...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

W social media rządzi „M jak Miłość”

Press-Service Monitoring Mediów zbadał, które polskie seriale goszczą najczęściej w mediach społecznościowych. Zestawienie zdominowały "M jak Miłość", "Pierwsza Miłość" oraz "Rodzinka.pl". W których serwisach społecznościowych mówi się najwięcej o serialach?

Niektóre seriale gromadzą przed telewizorami nawet kilkanaście milionów widzów. Każda ze stacji ma ich w swojej ramówce przynajmniej kilka. O przywiązaniu rodaków do tego typu oferty świadczy również fakt, że w maju liderem rynku stacji tematycznych dostępnych w Polsce został kanał TVP Seriale.
 
Użytkownicy internetu chętnie dzielą się również opiniami na temat ulubionych telenoweli w sieci. Z analizy wpisów i komentarzy z pięciu najpopularniejszych serwisów społecznościowych wynika, że najchętniej komentowane są seriale obyczajowe. W maju w serwisach Facebook, Twitter, Blip, YouTube i Wykop odnotowano ponad 2 tys. takich informacji. Prawie czterokrotnie mniej uwagi użytkownicy social media poświęcają serialom komediowym, a jeszcze rzadziej wypowiadają się o kolejnych odcinkach filmów kryminalnych – nieco ponad 300 wypowiedzi.
 
Najwięcej opinii można odnaleźć na Facebooku i Twitterze. W analizowanym okresie było to odpowiednio 1307 i 1282 wpisów i komentarzy. Youtube i Blip należą do rzadziej wybieranych mediów (285 i 178 informacji). Tylko 23 wypowiedzi pojawiły się w serwisie Wykop.pl.

 
Wykres 1. Top 5 seriali w najpopularniejszych serwisach społecznościowych
 
Dyskusje na temat seriali w social media zdominowały „M jak Miłość” oraz „Pierwsza Miłość”. Opinii dotyczących serialu o rodzinie Mostowiaków odnotowano w maju aż 618, a tylko 31 mniej o dziejącej się we Wrocławiu „Pierwszej Miłości”.

Prawie 380 informacji zebrała „Rodzinka.pl”. W dalszej kolejności uplasowały się „Świat według Kiepskich” (190), „Przepis na życie” (158), „Komisarz Alex” (156) i „Prawo Agaty” (151). Pierwszą dziesiątkę zamykają „Ojciec Mateusz” (149), „Ranczo” (147) oraz „Barwy szczęścia” (132).
 
Wśród wypowiedzi na temat „M jak Miłość” przeważały wpisy na Twitterze, które stanowiły 66 proc. wszystkich informacji. Blisko 23 proc. komentarzy odnotowano na Facebooku.

Użytkownicy Twittera wypowiadali się również najczęściej o „Prawie Agaty” (63 proc.) i „Przepisie na życie” (45 proc.).

Z kolei „Komisarz Alex” najwięcej emocji wzbudzał na Facebooku (81 proc. wszystkich informacji o serialu), podobnie jak „Rodzinka.pl” (61 proc.), „Świat według Kiepskich” (54 proc.), „Rancho” (50 proc.) i „Pierwsza Miłość” (44 proc.).

„Ojciec Mateusz” zebrał zbliżoną liczbę informacji na Facebooku (56) i Twitterze (54), a „Barwy szczęścia” – na Twitterze (52) i Blipie (52).
 
Bijący rekordy oglądalności biograficzny serial „Anna German” dorobił się w maju tylko 35 komentarzy i postów. Zainteresowaniem użytkowników serwisów społecznościowych nie cieszą się również „Klan”, „Oficerowie”, „Malanowscy i Partnerzy” oraz „W-11 Wydział Śledczy”.
 
 
Metodologia badania
W badaniu uwzględniono 30 wybranych seriali z kategorii: obyczajowe, telenowela, komediowe, paradokumentalne, fabularno-dokumentalne, kryminalne, sensacyjne i biograficzne, emitowanych w 2013 roku.
Metoda: ilościowa analiza danych
Materiał badawczy: wpisy i komentarze z monitoringu serwisów: Facebook, Twitter, Blip, YouTube i Wykop.
Zakres czasowy: maj 2013 rok
Zasięg mediów: ogólnopolskie i regionalne
Analizowane słowa kluczowe: nazwy seriali – Ranczo, M jak Miłość, Barwy szczęścia, Na dobre i na złe, Pierwsza miłość, Na Wspólnej, Lekarze, Wszystko przed nami, Prawo Agaty, Przyjaciółki, Przepis na życie, Głęboka woda, Klan, Rodzinka.pl, Ja to mam szczęście!, Świat według Kiepskich, Piąty stadion, Dlaczego ja?, Szpital, Trudne sprawy, Ukryta prawda, Kocham. Enter, Zdrady, Malanowscy i Partnerzy, W-11 Wydział Śledczy, Na krawędzi, Ojciec Mateusz, Komisarz Alex, Oficerowie, Anna German – we wszystkich odmianach

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF