...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Eksperci N Energia przeprowadzili audyt farmy słonecznej z Cyberpunk 2077

Farma fotowoltaiczna Cyberpunk

Solar Arrays z gry Cyberpunk 2077 to wielka elektrownia fotowoltaiczna zlokalizowana na obrzeżach Night City. Specjaliści pionu technicznego spółki N Energia policzyli, ile prądu może produkować taka farma oraz względnie oszacowali jej wskaźniki ekonomiczne. Wytypowali również niezgodności architektury Solar Arrays z regułami projektowania i budowy instalacji PV.

Audyt wirtualnej elektrowni słonecznej można przeprowadzić po przyjęciu pewnych założeń. Po pierwsze, wzięliśmy pod uwagę obecny stan rozwoju technologii fotowoltaicznej, aktualne ceny prądu oraz poziom jego zużycia przez współczesne urządzenia elektryczne. Po drugie, zdecydowaliśmy się przybliżyć nasze wyliczenia do polskich warunków.

  dr inż. Michał Modzelewski, dyrektor techniczny N Energia

Mniejszy zwrot, ale gwarantowany

Farma fotowoltaiczna osadzona w Cyberpunk 2077 składa się z blisko 2800 konstrukcji, z których każda zbudowana jest z 16 modułów PV. “Załóżmy, że każdy moduł ma moc 500 W, jedną z największych dostępnych obecnie na rynku. To znaczy, że cała farma posiada moc ok. 22,4 MW.

dr inż. Michał Modzelewski, dyrektor techniczny N Energia

Przy aktualnych polskich warunkach instalacja taka będzie produkowała 22 400 MWh energii rocznie, co zadowoli potrzeby średnio 15 tysięcy jednoosobowych gospodarstw domowych lub 6 tysięcy gospodarstw czteroosobowych, a zatem potrzeby małego miasteczka, w żadnym razie nie gigantycznego Night City.

Gdyby obecnie zainwestować w instalacje fotowoltaiczną o podobnej mocy gdzieś na Pomorzu lub Śląsku to koszt takiej inwestycji wyniósłby około 67,2 mln zł. Przy obecnych cenach prądu produkowanego przez farmy PV okres zwrotu wyniósłby 10-15 lat. Po 30 latach eksploatacji farmy dochód inwestora przekroczyłby 112 milionów złotych.

A co gdyby CD Projekt Red wydał na budowę farmy fotowoltaicznej wszystkie pieniądze zainwestowane dotychczas w Cyberpunk 2077? Według raportów CD Projekt Red łączny koszt produkcji i marketingu gry wyniósł 522,7 mln zł. Elektrownia zbudowana takim kosztem miałaby moc ok. 174 MW, a zysk po 30 latach, przyjmując powyższe założenia, wyniósłby blisko 800 mln zł.

Zwrot z inwestycji w energię słoneczną jest mniejszy i dłuższy niż w przypadku gier AAA. Fotowoltaika jest jednak nieporównanie bardziej stabilnym i przewidywalnym biznesem a inwestycja opłaca się niemal w każdym przypadku. Słońce świeci dla wszystkich tak samo, emituje w kierunku każdego z nas nieskończony i niewyczerpany strumień energii i w najbliższym czasie na pewno nie zgaśnie.

dr inż. Michał Modzelewski, dyrektor techniczny N Energia

Według Michała Modzelewskiego na korzyść fotowoltaiki przemawia również jej egalitarność. Koszt standardowej prywatnej instalacji fotowoltaicznej wynosi obecnie tyle, że okres zwrotu w postaci oszczędności na pobieranym z sieci prądzie, z uwzględnieniem aktualnych ulg i dotacji, wyniesie nie więcej niż kilka lat.

Farma też ma “bugi”

O sukcesie inwestycji w fotowoltaikę, zupełnie jak i w przypadku gier komputerowych, decyduje nie tylko jej jakość, ale przede wszystkim poprawność projektowa i montażowa. Farma z Cyberpunk 2077 ma kilka nieścisłości technicznych. Największą jest to, że w instalacjach okrągłej formy część modułów jest niekorzystnie skierowana na północ.

Istnieje przekonanie, że moduły fotowoltaiczne bezwzględnie muszą być skierowane na południe. Nie jest ono prawdziwe Projektujemy różne instalacje, w zależności od warunków przestrzennych oraz profilu zużycia energii przez inwestora i często racjonalnym rozwiązaniem jest konfiguracja w układzie: “wschód-zachód”. Taka instalacja ma mniejszy pik produkcji w południe, ale produkuje więcej energii w godzinach porannych i popołudniowych. Nigdy natomiast nie zaleca się kierowania modułów fotowoltaicznych na północ. Konfiguracja, którą widzimy w Solar Arrays znacznie zmniejsza produkcję energii elektrycznej przez elektrownię.

dr inż. Michał Modzelewski, dyrektor techniczny N Energia

Dodatkowo w Night City można spotkać instalacje fotowoltaiczne, na które w ogóle nie pada promieniowanie słoneczne jak na poniższym zdjęciu. Taka instalacja po prostu nie ma racji bytu.

fotowoltaika Cyberpunk
Źródło: N Energia

Oczywiście, w wyimaginowanym świecie nie obowiązują wszystkie zasady techniczne, jednak detale zawsze mają znaczenie. Kibicując największemu polskiemu producentowi gier jesteśmy gotowi zaoferować CD Projekt Red nasze konsultacje w zakresie energetyki przyszłości podczas dalszych prac nad Cyberpunk 2077

Dyrektor techniczny N Energia


Źródło: N Energia

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF