...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

W 2021 r. codziennie rejestruje się ponad 600 000 nowych złośliwych oprogramowań

złośliwe oprogramowania

Na podstawie liczb ataków złośliwych oprogramowań zarejestrowanych od zeszłego roku jest oczywiste, że cyberprzestępcy nieustannie starają się wykorzystać panikę i niepokój związany z ważnymi globalnymi wydarzeniami, takimi jak pandemia koronawirusa.

Dane zebrane i obliczone przez projekty Finbold wskazują, że około 604059 nowych złośliwych oprogramowań (malware) i potencjalnie niechcianych aplikacji (PUA) jest rejestrowanych codziennie w 2021 r. (globalnie). Szacunki opierają się na już zarejestrowanych 61,01 mln złośliwych oprogramowań w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 11 kwietnia 2021 r. Jeśli wskaźnik nowych złośliwych oprogramowań utrzyma się w ciągu roku, w 2021 r. zostanie zarejestrowanych aż 220 mln nowych złośliwych oprogramowań, co oznacza wzrost o 56,86 % z 137,7 mln zarejestrowanych w zeszłym roku.

Ogólnie rzecz biorąc, w 2021 r. odnotowano gwałtowny wzrost liczby złośliwych oprogramowań, przy czym w marcu odnotowano najwyższą liczbę – 19,2 mln. Waga szkodliwego oprogramowania zarejestrowanego w tym roku jest pokazana w porównaniu z przypadkami z zeszłego roku. W ciągu zaledwie trzech i pół miesiąca tegoroczne złośliwe oprogramowania stanowią 44,3% ze 137,7 miliona nowych szkodliwych oprogramowań w 2020 r. Dane o nowo zarejestrowanym złośliwym oprogramowaniu są dostarczane przez AV-Test Institute.

Wzrost liczby nowych złośliwych programów w związku z pandemią koronawirusa

Chociaż złośliwe oprogramowanie i potencjalnie niechciane aplikacje zawsze stanowiły zagrożenie w związku z postępem technologicznym, cyberprzestępcy wykorzystali pandemię koronawirusa, aby atakować więcej osób. Przypadkowo pandemia charakteryzuje się tym, że większość ludzi spędza więcej czasu online na pracy i rozrywce.

Warto zauważyć, że przy większości osób pracujących zdalnie istnieje duże prawdopodobieństwo ataków złośliwego oprogramowania. W domu występuje połączenie słabszych zabezpieczeń i większe prawdopodobieństwo, że użytkownicy padną ofiarą złośliwego oprogramowania o tematyce Covid-19 w postaci wiadomości e-mail.

Atakujący wykorzystują początkowy niepokój związany z pandemią, aby wskazać za pomocą poczty e-mail informacje o szczepionkach Covid-19 i leczeniu; w związku z tym złośliwe strony wykorzystują tworzenie złośliwego oprogramowania. Co ciekawe, tempo wzrostu złośliwego oprogramowania systematycznie rosło od listopada ubiegłego roku, kiedy to większość części świata weszła w drugą falę kryzysu zdrowotnego.

Pandemia spowodowała ogromne zakłócenia w działalności biznesowej, a wiele organizacji skupiło się na tym, jak utrzymać się na powierzchni w obliczu krachu gospodarczego. W takim przypadku większość organizacji i osób jest rozproszona. Takie środowisko otwiera drzwi do eksploracji twórcom złośliwego oprogramowania.

Ponadto rozwój mediów społecznościowych i pojawienie się nowych platform oferuje twórcom złośliwego oprogramowania wyjątkową okazję do osiągnięcia większej liczby celów.

Ofiary złośliwego oprogramowania są wybierane za pomocą reklam promowanych na platformach takich jak YouTube i TikTok. Rosnąca popularność tych sieci społecznościowych czyni je atrakcyjną platformą reklamową dla złośliwego oprogramowania. Ponadto niektóre sieci przyciągają młodych ludzi, którzy mogą nie być zaznajomieni z wykrywaniem potencjalnych zagrożeń cyberbezpieczeństwa, które podszywają się pod legalne oferty.

Przypadki szkodliwych oprogramowań
Źródło: Finbold

Złośliwe oprogramowanie staje się coraz bardziej wyrafinowane

Chociaż dane wskazują na dużą liczbę zarejestrowanych nowych złośliwych oprogramowań, należy zwrócić uwagę, że cyberprzestępcy również wykorzystują wyrafinowanie w dystrybucji złośliwego oprogramowania. Gdy organizacje i osoby fizyczne wprowadzają mechanizmy zapobiegania złośliwemu oprogramowaniu, cyberprzestępcy badają zaawansowane taktyki unikania, które znacznie utrudniają wykrycie.

Ogólnie rzecz biorąc, duża liczba zarejestrowanych szkodliwych programów z zeszłego roku stanowi ogromne wyzwanie w zakresie wykrywania zagrożeń i reagowania na gotowość organizacji do cyberzagrożeń. Taktyki dotyczące zagrożeń ewoluują, a osoby atakujące zyskują zaufanie i atakują osoby i organizacje dowolnej wielkości oraz z różnych branż. Ograniczenie zagrożenia wymaga natychmiastowego załatania wszelkich istniejących luk w zabezpieczeniach.


Źródło: Finbold

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF