...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

5 technologii dla dzieci

Nowe technologie odgrywają coraz większą rolę w wychowaniu dzieci. Potrafią zmieniać nawyki, bawić i edukować. Przedstawiamy zestawienie pięciu technologii, które mogą przyjść na pomóc rodzicom.

Wszechobecna digitalizacja i szybki rozwój technologiczny powodują, że obecnie dzieci nie potrafią wyobrazić sobie życia bez komputera, smartfonu czy tabletu, które stają się łatwo dostępnymi zabawkami. Młodzi ludzie, ciekawi otaczającego ich świata, skupiają uwagę na przedmiotach dynamicznych, kolorowych, wydających niezwykłe dźwięki. Pod tym względem książka czy plastikowa zabawka ustępują multimedialnym gadżetom, które oferują ciągle zmieniający się obrazek.  

Rodzic nowoczesny

Z badań przeprowadzonych kilka lat temu przez Research.NK wynikało, że 70 proc. zbadanych rodziców daje swoim dzieciom w wieku 1-10 lat tablet lub smartfon z myślą, że jest to dobry sposób na udaną zabawę. 50 badanych proc. uważa, że urządzenia mobilne sprawdza się jako narzędzie edukacyjne. Z badania wynikało także, że 75 proc. dzieci w wieku od 1 roku do 10 lat korzysta kilka razy w tygodniu z urządzeń mobilnych. Biorąc pod uwagę ciągły rozwój technologiczny i popularność smartfonów i tabletów, można śmiało stwierdzić, że ten trend ma tendencję rosnącą i obecnie jeszcze więcej rodziców decyduje się na udostępnienie gadżetów coraz młodszemu dziecku. To właśnie dlatego, że tak zwane pokolenie cyber dzieci jest najczęściej wychowywane przez cyber rodziców, „heavy userów” mediów społecznościowych i szerokopojętej  technologii, która nie kończy się na telefonach i komputerach.

W ciągu ostatnich kilku lat na rynku pojawiło się dużo podręcznych rozwiązań technologicznych dla dzieci, które niosą w sobie walor rozrywkowy, ale często również edukacyjny. Potrafią nawet „dbać” o zdrowie dziecka i przyzwyczajać do korzystnych nawyków. 

Poniżej kilka nowoczesnych rozwiązań, którym warto się przyjrzeć. 

Magia dźwięku

Moff to innowacyjna bransoletka, która pozwala zmienić każdy przedmiot w otoczeniu w interaktywną zabawkę poprzez dźwięk. Moff wykrywa ruch i pozwala na wybranie jednego z kilkudziesięciu dostępnych dźwięków np. instrument muzyczny, śpiew, gotowanie, walka na miecze, baseball itd. Wystarczy założyć bransoletkę i zostać gwiazdą rocka czy ninja-mistrzem. Bransoletka wspiera rozwój wyobraźni dziecka, ponieważ nie oferuje gotowej zabawki – pozwala na stworzenie własnej gry. Dostępna jest w kilku jaskrawych kolorach. 

Źródło: Moff Band 

Wirtualna rzeczywistość

 Wirtualna rzeczywistość jest technologią, w której nadzieję pokładają największe korporację na świecie, takie jak Samsung czy Facebook. View-Master to nowoczesne  rozwiązanie dla dzieci, bazujące na technologii VR. Cyfrowa „magia” sprawia, że dziecko może poznawać świat z innej strony i nawet podróżować w czasie. Wystarczy pobrać aplikację i umieścić telefon w okularach View-Master. Dzięki technologii 360 °dzieci będą mogły wchodzić w interakcje z nieznanymi przed tym zwierzętami czy zwiedzić miasto na innym kontynencie.

 Źródło: ViewMaster

Graj o zdrowie

Gigant farmaceutyczny Bayer we współpracy z wydawcą gier Nintendo stworzyli rozwiązanie dla dzieci z cukrzycą. Oferują oni system monitorowania poziomu cukru we krwi DIDGET. Glukometr  można podłączyć do przenośnej konsoli Nintendo DS. W taki sposób chore dzieci są zachęcane do regularnego sprawdzania poziomu cukru we krwi. Poprawna częstotliwość badania przekłada się na otrzymanie dodatkowych punktów lub odblokowanie nowych poziomów gry na konsoli. 

 

Źródło: Lorraine Sisto 

Skupić się na zadaniu

Kolejnym pomocnym narzędziem  stworzonym z myślą o dzieciach jest WatchMinder. Został on opracowany przez psychologa dziecięcego, który specjalizuje się w problemach koncentracji. W czasach, kiedy różnorodne bodźce walczą o uwagę dziecka, skupienie się na odrabianiu lekcji jest nie lada wyzwaniem. WatchMinder pozwala zaprogramować wysyłanie dyskretnych sygnałów w ciągu dnia, które będą przypominać o wykonaniu określonych zadań. Bransoletka również służy do modyfikowania lub wzmocnienia konkretnych zachowań dzieci. WatchMinder pomoże również w zaplanowaniu i przypomnieniu grafika przyjmowania leków w trakcie dnia.

 

Źródło: Larry Becker

 

Więcej ćwiczeń

 Jak przekonać dziecko w czasach gier komputerowych, ze sport na podwórku może być świetną zabawą? Firma GeoPalz stworzyła bezprzewodowe urządzenie iBitz, które ma na celu zmotywować całą rodzinę z dziećmi do częstszego wysiłku fizycznego. Urządzenie można podłączyć do smartfona lub tabletu za pomocą technologii Bluetooth. Dostępne są dwie wersje aplikacji: dla dorosłych oraz dla dzieci. Główny bohater aplikacji jest tak zwanym awatarem małego użytkownika. Poziomy gier, zadania i punkty awatara zależą bezpośrednio od wyników sportowych dziecka.

 

Źródło: geopalz

::

Foto: Fotolia/ Monkey Business

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF