...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Konsumenci lubią wymieniać się opiniami

Marketing rekomendacji, jako narzędzie, rozwinął się znacząco od ostatnich 10 lat - mówi Wojtek Zdunek, dyrektor sprzedaży, Streetcom.pl.

Co cechuje Streetcom?

Gdy marketer usłyszy Streetcom to myśli marketing rekomendacji. Jest to tak silny brand, że gdy ktoś mówi marketing rekomendacji to klient od razu myśli – Streetcom. Nie skupiamy się tylko na rynku polskim, ale i na węgierskim, czeskim.

Cechuje nas unikalna społeczność – 300 tys. konsumentów, mega precyzyjne dotarcie do grupy docelowej, dostarczamy szczere, wiarygodne i nieopłacone rekomendacje, które wynikają z przekonania konsumenta do produktu

Jakie serwisy społecznościowe wykorzystujecie do promocji?

Jesteśmy obecni na Facebooku, Instagramie, Pintereście i Youtubie. Obecność w tych środowiskach zapewniana jest na co najmniej kilka sposobów. Przede wszystkim konsumenci, przy okazji kampanii ambasadorskiej, umieszczają własne zdjęcia z produktami. Informują w ten sposób, że zostali Ambasadorem danego produktu czy marki i chcą ją polecić swoim znajomym.

Innego rodzaju komunikację umożliwia autorski system CRM, którzy odpowiada za zarządzanie społecznością streetcom.pl. Jest on tak zbudowany, że streetcomowe profile konsumentów połączone są z ich prywatnymi profilami społecznościowymi. Poprzez CRM dedykowane są konsumentom specjalne zadania (np. udostępnienie grafiki czy filmu produktowego). Wykonywane są one bezpośrednio z kont użytkowników streetcom.pl i publikowane automatycznie na ich prywatnych kontach społecznościowych, budując bardzo duże zasięgi kontaktów z informacją o produkcie.

Innym przykładem jest ostatnia realizacja dla jednej z marek zapachowych. Na fanpage’u produktowym powstała aplikacja dedykowana Ambasadorkom, a komunikowana przez Ewę Chodakowską. Aplikacja umożliwia każdej Ambasadorce zaproszenie znajomych i stworzenie własnego teamu. Teamy dostają zadania od samej Ewy Chodakowskiej. Zadania dotyczą aktywności fizycznej, a jakość ich wykonania pozwoli wyłonić zwycięzców.

Zdaniem Streetcom, który kanał społecznościowy jest najskuteczniejszy w Polsce?

Na bazie naszych doświadczeń jest to Facebook. Jest to najbardziej masowa, znana, dostępna i rozumiana przez konsumentów platforma społecznościowa, z której korzystają na co dzień.

Jaka jest rola rekomendacji w marketingu?

Badania Nielsena pokazują rekomendacje jako jeden z najsilniejszych touchpointów niemalże w każdej kategorii produktowej. Wynika to z faktu, że konsumenci lubią wymieniać się opiniami i dzielić nimi z innymi. Co więcej są takie kategorie produktowe gdzie rekomendacja jest wręcz poszukiwania i są to np.: baby-care, pet-care i motoryzacja

Jaki jest potencjał kampanii opartych o rekomendacje?

Marketing rekomendacji, jako narzędzie, rozwinął się znacząco od ostatnich 10 lat, czyli momentu kiedy Streetcom zainicjował je w Polsce. Pierwsze kampanie oparte były głównie na tzw. trendsetterach. Aktualnie projekty takie są niszowe. Liderem opinii zostaje zwykły konsument, wcześniej odpowiednio zweryfikowany i wyposażony w ekspercką wiedzę na temat produktu.

Zmieniły się także same projekty.  Kampanie marketingu rekomendacji wyszły poza najbardziej popularną kategorię FMCG, a dobrym przykładem są udane realizacje dla produktów finansowych, motoryzacyjnych czy premier filmowych. Znacznie zwiększyły się zasięgi komunikacji. Dobrze zaplanowana i przygotowana kampania wygeneruje zasięg zbliżony do tego jaki dostarcza telewizja.

Podsumowując, potencjał kampanii opartych o rekomendację jest ogromny. Sama rekomendacja jest w komunikacji marketingowej jednym z najsilniejszych tochpoint’ów. Umiejętne dotarcie do właściwego konsumenta, zaktywizowanie go do rekomendowania na różnych wymiarach jest gwarancją sukcesu marki.

Jaki jest model działania Streetcom?

Tak jak wspomniałem jako jedyni korzystamy z unikalnej społeczności 300 tys. konsumentów. Istotne jest to, że konsumentów tych rekrutujemy do naszej społeczności, a nie do konkretnych kampanii. Dzięki temu są oni wiarygodnie sprofilowani w naszej społeczności. Korzystając z tych profili rekrutujemy właściwą grupę docelową odpowiednią dla marki, którą aktualnie wspieramy. Wybranej i ustalonej liczbie osób tzw. ambasadorów dostarczamy produkt, przewodnik ambasadora (kompendium wiedzy o danym produkcie) Sample i ulotki dla znajomych. Od tego momentu rolą ambasadora jest przetestowanie produktu oraz rekomendowanie go podczas spotkań osobistych ze znajomymi, a także w internecie. Dostęp do naszego CRM ma także klient dzięki czemu ma możliwość monitorowania większością parametrów kampanii w tym najważniejszych: response rate, trial, zasięg kampanii i opinie z rozmówców o produktach.

Proces ten trwa średnio 5 tyg., a jego zwieńczeniem jest obszerny raport obrazujący wyniki ilościowe i jakościowe kampanii. Co na pewno ciekawe docieramy także do znajomych ambasadorów, którzy otrzymali rekomendacje i sprawdzamy także ich postawy odnośnie produktu, który został im zarekomendowany.

Jeżeli chodzi o wielkość to kampanie nasze liczą od kilkuset do kilku tysięcy ambasadorów, a zasięgi wygenerowane od kilkuset tys. do kilki milionów rekomendacji.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF