Sukces, z którego polski esport powinien być dumny

x-kom AGO odbudowuje honor polskiego esportu poprzez wywalczenie awansu do ESL Pro League. To powrót polskiej organizacji do światowej elity.

Zwykle w ramach Brief Esports nie zanurzamy się w niuanse rozgrywek esportowych i skupiamy się na marketingowych i biznesowych obszarach z tym związanych. Natomiast w tym tygodniu miało miejsce wydarzenie tak znaczące, że zdecydowanie warto nadać mu odpowiedni ton.

W wielkim finale 33 sezonu ESEA, które jest zapleczem ESL Pro League w grze Counter-Strike drużyna x-kom AGO pokonała niemiecką drużynę Sprout wynikiem 3:1 i tym samym powraca do najwyższej światowej ligi CSGO.

Counter-Strike i League of Legends są bezapelacyjnie dwoma najpopularniejszymi i najbardziej prestiżowymi grami w skali świata (zgodnie z najnowszym raportem). Dlatego też sukces AGO jest dobrym prognostykiem dla całego polskiego esportu.

Granie z najlepszymi, w najważniejszej i najbardziej medialnej lidze świata to wielki wyróżnik. Być może porównania ESL Pro League z piłkarską Ligą Mistrzów są nieco przesadzone, ale mentalny wyróżnik dla kraju jest podobny.

Kibice są dumni, polski rynek zauważony, organizacje esportowe mogą rosnąć w siłę i dalej rywalizować z największymi organizacjami świata, które w ostatnich latach niestety „odjechały” Polakom. Ani w najważniejszych rozgrywkach League of Legends w Europie (LEC), ani w rankingu HLTV 30 najlepszych drużyn CS:GO od dłuższego czasu nie mieliśmy polskich organizacji.

Mamy co prawda świetnych zawodników występujących w wielkich zagranicznych klubach – jak Marcin 'Jankos’ Jankowski, który w zeszłym roku sięgnął po tytuł wicemistrza świata League of Legends z G2 Esports, ale to właśnie rodzime drużyny, a nie sami zawodnicy, stanowią o sile polskiego esportu.

Dlatego sukces x-kom AGO tak bardzo cieszy i pozwala pozytywnie patrzeć w przyszłość.

Rozgrywki ESL Pro League rozpoczną się 2 września, transmisja na kanale Polsat Games.

Redaktor Prowadzący sekcji Brief Esports. Business Consultant z ponad 15 letnim doświadczeniem w branży esportu i gamingu. Organizator ponad 20 esportowych wydarzeń i turniejów dla profesjonalistów i amatorów. Pracował z najważniejszymi organizacjami esportowymi w Polsce takimi jak Pride, Team Kinguin, AGO Esports, czy Illuminar Gaming jako manager drużyny, dyrektor ds. esportu i dyrektor ds. rozwoju. Doświadczenie biznesowe zdobywał m.in. w McKinsey & Company. Regularny mówca na konferencjach poświęconych tematyce gamingu i esportu w Polsce. Doradca Esports Associations w temacie Narodowej Drużyny Esportu i strategii rozwoju esportu w Polsce.

Jarosław Śmietana