dysk wybrać? Dużo zależy od naszych potrzeb oraz tego, do czego używany byłby nasz dysk. Z pewnością przed podjęciem decyzji warto rozważyć także poszczególne parametry dysku i porównać jakość do ceny.
Źródło: Media Expert