Nowy ład zbiera żniwa

Nowy ład

Od samego początku projektu, eksperci i przedsiębiorcy byli podzieleni. Systim.pl postanowił przeanalizować jego skutki.

Nowe regulacje wprowadzają dużą ilość zmian jednak najistotniejsze, to zmiana kwoty wolnej od podatku, zmiany w odliczeniu składki zdrowotnej, nowy system obciążenia pracodawcy w przypadku nielegalnego zatrudniania oraz zmiany dotyczące osób stających się rezydentami podatkowymi w Polsce.

Co teraz?

Nowości najbardziej odczują osoby rozliczające się jako jednoosobowe działalności gospodarcze. Nowe regulacje oznaczają dla nich, chociażby brak możliwości odliczenia od podatku składek zdrowotnych. Według ekspertów jest jednak rozwiązanie, pozwalające złagodzić skutki zmian, mowa o skorzystaniu z estońskiego CIT-u. Jego warunki mają zostać zmienione tak, aby był rozszerzony na więcej działalności oraz uproszczony. Estoński CIT jest formą podatku dochodowego, który jest liczony jedynie od zysku, który opuszcza firmę. Tak długo, jak pieniądze zostaną zainwestowane w firmę, podatek nie zostanie naliczony.

Drugim rozwiązaniem jest przekształcenie działalności w spółkę kapitałową. Poza korzyściami podatkowymi, spółki kapitałowe a w szczególności spółka z ograniczoną odpowiedzialnością niosą za sobą dodatkowe benefity. W przypadku sp. z o.o. za zobowiązania spółki odpowiada spółka, a nie osoba fizyczna co pozwala uniknąć prywatnych strat w przypadku problemów firmy. W przypadku spółek kapitałowych z co najmniej dwoma wspólnikami są oni zwolnieni z płacenia ZUS ,w tym również ubezpieczenia zdrowotnego. Innymi korzyściami wynikającymi z tego rodzaju działalności są preferencyjne stawki podatku CIT czy też większe możliwości kredytowe. Pamiętać trzeba, że prowadzenie tego typu spółki wiąże się również z dodatkowymi obowiązkami. A niski CIT dotyczy tylko tych spółek, które notują roczne zyski na poziomie poniżej 2 milionów Euro.

Suma wszystkich strachów

W efekcie połączenia trzech znaczących czynników: zmian nowego ładu, pokłosia covidowego oraz zakończenia pierwszych okresów tarcz antykryzysowych, CEiDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) otrzymała w minionym półroczu niemal osiemdziesiąt trzy tysiące wniosków o likwidację działalności. Daje to osiemnastoprocentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu rok temu. Jedynie na podstawie wniosków o zakończenie działalności ciężko ocenić jak duża część zamknięć spowodowana jest zmianami systemowymi. Podpowiedzieć może jednak rekordowy przewidywany wynik, jeśli chodzi o rejestracje spółek kapitałowych. Od początku roku do września bieżącego roku zarejestrowano aż 36291 spółek kapitałowych. A ponad dziewięćdziesiąt procent nowych rejestracji stanowią spółki z o.o. Według prognoz wzrost powinien wynieść ponad dwanaście procent w stosunku do poprzedniego roku i pozwolić pobić rekordowy rok 2016.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF