...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Tak będzie wyglądać biuro przyszłości

Solutions.Rent Ethos

Jak podaje World Economic Forum, 65% uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej rozpocznie karierę w zawodzie, który jeszcze nie istnieje. Codziennie przyczynia się do tego m.in. zmieniający się rynek pracy i automatyzacja niektórych profesji. Transformacji ulegnie także podejście do rytmu oraz przestrzeni pracy. Jakie zatem będzie biuro przyszłości?

Orientacja na pracownika

Już teraz żyjemy w czasach rynku pracownika, a ta tendencja pogłębi się jeszcze bardziej. To właśnie potrzeby, styl pracy i zmieniająca się moda będą stanowić referencję podczas projektowania biur. Zanim zostanie podpisana umowa – rekruterzy zbadają oczekiwania i predyspozycje kandydata. I właśnie na tej podstawie pracodawca przygotuje dla niego zindywidualizowane miejsce pracy. Wszystko po to, żeby zapewnić mu wygodę (np. poprzez dopasowanie mebli biurowych do sylwetki) oraz motywować podczas wykonywania codziennych obowiązków (m.in. nowoczesne biura będą współgrały z osobowością).

– W przyszłości ukłonem w stronę pracownika będzie dostosowanie rozwiązań biurowych pod jego oczekiwania i zagwarantowanie mu optymalnych warunków do pracy. Dzięki temu pozostanie lojalny i nie będzie poszukiwał lepszych ofert. – komentuje Rafał Wilk, COO Solutions.Rent.

Elastyczne biura

Elastyczność jest coraz bardziej pożądaną cechą. Nie inaczej jest w kwestii oczekiwanych rozwiązań biurowych dla firm, które chcą mieć możliwość dynamicznego dopasowania do swojej aktualnej sytuacji. Przestrzeń musi być adaptowalna i gwarantować pełen wachlarz najróżniejszych aranżacji. Burza mózgów? Przestrzeń zamienia się w wielki open space. Pracownicy potrzebują ciszy i pełnego skupienia? Powierzchnia dzieli się na kilka małych biur. 

Mobilne rozwiązania

Coraz częściej możemy pracować z dowolnego miejsca i w nienormowanych godzinach pracy. Nie inaczej będzie w przyszłości. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym prawdopodobny jest scenariusz, w którym pracownik decydujący się na przyjście do firmy, będzie mógł liczyć na system modułowych mebli. Wszystko po to, żeby maksymalnie zindywidualizować aranżację biura pod konkretną osobę. Wielokrotne zmiany wyglądu miejsca naszej pracy? W przyszłości nie będzie stanowiło to większego problemu.

Eko-office

Eko-trendy to już w zasadzie nie trendy, a sposób życia. Filozofia, która dotyka najróżniejsze obszary, w tym także rynek pracy. I nie chodzi tylko o zwiększanie świadomości nt. segregacji śmieci, oszczędzania prądu lub wody, a o wykorzystywanie w aranżacji przestrzeni materiałów takich jak: drewno czy kamień. Już teraz powstają projekty, w których przewidziane są oazy zieleni i relaksu, czy kapsuły wykorzystujące moc natury. Wszystko po to, żeby odpowiednio zadbać o odpoczynek i zdrowie pracowników.

Satysfakcja z pracy

Zdrowa i miła atmosfera w pracy w przyszłości będzie tak samo ważna. Pomimo upływu czasu pewne rzeczy się nie zmienią. Co w przyszłości będzie warunkowało stopień satysfakcji z wykonywanych obowiązków? To samo, co dzisiaj – uśmiechnięci współpracownicy, sprawiedliwy szef i odpowiednia kultura organizacji. Komfort psychiczny pracownika sprzężony jest z jego efektywnością, dlatego w biurze przyszłości duży nacisk będzie położony na budowanie społeczności. Spotkania po pracy, branżowe eventy, czy gamingowe wieczory będą na porządku dziennym… lub nocnym.


Autor: Solutions.Rent 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF