...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Jak Wielka Brytania radzi sobie z pandemią?

Londyn Wielka Brytania

Wielka Brytania, w której rządzący na początku pandemii nie dołączyli do wielu innych krajów europejskich w nakładaniu restrykcyjnych ograniczeń, dziś wciąż zmaga się się z dużą liczbą zachorowań i zgonów. Jakie zasady obowiązują mieszkańców Zjednoczonego Królestwa i jak wygląda kwestia podróży na Wyspy Brytyjskie?

Liczba zachorowań w Wielkiej Brytanii

Do początku sierpnia łączna liczba stwierdzonych przypadków COVID-19 w Wielkiej Brytanii przekroczyła 300 tysięcy, a zmarło ponad 46 tysięcy osób. Dla porównania, 6 sierpnia w naszym kraju było to 49,5 tysiąca zakażeń i 1,7 tysięcy śmierci, we Włoszech odpowiednio ponad 248 tysięcy i 35 tysięcy. Wielu zwraca uwagę na to, że w kraju tym pod względem całkowitej liczby zgonów spowodowanych wirusem, było najwięcej zgonów w całej Europie.

Jak widać, sytuacja epidemiologiczna w Wielkiej Brytanii nie wygląda za dobrze, ale pociechą jest to, że liczba dziennych zachorowań od początku lipca utrzymuje się na podobnym, niższym niż wcześniej poziomie. A przynajmniej utrzymywała się, bo na początku sierpnia pojawił się skok do niemal 1000 dziennych zakażeń.

Zasady panujące obecnie w Wielkiej Brytanii

Po początkowej niechęci do stanowczego przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa i marcowych wypowiedziach o dążeniu do uzyskania tzw. odporności stadnej, Wielka Brytania wprowadziła szereg ograniczeń. Władze UK informują, że na walkę z koronakryzysem, w tym wsparcie dla przedsiębiorców i ochrony zdrowia, przeznaczone zostało aż 192 miliardy funtów brytyjskich.

Od 1 sierpnia pracodawcy mogą indywidualnie podejmować decyzje dotyczące powrotów do zakładów pracy, uwzględniając zasady dotyczące zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na początku czerwca dopuszczono zaś spotkania z osobami z innych gospodarstw domowych, ale z pewnymi ograniczeniami, które dotyczą liczby osób oraz sposobu spędzania czasu – zaleca się spotkania na dworze i z zachowaniem odległości.

Zasady ochrony przed koronawirusem w Wielkiej Brytani
Źródło: Pexels

Na początku lipca zasady te zostały poluzowane. Ciekawym mechanizmem wprowadzonym w Wielkiej Brytanii jest tzw. bańka wsparcia (ang. support bubble) przeznaczona dla osób mieszkających samotnie lub samotnie wychowujących dzieci. Dzięki niej osoby te mogły spotykać się ze znajomymi lub rodziną z jednego innego gospodarstwa tak, jakby mieszkały z nimi w jednym domu, a więc bez zachowania odstępu.

Od 8 sierpnia w całej Wielkiej Brytanii, podobnie jak nas, konieczne będzie zakrywanie ust i nosa w większości zamkniętych pomieszczeń, takich jak biblioteki, instytucje kulturalne. Od 24 lipca było to obowiązkowe również w sklepach. Zalecane jest też korzystanie z maseczek w miejscach, gdzie gromadzą się ludzie, np. w komunikacji miejskiej.

Wielka Brytania dla podróżnych

Biorąc pod uwagę sytuację w Wielkiej Brytanii, wyjazd na wakacje do tego kraju może nie być najlepszym pomysłem, nawet jeśli mamy już kupione bilety, a w naszych portfelach czekają funty brytyjskie. Wyjazd jest jednak możliwy. Według informacji podawanych na polskich stronach rządowych od 10 lipca po przyjeździe do Wielkiej Brytanii nie jest już konieczna 14-dniowa kwarantanna, jeśli w ciągu dwóch tygodni przed przyjazdem nie przebywaliśmy w żadnych z krajów na “czarnej liście”. Przy czym warto zauważyć, że ograniczenia obowiązujące w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej mogą się różnić.

Podróżowanie samolotem
Źródło: Unsplash

Jeśli zależy nam na wyjeździe, na przykład ze względu na przebywanie w tym kraju naszych bliskich, pamiętajmy o tym, żeby zachować ostrożność i zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe na wypadek konieczności odbycia kwarantanny. Walutę można tanio wymienić w każdej chwili w Internecie np. tutaj. Warto przy tym zauważyć, że kurs funta jest teraz znacznie bardziej korzystny dla przyjezdnych niż jeszcze w marcu czy kwietniu.

 

Podsumowując, choć wyjazd do Wielkiej Brytanii jest możliwy, warto do ewentualnej podróży podejść rozsądnie. Przede wszystkim przed wyjazdem należy przeczytać szczegółowe informacje na temat nakazów i zaleceń w danym regionie i sumiennie się do nich stosować, dbając o bezpieczeństwo swoje i innych.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF