Redukcja kosztów i optymalizacja zasobów w Data Center dla firm

Przeniesienie zasobów do zewnętrznego Data Center może być bardziej opłacalne od utrzymywania własnej infrastruktury i wewnętrznego działu IT. Nie oznacza to jednak, że będą one od razu wykorzystywane w sposób optymalny. Marnotrawstwo środków przeznaczanych na usługi chmurowe jest poważnym problemem. Dlaczego optymalizacja zasobów w centrach danych jest tak istotna dla firm? Jak zmniejszyć koszty związane z usługami Data Center?

Jak Data Center wpływa na finanse organizacji?

Firma Precedence Research szacuje, że w 2032 roku światowy rynek usług chmurowych będzie wart 2,297 biliona USD, rosnąc do tego czasu o 17% rocznie. Wśród czynników odpowiadających za wysokie tempo wzrostu wymieniana jest m.in. potrzeba kontrolowania wydatków operacyjnych i kapitałowych, co jest łatwiejsze w przypadku usług chmurowych oferowanych przez zewnętrzne Data Center niż przy utrzymywaniu przez organizację własnej serwerowni.

Oprócz wysokich kosztów początkowych samodzielne utrzymywanie infrastruktury IT wymaga zatrudnienia dodatkowych specjalistów i stworzenia nowych procesów. Wybierając zewnętrzne Data Center, organizacja może zdecydować się na konkretne usługi dopasowane do jej potrzeb i specyfiki. Są to m.in. kolokacja i dzierżawa serwerów, usługi w chmurze czy zarządzanie kopiami zapasowymi i archiwami. Zapewnia możliwość skalowania usług wraz ze wzrostem przedsiębiorstwa.

Korzyści z optymalizacji zasobów i procesów w Data Center

Według raportu „Flexera 2023 State of the Cloud Report” aż 62% badanych firm wskazywało optymalizację kosztów jako najważniejsze zadanie związane z usługami chmurowymi na przyszły rok. Optymalne wykorzystywanie zasobów finansowych okazało się istotniejsze nawet od kwestii związanych z bezpieczeństwem. Dlaczego? Przyczyny można szukać w wynikach tego samego raportu, ale z 2022 roku – wskazano w nim, że blisko 32% wydatków na usługi chmurowe zostało zmarnowanych.

Optymalizacja zasobów i procesów prowadzi do znacznego obniżenia kosztów usług w Data Center. Zmianie warto poddać także strukturę wydatków, żeby uczynić je bardziej przejrzystymi. Ułatwia to dopasowanie zakresu usług do potrzeb przedsiębiorstwa.

Działania optymalizacyjne wpływają też na produktywność zespołów i efektywność przedsiębiorstwa. Pracownicy otrzymują dostęp do infrastruktury, oprogramowania i wsparcia pracowników IT w ramach dobrze działających procesów.

Jak redukować koszty i optymalizować zasoby w Data Center?

Według wspomnianego już wcześniej raportu firmy Flexera wśród dużych przedsiębiorstw to właśnie narzędzia do optymalizacji kosztów są wykorzystywane najczęściej ze wszystkich związanych z obsługą usług w chmurze. Można dzięki nim lepiej wykorzystywać dostępne zasoby finansowe i stworzyć plan optymalizacji kosztów w Data Center.

Plan optymalizacji powinien uwzględniać indywidualne potrzeby przedsiębiorstwa oraz jego strategię biznesową. Dzięki temu powinno udać się finalnie zredukować koszty bez jednoczesnej utraty części pożądanych funkcjonalności lub destabilizacji procesów. Warto też przyjrzeć się poziomowi świadomości dotyczącej rozwiązań chmurowych w organizacji. Część pracowników może nie zdawać sobie sprawy z tego, że marnuje zasoby.

Poniżej przedstawiamy 5 konkretnych pomysłów na to, jak zoptymalizować zasoby w Data Center.

Wdrożenie polityki retencji i określenie cykli życia danych

Brak określonej polityki retencji danych prowadzi do przerostu baz, co generuje nadmiarowe koszty ich obsługi. Firmy mogą zredukować wydatki poprzez określenie cykli życia dla wybranych typów informacji. Warto także zautomatyzować proces usuwania danych, których cykl życia się zakończył.

Wybór usług dopasowanych do potrzeb przedsiębiorstwa

Data Center może świadczyć szeroki zakres usług, z których nie wszystkie muszą być potrzebne danej organizacji. Firma powinna także wziąć pod uwagę także lokalizację Data Center, wydajność dostępnej infrastruktury i opóźnienia.

Istotna jest również dostępna pomoc techniczna. Jeżeli organizacja nie dysponuje własnymi specjalistami, zewnętrzne wsparcie w kryzysowych sytuacjach może pomóc zaoszczędzić czas i pieniądze.

Monitoring usług pod kątem optymalizacji

Monitorując poziom wykorzystania dostępnych zasobów, firma może określić, jak dużą ich część marnotrawi. Pozwala to zmienić zakres wykorzystywanych usług lub zredefiniować potrzeby przedsiębiorstwa w tym zakresie.

Bieżące kontrolowanie działań wykonywanych w zewnętrznym Data Center ułatwia też wprowadzanie poprawek w konfiguracji usług. Dzięki temu mogą być wykorzystywane efektywniej i w sposób dostosowany do potrzeb pracowników.

Deduplikacja danych

Proces dedpuplikacji polega na usunięciu z systemu nadmiarowych kopii danych. Powstają one m.in. w wyniku nieodpowiedniego zarządzania projektami lub błędów w konfiguracji. Wyeliminowanie duplikatów zmniejsza obciążenie serwerów i pozwala efektywniej zarządzać kopiami zapasowymi oraz archiwami.

Rozróżnienie danych archiwalnych i kopii zapasowych

Kopia zapasowa służy do odtworzenia systemu w razie awarii lub utraty danych. Backup przechowuje się przez krótki czas. Dostęp do niego powinien być szybki, żeby możliwe było sprawne przywrócenie funkcjonalności systemu.

Dane archiwalne są używane znacznie rzadziej. Przechowuje się je m.in. ze względu na wymagania prawne lub potrzeby analityczne. Dostęp do nich nie musi być tak szybki, co tworzy pole do optymalizacji. Rzadko używane zasoby mogą być przechowywane na dyskach o niższej wydajności, a ich transfer nie powinien być priorytetyzowany.

Data Center Netii – optymalny wybór dla przedsiębiorstw

Nowoczesne usługi Data Center Netii to elastyczne i rozbudowane rozwiązania dla firm, które chcą wykorzystywać swoje zasoby IT w optymalny sposób. Zapewniają wysoki poziom ochrony dzięki systemom bezpieczeństwa w standardzie TIER III, kontroli dostępu i całodobowemu monitoringowi. Lokalizacje i infrastruktura sieciowa centrów danych odpowiadają potrzebom przedsiębiorstw działających na rynku krajowym i międzynarodowym, zapewniając niskie opóźnienia w transmisji danych między Data Center a siedzibą firmy.

Według analizy firmy Accenture przejście na rozwiązania chmurowe pozwala ograniczyć emisję dwutlenku węgla nawet o 84% w porównaniu do konwencjonalnej infrastruktury. Netia także stawia na zrównoważony rozwój – centra danych wyposażone są w ekologiczne systemy klimatyzacji, a energia wykorzystywana do zasilania sprzętu pochodzi z odnawialnych źródeł.

Przedsiębiorstwa korzystające z usług Data Center Netii mogą liczyć na pomoc fachowców w ramach usługi Remote Hands. Specjaliści są do dyspozycji w trybie 24/7/365 i mogą zareagować na każdą kryzysową sytuację.

Źródła:

  • https://www.flexera.com/blog/finops/cloud-computing-trends-flexera-2023-state-of-the-cloud-report/
  • https://newsroom.accenture.com/news/2020/cloud-migrations-can-reduce-co2-emissions-by-nearly-60-million-tons-a-year-according-to-new-research-from-accenture
  • https://www.precedenceresearch.com/cloud-computing-market
  • https://granulate.io/blog/data-center-optimization-8-ways-to-cut-costs-boost-efficiency/
  • https://www.ibm.com/think/topics/cloud-optimization

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF