14. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” także w online [BRIEF PATRONUJE]
Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbędzie się online w dniach 12 – 20 grudnia na platformie mojeekino.pl, a jeśli sytuacja pozwoli, także w warszawskich kinach Luna i Iluzjon 3 – 13 grudnia 2020 r.
W Konkursie Filmów Fabularnych znalazł się film Iwana I. Twierdowskiego pt. „Konferencja”, który otrzymał Nagrodę im. G. Gorina za „Najlepszy scenariusz” na tegorocznym ORFF „Kinotawr” w Soczi, „Hipnoza” Walerego Todorowskiego, reżysera musicalu „Bikiniarze”, za który otrzymał Nagrodę Publiczności na Festiwalu Sputnik w 2009 roku. Wśród filmów konkursowych nie zabraknie pełnometrażowego debiutu Filippa Jurjewa „Kitoboy”, który zdobył nagrodę za reżyserię na tegorocznym ORFF „Kinotawr” w Soczi, a także został uznany najlepszym filmem programu Giornate degli Autori na MFF w Wenecji.
Tradycyjnie zaproponujemy przegląd dokumentów „Konkurs Filmów Dokumentalnych – Rosja w dokumencie”. Wśród nich film „Puste strony” Mariji Popricak zobrazuje nam życie ostatniej rodziny carów rosyjskich, „33 słowa o dizajnie” w reżyserii Natalii Klimczuk i Olgi Morozowej przeniesie nas w świat sztuki, a obraz „Andriej Tarkowski. W świątyni kina” Andrieja A. Tarkowskiego – syna sławnego reżysera – przybliży nam sylwetkę autora „Stalkera”.
W tegorocznej sekcji, poświęconej twórczości Andrieja Chrżanowskiego pokażemy najnowszy, tegoroczny film artysty „Nos albo spisek odmieńców”, pełnometrażowy obraz pt. „Półtora pokoju”, który został zwycięzcą 4. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w 2011 roku, a także wcześniejsze krótkometrażowe animacje jego autorstwa: „Półtora kota”, „Długa podróż” i „Lew z siwą brodą”. W osobnym bloku przyjrzymy się również twórczości studentów Szkoły Filmowej Kina Animacyjnego „Szar”, w której Andriej Chrżanowski obecnie wykłada.
W „Kalejdoskopie Nowego Kina” zobaczymy m.in. film biograficzny o konstruktorze broni M. Kałasznikowie – „Kałasznikow” w reżyserii Konstantina Busłowa, a także komedię „Happy end” Jewgienija Szeliakina o mężczyźnie, który budzi się na plaży w Tajlandii, nie mając pojęcia kim jest i gdzie się znajduje.
W tym roku pojawi się nowa sekcja „Nowe spojrzenie – debiuty”. Będzie to blok poświęcony młodym, utalentowanym rosyjskim reżyserom, którzy zrealizowali swoje pierwsze filmy w ciągu ostatnich dwóch lat. Wśród nich dramat Antona Kołomiejca „Wasz korepetytor” o nierównej miłości.
Podczas tegorocznej edycji Sputnika planujemy pokazać aż 3 filmy Andrieja Konczałowskiego. Jego najnowszy film „Drodzy towarzysze!” weźmie udział w Konkursie Filmów Fabularnych. W Konkursie Filmów Dokumentalnych zobaczą Państwo film jego autorstwa pt. „Człowiek niezłomny” w reżyserii Jekateriny Wieszczewa i Jewgenija Grigoriewa, a w ramach pokazu specjalnego pokażemy zeszłoroczny dramat historyczny „Grzech” Konczałowskiego o życiu i pracy Michała Anioła.
Projekcjom towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne: wystawy, spektakle, debaty i warsztaty. W ramach wydarzeń towarzyszących gości zapraszamy na slajdowisko Sławomira Michała, który podzieli się z publicznością zdjęciami ze swojej podróży do Rosji. Opowie o rozmowach z napotkanymi mieszkańcami, lokalnym kolorycie i wrażeniach z wyprawy. Pojawi się również wątek jego twórczości literackiej – ostatnią wydaną pozycją jest właśnie Po drugiej stronie Uralu. Na miłośników kina czeka spotkanie z Joanną Wojnicką. Historyk filmu, pracownik Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie o swojej najnowszej książce dot. kina rosyjskiego – „Prorocy, kapłani i rewolucjoniści. Szkice z historii kina rosyjskiego”. W tym roku nie zapominamy o najmłodszych. Z myślą o nich zorganizujemy warsztaty Lalki Motanki, które poprowadzi Natalka Dovha. Lalki były tworzone od wieków w celach ochrony i pomocy ludziom. Zgodnie z tradycją nie używa się igły, a najlepszym materiałem są stare ubrania.
14. Mały Sputnik zaprezentuje w tym roku najnowsze rosyjskie produkcje, skierowane zarówno do najmłodszych widzów, jak i młodzieży. Wśród tytułów znajdzie się m.in. film familijny „Klucz czasu” Aleksieja Tielnowa.
Cały program znajdą Państwo na stronie www.sputnikfestiwal.pl
Źródło: informacja prasowa Sputnik Festiwal