...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Przekrój inwestycji SGI w Szczecinie i Łodzi

Polacy lubią lokować swoje pieniądze w inwestycjach stabilnych i przynoszących długofalowe zyski. Z tego względu jedną z ulubionych form inwestycji w Polsce jest zakup mieszkania pod wynajem. Nie jest to jednak najprostszy sposób inwestowania pieniędzy. Z zakupem mieszkania wiąże się wiele plusów ale także duże ryzyko.

O czym należy pamiętać?

Kiedy zastanawiamy się nad zakupem mieszkania pod inwestycje, warto pamiętać o dwóch rzeczach.

Po pierwsze, mieszkanie może kupić każdy, niezależnie od stanu portfela. Nie ma zasady mówiącej o tym, do kogo skierowany jest ten biznes. Niezależnie od stanu majątkowego, dzięki kredytowi możemy zainwestować w lokal, który początkowo może się wydawać dla nas nieosiągalny ze względu na cenę.

Po drugie inwestycja w mieszkania to biznes, który się zwraca i przynosi zyski, ale dopiero po latach. To może odstraszać wielu potencjalnych kupców, jednak dzięki pierwszemu aspektowi, wielu z nich jednak decyduje się na takie inwestycje.

Czy to się opłaca?

Według danych z analizy rentowności wynajmu w poszczególnych polskich miastach przeprowadzonej przez Home Broker, najwyższą rentowność mieszkań ma Gdańsk – 6,81%. Później kolejno Warszawa, Katowice, Łódź, Wrocław, Zielona Góra i Bydgoszcz powyżej 5%. Dość wysoko w rankingu są również Kielce, Szczecin czy Białystok (powyżej 4,5%).

Dla porównania przyjrzyjmy się bliżej średnim stawkom najmu mieszkań w trzech miastach — Warszawie, Łodzi i Szczecinie (dane pochodzą z lipca 2018 – Bankier.pl). Średnia cena wynajmu mieszkania o powierzchni do 38 metrów kwadratowych w Warszawie wynosi 2 034 zł. Jest to prawie dwukrotnie więcej niż w Łodzi, gdzie stawka za ten sam metraż wynosi 1 079 zł. W Szczecinie cena jest nieco wyższa niż w Łodzi i wynosi 1 265 zł. Jeśli chodzi o duże mieszkania, stosunkowo najniższa cena jest w Szczecinie. Cena za wynajem lokalu o wielkości od 60 do 90 metrów kwadratowych to ok 180% ceny za metraż do 38 metrów. Natomiast stawki w Łodzi i Warszawie są ponad dwukrotnie większe od mieszkań do 38 metrów. Średnie ceny zakupu za metr kwadratowy w tych miastach wynoszą odpowiednio: Warszawa – 7 507 zł, Szczecin – 5 150 zł oraz Łódź – 4 322 zł (dane pochodzą z maja 2018 roku — Home Broker). Widzimy zatem, że bardziej opłacalny jest zakup mieszkania w Szczecinie niż w Warszawie ze względu na podobną rentowność, a znaczną różnicę w cenie mieszkań.

Czy warto kupić mieszkanie od dewelopera?

Jeśli chcemy kupić mieszkanie pod wynajem i nie zależy nam na czasie czy lokalizacji, a przede wszystkim wolimy urządzić mieszkanie od podstaw według własnych upodobań, zamiast przeprowadzać kosztowny remont, możemy się pokusić o przejrzenie ofert deweloperskich.

Przykładowo SGI, deweloper ze Szczecina oferujący mieszkania w kilku polskich miastach największą ofertę przedstawia właśnie w Szczecinie. Mamy do wyboru mieszkania dostępne w czterech nowych osiedlach.

Nautica III i Nautica IV zlokalizowane blisko centrum. Jako jeden z atutów, deweloper Szczecin podkreśla, że osiedla powstały w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta i terenów zielonych takich jak parki czy Bulwary nad Odrą.

Kolejne dwa osiedla — Księcia Warcisława i Chabrowe Osiedle są zlokalizowane w nieco większej odległości od centrum, ale są bardzo dobrze skomunikowane z pozostałymi częściami miasta. Ceny mieszkań SGI w Szczecinie plasują się pomiędzy 340 a 590 tysięcy złotych brutto.

Ten sam deweloper w Łodzi oferuje nam mieszkania w obrębie trzech osiedli: Lawendowe Osiedle, Sokołówka II oraz Barciński Park. Ceny mieszkań w Łodzi zaczynają się od 319 tysięcy złotych. Mieszkania większe o powierzchni ponad 150 metrów kwadratowych wycenione są na około 860 tysięcy złotych brutto.

Anita Florek