...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Polska spółka tworzy inteligentny system do zarządzania energią elektryczną w małych i średnich obiektach

slup energii elektrycznej

W ostatnim czasie coraz więcej się mówi o konieczności nadrabiania sporych zaległości w obszarze cyfryzacji i wdrożeń rozwiązań technologicznych – zarówno po stronie firm, administracji publicznej jak i indywidualnych konsumentów. Dlatego też, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynkowym, NMG S.A. stworzyło system do efektywnego zarządzania energią elektryczną w małych i średnich obiektach. Dzięki wykorzystaniu autorskich innowacyjnych algorytmów oraz sztucznej inteligencji (AI), można automatycznie sterować wytwarzaniem i zużywaniem energii, jednocześnie odpowiednio bilansując i minimalizując jej koszty.

Zaprojektowany przez NMG S.A. system umożliwia całkowitą automatyzację zarządzania energią elektryczną w zarówno w obiektach mieszkaniowych, usługowych jak i produkcyjnych. Inteligentne algorytmy umożliwiają kontrolowanie popytu i podaży na obszarach np. osiedli deweloperskich, budynkach mieszkaniowych, urzędach, szkołach czy biurowcach. System wykorzystuje technologie sieci neuronowych, które pozwalają na regulowanie i bilansowanie zużycia energii, włączając odbiorców do udziału w rynku mocy.

NMG logo

NMG S.A. od 19 lat, czyli od początku swojej działalności, projektuje i wdraża rozwiązania z zakresu zarządzania energią w przedsiębiorstwach z różnych sektorów przemysłu i usług. Nasze systemy informatyczne zapewniają dwukierunkową komunikację z obiektami, urządzeniami czy instalacjami, a także pozwalają na zdalne pozyskiwanie danych i odczytów, jak i sterowanie pracą takich obiektów.

Posiadając doświadczenie zarówno w telekomunikacji, jak i IT, spółka od lat intensywnie rozwija rozwiązania informatyczne typu Smart dedykowane dla energetyki i przemysłu. Co nas wyróżnia na tle innych firm? Nasze systemy opierają się na doświadczeniu w przetwarzaniu dużej ilości danych, zebranym w pionierskich wdrożeniach rozwiązań dla firm telekomunikacyjnych w Polsce. Dzięki temu udało nam się stworzyć systemy, z których korzystają obecnie największe polskie przedsiębiorstwa energetyczne.

Zbigniew Czajkowski, Channel & Marketing Manager w NMG SA

Dzięki połączeniu doświadczeń z wdrożeń dla największych polskich firm energetycznych takich jak Tauron Dystrybucja, PGE Dystrybucja, PKP Energetyka, ENEA Operator, innogy Stoen Operator, Polska Spółka Gazownictwa oraz kompetencji zebranych w różnych gałęziach przemysłu, NMG S.A. opracowała koncepcję innowacyjnego systemu do zarządzania popytem i podażą energii elektrycznej. Systemu, który będzie zdolny sprostać oczekiwaniom i wymaganiom, jakie stawia przed tego typu rozwiązaniami zmieniający się model działania energetyki.

Polski system pozwoli na tworzenie własnych magazynów energii

Nasza rzeczywistość staje się coraz bardziej scyfryzowana, a przedsiębiorstwa coraz mocniej stawiają na energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Globalne trendy rynkowe wręcz wymuszają wykorzystywanie zielonej energii.

Finalna wersja naszego systemu pozwoli na kompleksowe zarządzanie usługami energetycznymi przez lokalnych operatorów. Chcemy udostępnić im możliwość regulacji mocy i bilansowania energii na obsługiwanych przez nich obszarach. Funkcje te będą realizowane poprzez opracowanie elastycznego mechanizmu rozliczeń oraz prognozowania przychodów i kosztów związanych z produkcją i zużywaniem energii. System opracowany przez naszą spółkę to zupełnie innowacyjne rozwiązanie, zarówno na polskim, jak i międzynarodowym rynku. Algorytmy prognostyczne, sieci neuronowe i inne nowoczesne technologie testujemy w naszym Centrum Badawczo-Rozwojowym w Bydgoszczy w ramach projektów współfinansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Zbigniew Czajkowski, Channel & Marketing Manager w NMG SA

Oprócz systemu do efektywnego zarządzania popytem i podażą energii elektrycznej spółka pracuje nad zintegrowaną platformą umożliwiającą połączenie wielu jednostek wytwórczo-odbiorczych i efektywne zarządzanie ich wspólną pracą.

Platforma ta skierowana jest do przedsiębiorstw korzystających z rozwiązań typu Smart Metering. Tworzone przez nas oprogramowanie dostarcza niezawodne narzędzia do rozliczania energii w ramach redukcji mocy. Platforma, dzięki wykorzystaniu technologii z obszaru sztucznej inteligencji (AI), umożliwiać będzie zarządzanie w sposób automatyczny procesem planowania i realizacji redukcji mocy przez konsumentów i prosumentów na wyznaczonym obszarze w ramach wirtualnej jednostki grafikowej.

Zbigniew Czajkowski, Channel & Marketing Manager w NMG SA

System od NMG S.A. pozwoli na obniżenie kosztów zużycia energii

Algorytmy obliczeniowe wykorzystywane przez NMG S.A. pozwalają na pełne wykorzystanie potencjału redukcji mocy. System, w ramach wspomagania usług DSR i DSM, udostępni możliwość otrzymywania komunikatów od Operatorów Rynku w zakresie regulowania zapotrzebowania i produkcji energii elektrycznej. Sterowanie podażą i popytem odbywać się będzie z uwzględnieniem komfortu odbiorcy oraz zachowaniem jego niezależności, dzięki maksymalnemu wykorzystaniu własnych źródeł energii, np. paneli fotowoltaicznych.

Nasza spółka dostarcza rozwiązania informatyczne dla największych dystrybutorów energii elektrycznej. Aktywnie współpracujemy z Tauronem, PGE, PKP Energetyka, ENEA, Innogy Stoen oraz innymi lokalnymi operatorami systemów dystrybucyjnych.

Zbigniew Czajkowski, Channel & Marketing Manager w NMG SA

 

 


Źródło: NMG SA

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF