...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Wydatki na badania i rozwój w Polsce [raport]

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) udostępniła najnowszy raport dotyczący wysokości wydatków na badania i rozwój w ponad 40 krajach świata. Jak w tym zestawieniu prezentuje się Polska?

Zgodnie z danymi OECD, kiedy mowa o wydatkach na badania i rozwój (B+R), nie mamy się raczej czym pochwalić. W 2014 roku przeznaczyliśmy na ten cel zaledwie 0,9 proc. PKB (czyli 8,4 tys. dol.), tym samym zajmując 35. pozycję w całym zestawieniu. Za nami znalazły się tylko takie kraje, jak Chile, Grecja, Argentyna, Meksyk, Słowacja oraz Rumunia.

Nasz wynik może być szczególnie niepokojący zważywszy na fakt, że średnia wydatków na B+R dla krajów Unii Europejskiej wynosi prawie 2 proc. PKB, zaś dla wszystkich państw branych pod uwagę w zestawieniu OECD niemal 2,4 proc. PKB. Poniekąd ratować może nas fakt, że od 2006 r. zauważalny jest niewielki, ale raczej stabilny wzrost wydatków na ten cel.

 

Korea Południowa liderem

Daleko nam jednak do liderów rankingu – Korei Południowej, przeznaczającej na B+R prawie 4,3 proc. PKB, Izraela (4,1 proc.), Japonii (3,6 proc.) czy Szwecji (3,2 proc.). I, co ciekawe, nie tyle jest to kwestia braku inwestycji rządowych – zgodnie z publikacją „Main Science and Technology Indicators”, przygotowaną przez OECD, w naszym kraju prawie 50 proc. wydatków na B+R w 2013 roku pochodziło właśnie od rządu – a raczej niewystarczającego zaangażowania finansowego ze strony przemysłu.

Zarówno w Korei, Izraelu, Japonii jak i Szwecji to właśnie przedstawiciele szeroko pojętego przemysłu są odpowiedzialni za większy procent wydatków na badania i rozwój. Jednym z powodów tego stanu rzeczy może być fakt, że w Polsce brakuje ulg podatkowych, które zachęcałyby przedsiębiorców do finansowania działań badawczo-rozwojowych.

 

Co wymaga poprawy?

Sytuacja nie wygląda kolorowo również jeśli chodzi o liczbę badaczy. W 2014 roku na 1000 zatrudnionych osób tylko 5 określało się mianem badacza, przy czym średnia dla Unii Europejskiej wynosi prawie 8 osób, zaś w przodującej pod tym względem Finlandii jest to 15 osób.

Co ciekawe jednak, wcale nie wypadamy tak źle kiedy mowa o równości płciowej w tym sektorze. W Polsce niemal 38 proc. badaczy to kobiety, podczas gdy w Japonii wskaźnik ten wynosi niecałe 15 proc., a w Korei 18,5 proc. Jednak nawet mimo tego, nie ulega wątpliwości, że jeśli chcemy poprawić pozycję naszego kraju na świecie w kontekście poziomu innowacyjności, wiele pracy przed nami. W kontekście danych OECD wydaje się, że warto byłoby zacząć od usprawnienia współpracy między przedstawicielami świata nauki i biznesu.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF