Zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe

wypalenie_zawodowe_l4

Od stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe na liście chorób.

Wypalenie zawodowe jest jedną z wielu chorób cywilizacyjnych dotykających współczesne społeczeństwa. Według ekspertów WHO (World Health Organization) objawy mogą być tak silne, że znacznie utrudniają lub wręcz uniemożliwiają wykonywanie obowiązków zawodowych oraz mają znaczny wpływ na życie prywatne. Dodatkowo efektem może być popełnianie błędów wpływających negatywnie na firmę. W efekcie od początku przyszłego roku lekarz specjalista będzie mógł wystawić zwolnienie z tytułu wypalenia. Pracodawców obawiających się z tego tytułu nadużyć, uspokaja ZUS, zapowiadając jednocześnie regularne kontrole.

Według badania Kronos Incorporated i Future Workplace na wypalenie zawodowe mogą mieć wpływ czynniki takie jak: nadgodziny, nieadekwatne wynagrodzenie, niska kultura pracy i brak dostosowania strategii firmy z uwzględnieniem roli pracownika. Najbardziej narażonymi zawodami są te wymagające bliskich kontaktów z ludźmi.

Wypalenie zawodowe jest długofalowym procesem i nie pojawia się jednego dnia po wstaniu z łóżka. Wpływa ono zarówno na samopoczucie psychiczne, jak i fizyczne, warto więc obserwować swój organizm i działać zawczasu.
Najważniejsze jest zachowanie balansu między życiem prywatnym a zawodowym. Warto zadbać o dobre samopoczucie fizyczne oraz jak najlepsze środowisko w pracy. Duże znaczenie może mieć wsparcie psychologiczne eksperta w postaci sesji z psychologiem.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF