Kulka do sukcesu

Serwis Business Pundit przygotował zestawienie pięciu najlepszych najmłodszych prezesów świata. Kto znalazł się na szczycie?

Okazuje się, że sukces w biznesie można osiągnąć dzięki szklanym kulkom. To właśnie nimi zajmuje się pochodzący z Wielkiej Brytanii, okrzyknięty „królem kulek”, ośmioletni Harli Jordan, który znalazł się na szczycie zestawienia. Chłopiec od szóstego roku życia zbierał kulki we wszystkich kształtach i kolorach, a rozczarowany małym wyborem kulek dostępnym w internecie, postanowił wraz z rodziną założyć własną firmę. Za pośrednictwem sklepu Marble King, wszyscy maniacy kulek mogą kupować najróżniejsze egzemplarze, w cenach osiągających nawet 1000 dol.

Na pozycji drugiej zestawienia uplasowała się jego niedawna liderka, 14-letnia Sindhuja Rajaraman, szefowa znajdującego się w Indiach studia animacji Seppan. Działalność dziewczynki, jak i lidera zestawienia, udowadnia, że często pomysł na lukratywną działalność biznesową może zrodzić się z dziecięcej pasji. Jako dziewięciolatka, Sindhuja, której ojciec jest rysownikiem, zaczęła tworzyć własne animowane historyjki, w ramach odskoczni od szkolnej nudy. Studio Seppan zatrudnia obecnie dziesięć osób, a sama młoda pani prezes przyznaje się do pobierania niższej pensji niż jej pracownicy.

Na kolejnych trzech pozycjach znalazły się osoby powyżej 18. roku życia. Na ostatnium miejscu podium uplasował się dwudziestotrzylatek, Adam Goldstein, szef start-upu Hipmunk. Firma Goldsteina pomaga w planowaniu podróży – pozwala wyszukać najlepsze połączenia lotnicze i zarezerwować hotel. Spośród innych wyszukiwarek podróży projekt Goldsteina wyróżnia się stylem graficznym, a także większą liczbą aspektów branych pod uwagę przy wyszukiwaniu połączeń – poza ceną można także wziąć pod uwagę czynnik „zmęczenia” pasażera, czyli czas podróży oraz liczbę przystanków. Serwis proponuje także alternatywne połączenia kolejowe – jest to opcja dla mniej zamożnych osób, którym nie straszny jest dłuższy czas podróży.

Jared Hecht, znajdujący się na miejscu czwartym, ma 24 lata i jest prezesem GroupMe, czyli firmy zajmującej się grupową komunikacją tekstową. Przedsiębiorstwo zostało niedawno wykupione przez Skype’a za 85 mln dol. Na pomysł swojego start-upu Hecht i jego partner biznesowy Steve Martocci wpadli w czasie jednego z festiwali muzycznych, kiedy to trudno im było zebrać w szybkim czasie grupę znajomych w jednym miejscu.

Ostatnią i najbardziej rozpoznawaną osobą w zestawieniu jest David Karp, 25-letni nowojorczyk, twórca platformy mikroblogowej Tumblr. Już w tej chwili wartość firmy wyceniana jest na około 800 mln dolarów. W 2010 roku magazyn „Technology Review” zaliczył Karpa do grona 35. największych innowatorów technologicznych przed 35. rokiem życia.

Źródło: Business Pundit

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF