...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Yerba mate: pobudzający i zdrowy napój z Ameryki Południowej

Kawa to najpopularniejszy pobudzający napój na świecie. Wielu ludzi nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki czarnego naparu wypitej o poranku. Jest dobrym źródłem kofeiny, ale może być również kaloryczna, jeśli pije się ją z dodatkiem mleka i cukru. W konsekwencji codzienne picie kawy może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie. Jeśli szukasz zdrowszej, naturalnej alternatywy, idealnym wyborem może okazać się yerba mate!

Yerba mate – co to jest?

Yerba mate to tradycyjny, ziołowy napój z Ameryki Południowej. Pod wieloma względami przypomina herbatę, jednak powstaje z zupełnie innej rośliny – ostrokrzewu paragwajskiego, który występuje wyłącznie na pograniczu Paragwaju, Argentyny, Brazylii i Urugwaju. W smaku yerba mate wyraźnie czuć ziołowe nuty, a także charakterystyczny, gorzko-cierpki posmak. W zależności od metody produkcji wyczuwalny może być także aromat dymu i wędzenia. Pod względem działania yerba mate często porównywana jest do kawy. Zawiera kofeinę, za sprawą której działa pobudzająco.

Ostrokrzew paragwajski odkryty został setki lat temu przez Indian Guarani, a pierwsze wzmianki o yerba mate pochodzą z XVI wieku, kiedy to na tereny Ameryki Południowej przybyli Europejczycy. Początkowo roślina była wielką tajemnicą Indian, którzy traktowali ją jak „dar od bogów”. Z wysuszonych liści sporządzali napar, który dodawał im energii, co okazało się bardzo przydatne podczas polowań i długich wędrówek. Podczas podboju Ameryki, przybysze zza oceanu zainteresowali się życiem i kulturą Indian. Ich uwagę przykuł nieodłączny dla nich napar, który darzyli szczególnym kultem. Wkrótce yerba mate zyskała popularność wśród tubylczych mieszkańców, a następnie została rozpowszechniona w całej Europie i na świecie. Choć wciąż daleko jej do popularności kawy, obecnie coraz więcej osob wybiera ją jako naturalną alternatywę.

Jak działa yerba mate?

Najważniejszą substancją, jaka znajduje się w yerba mate, jest wspomniana wcześniej kofeina. Za jej sprawą napar działa pobudzająco, poprawia koncentrację i usuwa zmęczenie. Yerba mate ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Napar z ostrokrzewu bogaty jest w witaminy (z grupy B, A, C oraz E) i minerały (m.in. cynk, potas, fosfor, wapń, krzem i magnez). Jest także źródłem cennych antyoksydantów, które pozytywnie wpływają na wiele obszarów funkcjonowania ludzkiego organizmu. Oprócz działania pobudzającego yerba mate wykazuje takie właściwości jak: wzmocnienie odporności, działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, wspomaganie metabolizmu i pracy układu trawiennego, obniżenie poziomu cholesterolu we krwi i poprawa gospodarki cukrowej organizmu, wspieranie procesu odchudzania.

Przygotowanie yerba mate. Jak pić napar z ostrokrzewu paragwajskiego?

Ważnym elementem tradycji związanej z piciem yerba mate jest sposób przygotowania naparu. To swoisty rytuał, który zdecydowanie wyróżnia yerbę na tle innych naparów, jak kawa czy herbata. Potrzebne do tego są specjalne, tradycyjne akcesoria, czyli matero i bombilla. Matero to profilowane naczynko, w którym przyrządza się napój, a bombilla to rurka z filtrem, która służy do picia napoju – jej zadaniem jest oddzielenie fusów od płynu.

Yerba mate można przyrządzić w kilku prostych krokach:

  1. Do naczynka wsypuje się yerba mate – w około 1/4-2/3 objętości matero.
  2. Bombillę wkłada się filtrem do dołu.
  3. Liście ostrokrzewu zalewa się gorącą wodą. Ważne jest, aby była nieco przestudzona – wrzątek parzy liście, przez co napar staje się gorzki i bezwartościowy pod względem właściwości.
  4. Po kilku minutach napar jest gotowy do wypicia.

Yerba mate – napój przyjaźni i solidarności

Setki lat temu Indianie Guarani pili yerba mate podczas rytuałów. Całe plemię zbierało się wokół ogniska, przyrządzali napar i pili z jednego naczynka, przekazując je z rąk do rąk, jak fajkę pokoju. Dziś picie yerba mate jest dla mieszkańców Ameryki Południowej okazją do spotkań towarzyskich z przyjaciółmi, rodziną i znajomymi. To nie tylko pobudzający napój, ale także symbol przyjaźni i solidarności. Na szczęście yerba mate staje się coraz bardziej popularna na całym świecie, również w naszym kraju. Jeśli chcesz spróbować naparu z ostrokrzewu paragwajskiego i przekonać się, jak działa i smakuje, bez problemu możesz zakupić susz i niezbędne akcesoria w jednym z wielu sklepów internetowych, np. PoYerbani.pl. Znajdziesz tam wiele produktów znanych i cenionych marek z Ameryki Południowej.

Yerba mate to smaczna, naturalna i zdrowa alternatywa kawy. Przekonaj się sam!

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF