Prawo jednolite magisterskie. Studia online i co dalej?

Zastanawiasz się, że czy prawo to studia dla ciebie? Jednolity kierunek magisterski trwa aż 5 lat i jest uważany przez wielu absolwentów za niezwykle wymagający. Nie bez powodu – to jedna z najbardziej prestiżowych ścieżek w szkolnictwie wyższym, która pozwala zdobyć dobrze płatny, szanowany zawód. Co można robić po prawie oraz jak wyglądają studia online? Dowiedz się, czytając ten artykuł.
Czy warto studiować prawo? Zalety studiów online
Prawo na studiach online lub stacjonarnych nie bez powodu jest od lat jednym z najchętniej wybieranych kierunków. Jeżeli jesteś osobą ambitną i lubiącą się uczyć, a poznawanie nowych przepisów czy pomoc innym sprawia ci przyjemność – warto wziąć udział w rekrutacji na jednolite studia magisterskie z prawa.
Studiowanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość pozwala połączyć naukę z pracą, dając ci elastyczność pod względem czasu i miejsca przerabiania materiałów. Możesz robić to rano, wieczorami albo w weekendy, oszczędzając zarówno czas, jak i pieniądze.
Prawo na studiach online. Jeden kierunek, wiele specjalności
Czy wiesz, że studenci prawa na studiach online mają do wyboru aż 10 modułów specjalnościowych? Przyszli magistrzy mogą zdecydować się na:
- prawo karne,
- prawo cywilne,
- prawo w biznesie,
- prawo w administracji,
- prawo gospodarcze i handlowe,
- prawo medyczne i bioetykę,
- obsługę biznesu,
- prawo dowodowe,
- obsługę prawną przedsiębiorców i konsumentów,
- prawo nowych technologii i cyberprzestrzeni.
Każdy z modułów ma 17 dodatkowych przedmiotów specjalnościowych. Oprócz nich studenci prawa na studiach jednolitych magisterskich uczą się tzw. przedmiotów ogólnych. To np. język obcy, doktryny polityczne i prawne, łacińska terminologia prawnicza, prawo rzymskie, logika prawnicza, prawo karne materialne, prawo handlowe, konstrukcja pism sądowych i urzędowych, ustrój organów ochrony prawnej, prawo podatkowe, kryminologia, postępowanie egzekucyjne w administracji czy retoryka, erystyka i argumentacja prawnicza. To oczywiście tylko wybrane przedmioty. W ciągu 5-letnich studiów magisterskich z prawa studenci zdobywają wiedzę z wielu innych obszarów.
Co można robić po jednolitych studiach magisterskich z prawa?
Wbrew pozorom możliwości po prawie na jednolitych studiach magisterskich – zarówno online, jak i stacjonarnych – są całkiem spore. Najpopularniejszym wyborem są oczywiście zawody typowo prawnicze, które wiążą się z koniecznością ukończenia dodatkowej aplikacji. Jeżeli chcesz zostać notariuszem, prokuratorem, sędzią, adwokatem, komornikiem czy radcą prawnym – to jedyna słuszna ścieżka.
Absolwenci prawa na studiach online mogą również zdecydować się na inną drogę zawodową. Mowa np. o karierze naukowej, czyli pracy na uczelni i rozpoczęciu studiów doktoranckich, oraz o znalezieniu zatrudnienia w instytucjach samorządowych, państwowych czy bankach. Oprócz tego absolwenci jednolitych studiów magisterskich z prawa mogą również zatrudnić się w branży IT albo sektorze prywatnym i zająć się np. mediacjami i doradztwem biznesowym.