Poza utartym szlakiem – odkryj 10 sekretów Mazur z Travelist
Mazury, cud natury – myślą tak nie tylko Polacy, którzy ukochali sobie tę część kraju, ale również podróżnicy z całego świata. Dzięki nim Mazury trafiły do ścisłego finału w ogólnoświatowym głosowaniu na 7 Nowych Cudów Natury. Rozległa tafla wody, piękne okoliczności przyrodnicze i przede wszystkim spokój – odkryj z nami 10 wyjątkowych miejsc Krainy Wielkich Jezior.
1. Wilczy Szaniec
To tutaj podjęte zostały kluczowe decyzje na temat losów II wojny światowej, a Adolf Hitler spędził tu ponad 800 dni. Wilczy Szaniec był prawdziwym tajnym miastem, na które składało się prawie 200 budynków, w tym aż 50 bunkrów. Dziś to przede wszystkim betonowe ruiny, które zainteresują nie tylko pasjonatów historii – w końcu są świadectwem jednych z najważniejszych wydarzeń przeszłości.
2. Muzeum Indian Ameryki Północnej
Choć wydawać by się mogło, że ślady Indian znaleźć można jedynie po drugiej stronie Atlantyku, tak naprawdę wystarczy wybrać się na Mazury. Zaledwie 5 kilometrów od Giżycka, w miejscowości Spytkowo, znajduje się niezwykłe Muzeum Indian. Jeśli chcesz zobaczyć szamana w prawdziwym tipi, obejrzeć kolekcję łapaczy snów i potrenować rzut tomahawkiem, to miejsce idealne dla Ciebie.
3. Puszcza Borecka
Mazurska kraina to przede wszystkim dzika i piękna natura. By doświadczyć jej uroków, najlepiej udać się do Puszczy Boreckiej, położonej na wschód od jeziora Mamry. Przepastne bory, torfowiska, liczne łąki i pastwiska, rozmaite jeziora i gęsta sieć rzeczna – to wszystko rozciąga się na obszarze około 230 km2 dziewiczych terenów. A do tego Puszcza jest drugim w Polsce domem żubrów żyjących na wolności.
4. Kanał Ostródzko-Elbląski
Wszyscy słyszeliśmy o kanałach Weneckim, Sueskim czy Panamskim Ale mało kto wie, że w Polsce mamy własny, niezwykły Kanał Ostródzko-Elbląski. To nie tylko najdłuższa sztuczna droga wodna w Polsce, wynosząca aż 84 km, ale także imponujący swym rozmachem przykład XIX-wiecznej myśli technicznej. Na niektórych odcinkach kanału statki wynurzają się z wody, wpływają na specjalne ruchome platformy i ruszają dalej… po trawie.
5. Jezioro Jeziorak
Nie tylko Śniardwy i Mamry, ale również Jeziorak powinien znaleźć się na liście każdego wczasowicza. To najdłuższe naturalne jezioro w naszym kraju, świetne do eksplorowania jachtem lub kajakiem. Na bardziej leniwych, pragnących uniknąć wiosłowania, czeka wycieczka tramwajem wodnym „Ilavia”, odpływającym z samego centrum Iławy.
6. Piramida w Rapie
Do dziś to jedna z najbardziej zagadkowych budowli w Polsce. Wewnątrz zachodzą wyraźne zakłócenia pola energetycznego, a w miejscu powstania piramidy krzyżują się bardzo silne strumienie promieniowania. Powstała na zlecenie pruskiego barona Friedricha von Fahrenheida, który swoje nieszczęście i przedwczesną śmierć ukochanej cóki przypisywał przywiezieniu posążka egipskiego boga Anubisa z jednej ze swoich podróży.
7. Kadzidłowo – Park Dzikich Zwierząt
Park Dzikich Zwierząt, zlokalizowany na terenie Puszczy Piskiej, jest schronieniem dla wielu gatunków, także tych egzotycznych z odległej Syberii i Dalekiego Wschodu. To idealne miejsce dla miłośników zwierząt, którzy, by spotkać się z nimi oko w oko, mogą wejść na ich obszerne wybiegi.
8. Krutynia
Niepozorna rzeczka Krutynia bije na głowę wszystkie inne szlaki kajakowe. Nie tylko ze względu na walory przyrodnicze i piękne widoki, ale również wiele innych osobliwości. Warto tu wspomnieć chociażby odcinek rzeki, na którym nurt może płynąć w dwie różne strony, tajemnicze „krwawe kamienie” albo wielkie, kolorowe rzeźby ludzi w wiosce o zaskakującej nazwie Zgon.
9. Mamerki
Leśna osada nad Jeziorem Mamry to kolejny punkt obowiązkowy dla fanów historii. To tu za czasów II wojny światowej mieściła się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych. Mamerki stanowiły w tamtym czasie samowystarczalne miasto. W obliczu przegranej wojny, Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów – dlatego też po dziś dzień dostępne są dla odwiedzających.
10. Reszel
Niewielka, choć urokliwa miejscowość zlokalizowana na granicy Warmii i Mazur. W XVII wieku, czyli za panowania polskiego, miasteczko było siedzibą wielu znakomitych artystów i rzemieślników. Dziś warto odwiedzić ją dla specyficznej atmosfery, a także perełek architektury obronnej i gotyku – z zamkiem biskupów warmińskich na czele.
Po jeszcze więcej inspiracji zapraszamy na stronę Magazynu Travelist.
Źródło: Informacja prasowa Travelist