...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Sąd bezlitosny dla Apple

Apple Epic

Gigant z Cupertino słynie z dość kontrowersyjnego podejścia do zamknięcia swojego ekosystemu. Jedni to kochają, inni nienawidzą.

Jedną z takich funkcji, która w dużym stopniu dotyka użytkowników oraz deweloperów są płatności w aplikacjach. System płatności jest zamknięty i nie pozwala na płatności w aplikacjach poza App Store. W efekcie wszystkie mikropłatności w aplikacjach muszą przejść przez system Apple, który przy okazji pobiera pokaźną prowizję.

W zeszłym roku jeden z największych deweloperów postanowił spróbować swoich sił w sądzie i pozwał Apple o szkodzenie rynkowi oraz praktyki monopolistyczne.

Punktem zapalnym było usunięcie przez Apple największej gry Epic Game i zawieszenie ich konta deweloperskiego w sklepie. Spowodowane było to tym, że deweloper postanowił nie zastosować się do regulaminu platformy i dodał możliwość przeprowadzenia mikrotransakcji poza sklepem z aplikacjami. Po reakcji Apple przyszedł czas na odpowiedź, w tym przypadku na drodze sądowej.

Blisko roczna sprawa zakończyła się czymś na kształt remisu. Apple dostało nakaz zmiany polityki swojego sklepu, a Epic musiało zapłacić 6 milionów dolarów kary za złamanie regulaminu. Ustalenia te miały miejsce na początku września tego roku. Jak można się było spodziewać prawnicy firmy z nadgryzionym jabłkiem w logo odwołali się od wyroku. W rezultacie wczoraj po apelacji sąd podtrzymał swoją decyzję oraz wyznaczył termin do kiedy mają zostać wprowadzone zmiany.

Na ten moment Apple do dziewiątego grudnia powinno wprowadzić zmiany w regulaminie App Store.

Zmiany nie muszą pozwalać na alternatywny system płatności w samym sklepie, ale zezwolić na zewnętrzne transakcje w aplikacji. Spodziewać się jednak można, że to nie koniec sprawy, a gigant dalej będzie starał się, chociaż o wydłużenie procesu. W szczególności, że mowa o ogromnych pieniądzach. W 2020 roku przez App Store przeszło około 64 miliardów dolarów, a przynajmniej część z tej kwoty obarczona jest trzydziestoprocentową prowizją Apple.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF