Plan B potrzebny od zaraz, czyli jak integrować pracowników w trakcie pandemii

Zanim w marcu 2020 r. przyszło SAMI-WIECIE-CO, prawie nikt nie myślał o integracji pracowników online. Był to temat wyłącznie mocno rozproszonych zespołów, a i wtedy skłaniano się raczej ku rzadziej organizowanym, ale jednak spotkaniom twarzą w twarz. Pandemia i gwałtowny wzrost liczby osób pracujących w trybie zdalnym sprawiły jednak, że przed menedżerami i agencjami eventowymi pojawiło się zupełnie nowe wyzwanie.

Choć już od dawna było wiadomo, że integracja zespołu i wellbeing pracowników pełnią ważną funkcję w sprawnym funkcjonowaniu przedsiębiorstw, dopiero przedłużające się lockdowny i niemożność pracy w normalnym trybie uświadomiły wielu firmom, ile tak naprawdę znaczy zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie ich pracowników. Szybko okazało się, że brak bezpośredniego kontaktu między członkami rozproszonego zespołu nie tylko utrudnia efektywną współpracę i budowanie pozytywnej atmosfery, ale wpływa też negatywnie na kondycję psychiczną pracowników i ich wzajemne relacje. Według raportu Activy „Przyszłość wellbeingu i benefitów pracowniczych 2020” blisko 73% pracowników uważa, że ich pracodawca powinien wprowadzić benefity związane z kondycją psychiczną, a 89% pracownikom, którzy swoje obecne samopoczucie w porównaniu z samopoczuciem sprzed pandemii oceniło negatywnie, szczególnie doskwiera mniejsza integracja z zespołem (źródło: https://hrpolska.pl/uploads/artykuły%202020/Raport_Activy-Przyszlosc_wellbeingu_i_benefitow_pracowniczych-min.pdf)

Skonfrontowani z tak twardymi danymi menedżerowie i zespoły HR (podobne konkluzje pojawiały się w wielu raportach) zaczęli szukać rozwiązań integracyjnych, które mogłyby się sprawdzić w nowej rzeczywistości, a początkowo zamrożona i zaskoczona nowymi okolicznościami branża eventowa zaczęła z czasem na to zapotrzebowanie odpowiadać i takie rozwiązania dostarczać. Po ponad kilkudziesięciu własnych realizacjach w trybie onlineprezentujemy naszym zdaniem najciekawsze pomysły na zdalną integrację. 

 

Gry scenariuszowe 

One chyba jako pierwsze pojawiły się na rynku. Dzięki zespołowi animatorów, aktorów, streamingowi online i stworzonym w niebywale szybkim tempie aplikacjom, możemy przenieść się w wybrany wirtualny świat – możemy stać się częścią znanej z popularnego serialu drużyny, która napada na bank, możemy uciekać przed włoską mafią, próbując równocześnie uzyskać alibi i dowieść swojej niewinności od zarzucanych nam czynów, czy próbować zdobyć antidotum na szerzącą się w świecie zarazę. Dostępne są scenariusze, w których ewakuujemy się z zasypanej lawiną górskiej miejscowości, jesteśmy uwięzieni w zamku, w którym straszy i staramy się w niego wydostać lub próbujemy rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci hotelowej pokojówki. Jeśli komuś mało wrażeń, może wybrać wersję, w której uczestnicy zabawy dostaną niepokojące smsy od porywaczy swojego szefa lub zostaną wciągnięci w odbywający się na ich oczach thriller, w którym to oni decydować będą o losie głównych bohaterów. Słowem – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, wystarczy tylko dobrze poszukać. 

 

Coooking party online 

Popularne przed pandemią warsztaty gotowania również przeniosły się do sieci. I nie ma w tym nic dziwnego, bo skoro i tak w domowym zaciszu pocieszamy się najczęściej jedzeniem, to dzięki temu rozwiązaniu możemy zaserwować naszym pracownikom nie tylko przepisy na najlepsze comfort food, ale także zapewnić im towarzystwo i pomoc najlepszych polskich oraz zagranicznych kucharzy. Niewątpliwą zaletą takiego pokazu jest bezpośredni kontakt z prowadzącym i żywa interakcja między pracownikami, a oglądanie innych w sytuacji nieformalnej, czyli podczas gotowania, dodatkowo sprzyja integracji i budowaniu bliższych relacji. Wszystko oczywiście z zachowaniem wymaganego dystansu i z pełną wygodą, bo składniki niezbędne do gotowania dostarczane są bezpośrednio do domów uczestników. 

 Zdobywanie nowych umiejętności 

Kiedy możliwości spędzania wolnego czasu zostały mocno ograniczone, wiele osób postanowiło spożytkować dodatkowy czas wolny na naukę czegoś nowego, a w skrajnych przypadkach nawet się przebranżowić. Zdobywanie nowych umiejętności okazało się też świetnym tropem w kontekście pracowniczej integracji. Wśród ofert agencji eventowych znaleźć możemy całą masę warsztatów: warsztaty barmańskie, które pomogą rozkręcić późniejszą remote party, warsztaty tworzenia lasu w słoiku czy obrazów z mchu w myśl idei „zbalansuj się”, warsztaty tworzenia makram, by na chwilę oderwać się od codzienności czy warsztaty stolarskie dla młodych adeptów majsterkowania. Oferta jest naprawdę bogata i z powodzeniem dopasujemy ją do potrzeb nawet najbardziej wymagającej grupy. 

 

Wewnętrzna harmonia 

W pandemii na popularności mocno zyskały też sesje online z różnymi specjalistami. Webinar z dietetykiem, psychologiem czy psychologiem rodzinnym – bo jak równocześnie ogarnąć pracę zdalną, zdalne nauczanie dzieci, prawie nie wychodzić z mieszkania i w tym wszystkim nie zwariować – cieszą się nie tylko uznaniem wśród pracodawców, ale i powodzeniem wśród pracowników. Firmy coraz chętniej korzystają z takich rozwiązań, a pracownicy cieszą się, że oferowana jest im fachowa pomoc i doradztwo.  

Święto, którego nikt się nie spodziewa  

Na koniec prosty, ale jakże efektywny patent na zaskoczenie swoich pracowników nie tylko podczas pandemii. W myśl zasady, że najlepsze prezenty, to te, których nie spodziewamy się dostać, proponujemy Wam skorzystanie z katalogu świąt nietypowych. Jak to działa i o co w nim chodzi? Chyba zgodzimy się ze stwierdzeniem, że ten sam drobiazg otrzymany z okazji urodzin lub imienin, a otrzymany bez okazji ma zupełnie inny wydźwięk i inną moc odziaływania. Podobnie wygląda to w pracy – mini tort z okazji urodzin, gdy w firmie panuje polityka podkreślania tego święta lub paczka świąteczna w okresie Bożego Narodzenie niewątpliwie cieszą, ale są czymś przewidywalnym i na swój sposób nudnym. Mini tort, otrzymany w dniu rocznicy rozpoczęcia pracy (rzadko kiedy pamiętamy, kiedy dokładnie rozpoczęliśmy swoją przygodę z daną firmą), lunchowe zestawy sushi dla pracowników w Międzynarodowy Dzień Sushi (ilu z nas wie, kiedy dokładnie przypada to święto?) lub lody dla osób pracujących w biurze, gdy na zewnątrz panują ponad 30-stopniowe upały i klimatyzacja nie nadąża za niczyimi oczekiwaniami (real time marketing zawsze w cenie!), okraszone są natomiast dodatkowym faktorem WOW. Choć prezenty i gratyfikacje cieszą zawsze, czynnik zaskoczenia sprawia, że nawet te najmniejsze gesty cenimy bardziej, a przez to my sami czujemy się bardziej docenieni. Jeżeli taki niespodziewany prezent otrzymujemy zatem od naszego szefa, niemal automatycznie zaczynami żywić do niego i naszego miejsca pracy cieplejsze uczucia, a to w prosty sposób przekłada się na naszą efektywność. Kto jeszcze nie próbował celebrować świąt nietypowych w swojej firmie niech koniecznie spróbuje, a naprawdę będzie zaskoczony efektami.   

Podsumowując, czasy się zmieniają i nieustannie nas zaskakują, ale jedno co się nie zmienia, to konieczność dbania o pracownika i jego wellbeing. Choć pandemia na chwilę zmieniła zasady gry, okazuje się, że stare i znane od dawna powiedzenie „chcieć to móc” jest dalej aktualne.  Nietypowe czasy nie oznaczają, że mamy bezradnie rozkładać ręce i w marazmie czekać na lepsze jutro, a wręcz przeciwnie, wymuszają na nas poszukiwanie coraz to nowszych i skuteczniejszych rozwiązań. 


Autor: Katarzyna Fryźlewicz

Cyrek Events to agencja eventowa, która powstała by łączyć dwie rzeczywistości: offline i online, zamiłowanie do nowych technologii i miłość do eventów. Wiemy, że coraz trudniej zaskoczyć czymś uczestników, dlatego uważnie śledzimy, (a czasem wyprzedzamy!) bieżące trendy, aby zapewnić naszym klientom niepowtarzalne doznania i efekt WOW! cyrekevents.com

Cyrek Events