...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Najnowsze dane dotyczące bezrobocia w UE

W listopadzie 2021 roku stopa procentowa bezrobocia w Polsce wyniosła 3 procent i zajęła trzeci najlepszy wynik w Unii Europejskiej – podał Europejski Urząd Statystyczny.

Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat), w listopadzie 2021 roku stopa bezrobocia w Polsce utrzymała się na tym samym poziomie, co miesiąc temu i wyniosła 3 procent, a niższy wskaźnik zanotowały tylko dwa państwa członkowskie UE – Czechy (2,2 proc.) i Holandia (2,7 proc.).

Liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła 512 tysięcy w listopadzie wobec 515 tysięcy miesiąc wcześniej. 

Eurostat

Resort wskazuje, że w całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia w tym ujęciu wyniosła w listopadzie 6,5 proc. W październiku było to 6,7 proc. W tym czasie bez pracy było 15,6 mln obywateli UE. Co ciekawe, w samej strefie euro zanotowano zmniejszenie wskaźnika z 7,3 procent do 7,2 procent.

Polska młodzież nie chce pracować

Znacznie gorzej na tle innych krajów członkowskich wypadliśmy, jeśli chodzi o bezrobocie wśród osób młodych (poniżej 25 roku życia). Dane Eurostatu wskazują, że polska młodzież nie chce pracować i woli utrzymywać status bezrobotnego, niż aktywnie poszukiwać pracy. W tej grupie zanotowano w listopadzie wzrost z 10,8 procent do 11,6 procent. Z kolei w październiku 2021 roku bez pracy pozostało 125 tysięcy młodych.

Różnice wyliczeń GUS-u i Eurostatu

Wyliczenia Eurostat różnią się od danych GUS-u. Europejski resort uwzględnia osoby, które nie pracują, ale poszukują zatrudnienia. Główny Urząd Statystyczny z kolei podaje ogólną liczbę osób zarejestrowanych w urzędach pracy, która jest zarejestrowana w systemie, nie poszukuje pracy lub pracuje na czarno.

Według danych GUS-u stopa bezrobocia za listopad o 0,1 punktu niżej w stosunku do poprzedniego miesiąca. Natomiast w urzędach pracy zarejestrowanych było aż 898,8 tys. bezrobotnych. Eksperci prognozują, że w 2022 roku stopa bezrobocia rejestrowanego spadnie do poziomu 5 proc.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF