...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Nowa spółka Janusza Palikota i Kuby Wojewódzkiego zmierza na giełdę

W rozmowie dla serwisu Money.pl Janusz Palikot wyjaśnił ile warta jest spółka Przyjazne Państwo. Według byłego polityka firma została wyceniona na  300 mln zł. Dodatkowo już wkrótce spółka zadebiutuje na giełdzie NewConnect. Biznesmen przy okazji zdradził, kiedy to dokładnie nastąpi.

 

Gdybyśmy przyjęli światowy standard wyceny, bylibyśmy warci 500 mln zł. A tak mamy wycenę rzędu 300 mln zł

Czym jest Przyjazne Państwo? 

Przyjazne Państwo to nowa spółka należąca do Janusza Palikota (byłego polityka), Kuby Wojewódzkiego (dziennikarza) oraz Tomasza Czechowskiego przedsiębiorcy i współzałożyciela marki Doctor Brew (założona w 2020 roku). W momencie debiutu marki właściciele ogłosili także planowany debiut na giełdzie.

Wojewódzki zdradza wartość spółki

Kilka dni temu gościem internetowego programu na YouTubie ,, Kanał Sportowy” był Kuba Wojewódzki. Podczas wywiadu dziennikarz wspomniał, że potencjalna wycena Przyjaznego Państwa jest według niego ,, gigantyczna”.

Spółka warta 300 mln zł 

Z kolei w rozmowie dla portalu Janusz Palikot oficjalnie zdradził na ile została wyceniona wspomniana spółka. Bizmesmen uwzględnił ogólną kwotę, uwzględniając także kilka pobocznych spółek, w tym markę Brew. Wszystkie firmy tworzą ,,gigantyczną” wycenę, o której wspomniał Wojewódzki.

Przyjazne Państwo jest wyceniane na 63 mln zł, Dr Brew razem z Browarem w Niechanowie na ok. 100 mln zł. Do tego dochodzi Manufaktura z Tenczynkiem Bezalkoholowym i Tenczyńska Dystrybucja, w sumie siedem spółek tworzy taki „holding” o wartości 300 mln zł 

 

Palikot dodaje, że wycena wykonana została przez niezależnego audytora na podstawie tegorocznych wyników spółek i prognoz na kolejne lata.

Ogólne zgromadzenie Manufaktury

Palikot poinformował również, że w piątek 17 grudnia obyło się walne zgromadzenie spółki Manufaktura. Podczas niej podniesiono swój kapitał, łącząc wszystkie 7 spółek w jedną całość.

Biorąc pod uwagę bardzo niski wskaźnik EBITDA (zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed opodatkowaniem, odsetkami i kosztami amortyzacji), wyszło nam 300 mln zł. Gdybyśmy przyjęli światowe standardy wyceny, np. Bloomberga (13-krotność zysków), wtedy wycena mogłaby wynieść 500 mln zł. My postanowiliśmy jednak przyjąć standard spółek polskich – tłumaczy Palikot.

Śmiała decyzja podjęta przez Palikota i jego wspólników, ma przybliżyć połączoną spółkę do dawno planowanego wejścia na tzw.: małą giełdę.  Dodatkowo wyjaśnił, że wejście spółki na NewConnect odbędzie się prawdopodobnie pomiędzy 13 a 20 dniem stycznia 2022 roku.

Źródło/ Money.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF