...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Szukanie pracy – obalamy 7 mitów głównych

Są tacy, którym na hasło "szukanie pracy" włos jeży się na głowie. Często powtarza się przy tym żelazny zestaw argumentów, które rzekomo stoją na przeszkodzie do tego, by zostać zatrudnionym. W nadziei na to, że uda nam się zmienić myślenie choć kilku pesymistów postanowiliśmy rozprawić się z kilkoma najczęściej przywoływanymi mitami.

1.​ ​Nikt​ ​mnie​ ​nie​ ​przyjmie,​ ​bo​ ​nie​ ​mam​ ​stażu​ ​na​ ​etacie.

I nieprawda! Mit ten pozwoliło nam obalić badanie OLX Praca przeprowadzone na grupie blisko 300 pracodawców. Pytani o to, czy są skłonni zatrudnić osobę powyżej 30. roku życia bez doświadczenia na etacie, tylko w 8% przypadków odpowiedzieli „na pewno nie”. Gotowość przyjęcia pracownika, który nie był wcześniej zatrudniony na umowę o pracę deklaruje 25% ankietowanych pracodawców, a aż 34% z nich w ogóle nie zawahało by się przy zatrudnieniu takiej osoby. Uwaga! Warunkiem zatrudnienia było oczywiście spełnienie pozostałych wymagań z ogłoszenia.

2.​ ​Nie​ ​mam​ ​szans.​ ​Jestem​ ​za​ ​młody.

Świeżo upieczony student lub maturzysta szukający zatrudnienia jest bez szans. Nikt nie da pracy żółtodziobom, którzy dopiero co odebrali dowód osobisty, więc lepiej od razu rzucić się w wir imprezowania. Ile razy spotkaliście się z taką teorią? Okazuje się ona całkowicie błędna! Jak wynika z badania OLX, spełniający wymagania studenci i maturzyści zostaliby przyjęci do pracy przez aż 49% pracodawców.

3.​ ​Jestem​ ​po​ ​pięćdziesiątce.​ ​Nikt​ ​już​ ​nie​ ​zatrudnia​ ​osób​ ​w​ ​tym​ ​wieku.

Wykluczenie zawodowe nie takie straszne, jak je malują? Z badań OLX Praca wynika, że pracodawcy są bardziej skłonni do zatrudniania osób po 50. roku życia, niż do zatrudniania studentów i maturzystów. Twierdząco na pytanie o zatrudnienie osób z tej grupy wiekowej odpowiedziało aż 49% respondentów! Warunkiem przyjęcia było oczywiście spełnianie wymagań z ogłoszenia.

4.​ ​Na​ ​pewno​ ​mam​ ​za​ ​wysokie​ ​wymagania…

Jeśli kiedykolwiek szukając pracy poczyniliście takie założenie, to znaczy, że ktoś lub coś utwierdziło was w tym przekonaniu. Może więc zamiast w nim tkwić, warto sprawdzić, jakie oczekiwania względem pracodawcy naprawdę mają potencjalni kandydaci i porównać z nimi swoje kryteria? Jeśli w ogłoszeniu o pracę spodziewacie się znaleźć informację o: lokalizacji firmy, wymaganiach na danym stanowisku, wymiarze czasowym, rodzaju umowy oraz wysokości wynagrodzenia, to znaczy, że… jesteście się w gronie 94% potencjalnych kandydatów. Czy 94% kandydatów może mieć za wysokie wymagania? Odpowiedź zostawiamy wam.

5.​ ​…również​ ​finansowe.

Jeśli wy także naczytaliście się zbyt wiele o tym, jak wysokie wymagania finansowe mają okropni, roszczeniowi pracownicy, to z przyjemnością włożymy wam w ręce argument, który pozwala skutecznie walczyć z tym krzywdzącym mitem. Zdecydowana większość (72%) osób szukających pracy na OLX oczekuje wynagrodzenia nie mniejszego niż 1.500 i nie większego niż 4.000 PLN netto.

6.​ ​Nie​ ​ma​ ​pracy,​ ​nie​ ​wiem​ ​gdzie​ ​szukać.

To chyba najsłabsza wymówka. Jak wiadomo w dobie internetu można w nim znaleźć wszystko, również pracę. Większość pracowników (i pracodawców) właśnie tam kieruje swoje kroki w poszukiwaniu zatrudnienia (i kandydatów). Wielu użytkowników sieci korzysta z więcej niż jednego serwisu ogłoszeniowego, warto więc proces rekrutacyjny przenieść do sieci.

7.​ ​I​ ​tak​ ​nikt​ ​nie​ ​przeczyta​ ​mojego​ ​CV

To akurat może być prawda. Dlatego aby zwiększyć swoje szanse, napisz CV, które zainteresuje potencjalnego pracodawcę. Nie musisz wpisywać wszystkich kursów i wygranych konkursów z czasów podstawówki. Celuj w wyróżnienie tych umiejętności, które potencjalny pracodawca uzna za przydatne i użyteczne. To nie jedyna rada, którą mamy dla rekrutów. Jeśli naprawdę uważasz, że pisanie CV to najnudniejsze zajęcie świata, załóż profil na portalu społecznościowym! Według badań przeprowadzonych przez firmę Adecco, zdecydowana większość użytkowników sieci ma konta na rozmaitych portalach społecznościowych. Ponad połowa użytkowników postrzega je jako współczesne narzędzie do poszukiwania pracy. Co ciekawe, najchętniej do szukania zatrudnienia wykorzystują je osoby urodzone w latach 1946-1964

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF