Podstawowe informacje na temat rozliczeń podatkowych – poradnik

Rozliczenie PIT-u to coroczny obowiązek każdego podatnika, który niekiedy kojarzy się z wieloma formalnościami. Okazuje się, że proces wcale nie musi być bardzo skomplikowany. Co warto wiedzieć o formularzach i procedurze składania zeznań? Oto garść niezbędnych informacji!

Jakie są rodzaje PIT-ów?

PIT (personal income tax), czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, rozlicza się w Polsce na podstawie różnych formularzy. Do najpopularniejszych należą:

 

  • PIT-37 – najczęściej wybierany druk, służy do rozliczenia dochodów uzyskiwanych od płatników, czyli np. wynagrodzeń z umowy o pracę, umów cywilnoprawych czy świadczeń z ZUS-u (np. renty, emerytury);
  • PIT-36 – formularz przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną według skali ogólnej;
  • PIT-28 – dokument dla podatników, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

 

Każdy formularz odpowiada innemu rodzajowi działalności lub źródłom dochodu. Wybór odpowiedniego formularza to podstawa prawidłowego rozliczenia z urzędem skarbowym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do doboru dokumentu najlepiej zasięgnąć porady w biurze rachunkowym.

W przypadku podatników, których obowiązuje PIT-37, ważną rolę odgrywa PIT-11. To dokument zawierający informacje o dochodach i zaliczkach pobranych na podatek dochodowy. Wystawa go płatnik, czyli pracodawca, zleceniodawca czy inny podmiot wypłacający świadczenia. Druk przekazuje się zarówno pracownikowi czy zleceniobiorcy, jak i urzędowi skarbowemu. To on stanowi podstawę do prawidłowego uzupełnienia PIT-37.

Gdzie szukać informacji o zmianach w przepisach podatkowych?

Jedno z najlepszych miejsc do poszukiwań informacji na tematy związane z podatkami stanowi internetowy serwis podatkowy pit.pl. Można tam znaleźć nie tylko newsy ze świata finansów, ale również wiele więcej: wskaźniki, kalkulatory, gotowe formularze, akty prawne itd., co pomaga zwiększać wiedzę na temat rozliczeń.

Ulgi i odliczenia – na czym polegają?

Ulgi i odliczenia podatkowe pozwalają zmniejszyć podstawę opodatkowania lub bezpośrednio obniżyć wysokość należnego podatku. Ich lista jest dość obszerna, więc wielu podatników może znaleźć zniżki, jakie im przysługują. Przykładowe opcje na obniżki to, m.in.:

  • ulga na internet;
  • ulga prorodzinna;
  • ulga dla młodych;
  • ulga termomodernizacyjna;
  • ulga rehabilitacyjna.

Warto korzystać z dostępnych ulg i odliczeń, ponieważ pozwalają niekiedy na spore oszczędności. Wiele z nich promuje zachowania pozytywne pod względem społecznym czy ekologicznym, zachęcając podatników do podjęcia konkretnych kroków w swoim codziennym życiu. Aby maksymalnie wykorzystać przysługujące obniżki, najlepiej skorzystać z usług doradztwa podatkowego.

Jak rozliczyć PIT przez internet?

PIT da się rozliczyć na kilka sposobów, w tym przez internet. Jednym z miejsc oferujących złożenie zeznania online jest internetowa strona rządowa e-Urząd Skarbowy. Aby zalogować się do programu Twój e-PIT, można skorzystać z jednej z metod:

 

  • profil zaufany, mObywatel, e-dowód lub bankowość elektroniczna;
  • dane podatkowe – PESEL albo NIP oraz wysokość przychodów.

 

Po zalogowaniu system automatycznie wyświetli wstępnie wypełnioną deklarację obowiązującą danego podatnika. Należy wtedy sprawdzić poprawność danych i uzupełnić brakujące informacje, takie jak ulgi i odliczenia czy numer KRS organizacji pożytku publicznego, jakiej chce się przekazać 1,5% podatku.

 

System Twój e-PIT wyświetli kwotę do zwrotu dla podatnika lub tę, jaką musi on jeszcze uiścić na rzecz fiskusa. W drugim przypadku użytkownik znajdzie na ekranie też numer rachunku, na jaki powinien wykonać przelew regulujący należność. Po sprawdzeniu i wprowadzeniu ewentualnych zmian deklarację pozostaje już tylko zaakceptować i wysłać do urzędu za pomocą kliknięcia.

 

Następnie system automatycznie wygeneruje Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest dowodem poprawnego złożenia deklaracji. Warto je pobrać i zapisać, ponieważ niekiedy przydaje się podczas załatwiania formalności w niektórych urzędach. Poza tym formularz można uzupełnić ręcznie i dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem przesyłki poleconej.

Ostateczny termin rozliczeń podatkowych

Każdy podatnik powinien przestrzegać terminów rozliczeń, szczególnie jeśli zależy mu na skorzystaniu z ulg czy przekazaniu 1,5% podatku na wybrany cel. W przeciwnym razie system online może wysłać zeznanie w automatycznie przygotowanej formie.

Termin składania PIT-u za poprzedni rok mija 30 kwietnia roku następnego. Formularze uwzględniające dochody za 2024 rok trzeba będzie więc złożyć do 30 kwietnia 2025 roku. Spóźnienia mogą wiązać się z naliczeniem odsetek. Dbałość o kwestie podatkowe to klucz do pozytywnej relacji z fiskusem i unikania przykrych konsekwencji.

Dlaczego warto składać zeznanie podatkowe online?

Złożenie PIT-u online przyspiesza proces całego rozliczenia, a co za tym idzie – również zwrotu podatku. Osoba składająca zeznanie przez internet otrzyma ewentualny przelew z nadpłatą szybciej niż w przypadku wyboru papierowej wersji formularza.

Rozliczenie PIT-u online przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas. Nie ma potrzeby udawania się do urzędu skarbowego ani czekania w długich kolejkach. Cały proces odbywa się w zaciszu domu (lub innego miejsca na świecie z dostępem do internetu), a formularz można złożyć w kilka minut, o jakiejkolwiek porze dnia i nocy.

Systemy online, takie jak Twój e-PIT, automatycznie uzupełniają formularz, co znacznie upraszcza cały proces, a co ważne – zmniejsza również ryzyko popełnienia błędów. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na poprawki w formalnościach. Wybór wersji elektronicznej pozwala zredukować zużycie papieru, co wpisuje się w trend dbałości o środowisko. To prosty sposób na zmniejszenie negatywnego wpływu na naturę.

Taka podstawowa wiedza na temat rozliczeń podatkowych znacznie upraszcza spełnienie swojego corocznego, podatkowego obowiązku. Zdecydowanie warto śledzić newsy ze świata finansów na bieżąco, by unikać błędów i poszerzać swoją świadomość ekonomiczną.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF