Ruszyła produkcja w pierwszej na świecie fabryce perowskitowych ogniw słonecznych Saule Technologies, która jest częścią Grupy Kapitałowej Columbus Energy

Saule Technologies fabryka perowskitów

W piątek 21 maja 2021 r., we Wrocławiu, firma Saule Technologies uruchomiła pierwszą w historii linię produkcyjną drukowanych, ultracienkich i elastycznych ogniw słonecznych na bazie perowskitu. Olga Malinkiewicz, CTO i założycielka Saule Technologies jest laureatką 5. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie. Columbus Energy jest Partnerem 11. edycji rankingu.

Marzenie o cienkich jak włos, lekkich, elastycznych, trwałych i wydajnych ogniwach słonecznych wreszcie się spełnia. Saule Technologies, światowy lider w dziedzinie badań nad ogniwami fotowoltaicznymi nowej generacji, opartymi na perowskitach jako pierwsza firma na świecie przechodzi do fazy komercjalizacji tej przyszłościowej technologii. W otwartej 21 maja br. fabryce perowskitów we Wrocławiu rozpoczęto produkcję pierwszej partii produktów z ogniwami perowskitowymi.

Mija niemal 6 lat od kiedy z pomocą finansową Hideo Sawada, japońskiego inwestora i jego firmy HIS, rozpoczęliśmy projekt, którego celem było postawienie linii produkcyjnej perowskitów. Jestem szczęśliwa i dumna, że wieloletni etap badań, testów i wytężonej pracy dziś wchodzi w fazę realizacji. Wierzę, że perowskitowe ogniwa słoneczne pomogą zmienić świat na lepsze. To nadzieja na tanią zieloną energię dla każdego i transformację energetyczną każdej rzeczy, która potrzebuje energii.

Olga Malinkiewicz, Chief Technology Officer i założycielka Saule Technologies

Technologia wynaleziona przez polską fizyczkę Olgę Malinkiewicz to innowacyjne ogniwa fotowoltaiczne pozwalające generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła, dzięki czemu mogą znaleźć zastosowanie dosłownie wszędzie – od etykiet cenowych, przez fasady budynków, po satelity w przestrzeni kosmicznej.

To krok milowy w rozwoju fotowoltaiki i przełom technologiczny dla wielu branż. Ze względu na swoje unikalne właściwości, ogniwa perowskitowe znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie tradycyjne ogniwa krzemowe nie mają szans się sprawdzić: na dachach budynków o lekkiej konstrukcji, na oknach (ogniwa mogą być częściowo transparentne), na samochodach, żaglach, namiotach, obudowach laptopów, czy telefonach. Zasilą drony i urządzenia IoT.

Piotr Krych, CEO i współzałożyciel Saule Technologies

Jednym z najbardziej oczywistych obszarów zastosowań ogniw perowskitowych jest fotowoltaika nabudynkowa: BIPV (building integrated photovoltaics), czyli ogniwa zintegrowane z fasadą na nowo budowanych budynkach, oraz BAPV (building attached photovoltaics), czyli instalacje fotowoltaiczne montowane na fasadach już istniejących budynków. Nic więc dziwnego, że rozwiązaniem zainteresował się Columbus Energy S.A. – dostawca usług z zakresu nowoczesnej energetyki i największy dystrybutor instalacji fotowoltaicznych w Polsce. W ubiegłym roku spółka zainwestowała 10 mln euro w rozwój Saule Technologies, stając się największym akcjonariuszem firmy i nabywając prawo pierwszeństwa zakupu produktów opartych na ogniwach perowskitowych.

Od 1839 r., kiedy Edmond Becquerel skonstruował pierwsze ogniwo fotowoltaiczne, nie było w historii fotowoltaiki przełomów o równie wielkim znaczeniu, jak rozpoczęcie produkcji ogniw perowskitowych. Możemy śmiało i z dumą powiedzieć, że 21 maja 2021 r. rozpoczęła się nowa era w energetyce. – era fotowoltaiki 2.0.

Dawid Zieliński, Prezes Columbus Energy S.A.

Ogniwami perowskitowymi Saule Technologies poważnie interesują się firmy z różnych sektorów gospodarki. W dniu otwarcia Fabryki Perowskitów firma, wraz z Columbus Energy S.A., podpisała trójstronne umowy o współpracy z Grupą MVGM, będącą liderem zarządzania nieruchomościami komercyjnymi, działającą na 10 europejskich rynkach.

W ramach tej współpracy, MVGM jest partnerem klientów ze swojego portfela w procesie ich transformacji energetycznej. Oznacza to, iż na bazie umów wykonawczych, firmy będą miały możliwość wydzierżawienia od Columbus instalacji fotowoltaicznych. Z kolei Columbus pozyska finansowanie na proces transformacji energetycznej klientów MVGM do kwoty 250 mln euro na produkty Saule S.A. i Columbus S.A.

Rozpoczęcie współpracy z Saule i Columbus jest strategicznym krokiem w dalszym rozwijaniu naszych kompetencji i usług w obszarze zrównoważonego rozwoju. Technologia, która dzięki naszej kooperacji będzie wprowadzana na rynku nieruchomości komercyjnych, pozwoli upowszechnić alternatywne, odnawialne źródła energii. Wygeneruje oszczędności na zakupie energii. Wreszcie obniży ślad węglowy. Tym bardziej nas cieszy, że podjęcie rozmów przez MVGM doprowadziło do sfinalizowania tak ważnych dla ochrony klimatu decyzji. Kolejnym sukcesem tych rozmów jest fakt, że oferowane rozwiązania wykorzystują najnowszą dostępną technologię dostarczaną przez Saule. Nasi klienci otrzymają dostęp do najbardziej innowacyjnych i wydajnych rozwiązań energetyki odnawialnej na świecie.

Agnieszka Nowak, Dyrektor Zarządzająca MVGM

O fabryce

Fabryka perowskitów Saule Technologies zajmuje powierzchnię ok. 5 tys. m². Obecnie znajduje się tu pierwsza linia produkcyjna, która jest przeniesieniem całości procesów laboratoryjnych z ich jednoczesnym zautomatyzowaniem. Są tu wytwarzane fotowoltaiczne moduły perowskitowe do zastosowań w urządzeniach IoT. Równolegle trwają już prace nad projektem wysoko wydajnej linii przemysłowej, o wydajności do 100 MW.


Źródło: Columbus Energy

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF