9 tricków, które pomogą Ci w delegacji
Podczas wyjazdów służbowych często jesteśmy zmuszeni do długich godzin oczekiwań, zostajemy narażeni na stres i jesteśmy daleko od bliskich. Warto więc poznać kilka tricków, które sprawią, że podróż będzie znacznie przyjemniejsza - stawiajmy wówczas na wiedzę oraz nowoczesne technologie, które wspomogą nas podczas wyjazdów służbowych.
#1 LOYALITY
Osoby podróżujące często mogą sporo zyskać, wybierając jedną linię lotniczą, hotel czy wypożyczalnię samochodów. Pozostawanie z jedną marką pozwala szybciej gromadzić punkty lojalnościowe i zdobywać wyższy status konsumencki.
Programy lojalnościowe linii lotniczych są podzielone na te kierowane do klientów indywidualnych oraz te dopasowane do klientów biznesowych. Niektóre linie zrzeszają się w stowarzyszeniach, dając do wyboru większy wachlarz możliwości. Program lojalnościowy najlepiej dobrać biorąc pod uwagę najczęściej odwiedzane kierunki. Na przykład osoby często odwiedzające kraje skandynawskie powinny zapoznać się z programem Eurobonus, należącym do linii SAS.
Z kolei program Miles&More umożliwia otrzymywanie punktów nie tylko za przeloty, ale także za wypożyczenie samochodu czy nocleg u wybranych partnerów. Do programu należą m.in. Linie LOT. Można gromadzić tu mile premiowe oraz mile statusowe. Uzyskanie wyższego statusu prowadzi do uzyskania większych przywilejów u partnerów programu, takich jak większa liczba mil, zwiększony limit bagażu czy Fast Track. Hotele Hilton przyznają klientom wyższego poziomu bezpłatne śniadania, ulepszenia, przekąski czy dodatkowe punkty. Wystarczy się rozejrzeć i wybrać najkorzystniejszy dla siebie program lojalnościowy.
#2 TIMING
Najlepiej wybierać loty w godzinach wczesno porannych, ze względu na mniejsze ryzyko opóźnień. Na powrót najlepsze są loty wieczorne, można wtedy w pełni wykorzystać dzień. Zdecydowanie lepiej wybrać wylot na początku tygodnia niż pod jego koniec – lotniska i samoloty są wtedy mniej oblegane przez pasażerów, przez co podróż będzie bardziej komfortowa.
Jeśli planowana podróż ma być krótka, możemy się wybrać z bagażem podręcznym i zaoszczędzić czas. Na lotnisku najlepiej pojawić 45-60 min przed odlotem, aby zdążyć przejść przez odprawę bezpieczeństwa. Jeśli wybraliśmy lot z przesiadkami, między którymi przerwa jest krótsza niż godzina, istnieje duże ryzyko, że dodatkowy bagaż nie doleci na miejsce w określonym czasie. Warto też poczekać, aż większość podróżnych wejdzie do samolotu i dopiero wtedy udać się do kolejki. Można się w tym czasie uraczyć kawą. Unikajmy również stawania za rodzinami z dziećmi, które zwykle na lotniskowych bramkach zajmują dużo więcej czasu. Jeśli istnieje taka możliwość, zawsze lepiej wybierać loty bezpośrednie. Podczas podróży biznesowej zminimalizowanie czasu spędzonego na lotniskach jest niezwykle ważne. Dzięki temu cały wyjazd będzie mniej męczący.
#3 CHECKWEATHER
Zawsze warto sprawdzić wcześniej pogodę, jaka panuje w miejscu, do którego się wybieramy. Pozwoli nam to lepiej dobrać ubrania i akcesoria. Ważna jest również optymalizacja miejsca w bagażu. Na przykład, jeśli jedziemy do chłodnego miejsca i musimy zabrać ze sobą ciepły płaszcz, który zajmie więcej miejsca – warto wziąć go w rękę, zamiast pakować do walizki. W samolocie można schować go w schowku nad głową. Dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce lub zaoszczędzimy na dodatkowym bagażu.
#4 TSA
Lecąc do USA, można skorzystać z prekontroli TSA. Osoby zarejestrowane w systemie TSA otrzymują specjalny kod KTN (Known Traveller Number). Numer podaje się przy każdej odprawie, dzięki czemu można odbyć specjalną kontrolę bezpieczeństwa, bez konieczności zdejmowania butów czy paska, gwarantującej możliwość zostawienia laptopa w bagażu podręcznym. W celu rejestracji należy w pierwszej kolejności wypełnić formularz na stronie tsa.gov/precheck.
#5 LEARNIT
Z pewnością odwiedzając dany kraj wiele razy, zdarza nam się lądować na tych samych lotniskach. Każdy port lotniczy jest inny, dlatego warto nauczyć się specyfikacji tych, na których bywamy najczęściej. Pozwoli to na lepsze przygotowanie się do wylotu i zorganizowanie się na miejscu.
Niektóre z lotnisk mają sprawniejsze punkty kontrolne, na innych musimy poczekać trochę dłużej. W niektórych miejscach zjemy dobry posiłek, innych lepiej unikać. Takie informacje są bardzo ważne, ponieważ dają nam możliwości lepszej organizacji swojego czasu. Warto wcześniej poczytać w internecie opinie podróżujących na temat portów lotniczych, które nas interesują.
#6 POWER
Opłaca się mieć ze sobą przenośne źródło zasilania, takie jak powerbank czy obudowa samoładująca telefon. Nie zawsze mamy możliwość skorzystania ze stacjonarnej ładowarki.
Warto zadbać o to, by nie stracić kontaktu ze światem. W delegacji musimy pamiętać, że rozładowany telefon może spowodować brak kontaktu z naszymi partnerami biznesowymi i problemy z dotarciem na spotkania, a w konsekwencji negatywne skutki dla naszego biznesu.
#7 MONEY
Na biznesowym wyjeździe korzystaj ze swojej karty. Pozwala to zbierać punkty lojalnościowe lub korzystać z innych przywilejów. Warto również założyć oddzielną kartę na potrzeby podróży służbowych, dzięki której można łatwiej dysponować swoimi wydatkami. Doskonałym rozwiązaniem będzie tu np. Revolut, który pozwala na przewalutowanie w najbardziej odpowiednim momencie oraz przechowywanie na koncie środków w różnych walutach. Dobrze też zawsze mieć ze sobą gotówkę, w niektórych miejscach nadal obowiązuje zasada ,,cash is the king’’.
#8 TECHNOLOGY
Do przydatnych w podróżach służbowych aplikacji zdecydowanie należy Tripit. Ta aplikacja integruje wszystkie informacje dotyczące lotu, hotelu czy wypożyczenia samochodu bezpośrednio w kalendarzu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba przeszukiwać skrzynki mailowej ani drukować dokumentów. Wszystko będzie dostępne w jednym miejscu, za jednym kliknięciem.
Warto też skorzystać z podróży wybierając internetowe biura podróży takie jak Click&Go, dzięki któremu możemy zarezerwować wszystkie części podróży w jednym miejscu o dowolnej porze. Pozwoli to oszczędzić czas oraz pieniądze, a także uniknąć sytuacji, w której wybrana usługa będzie niedostępna, przez zbyt długi czas wypełniania danych – wystarczy podać je jeden raz. Płatności można dokonać za pomocą serwisu PayU dostępnego przez całą dobę.
Click&Go to świetne narzędzie do planowania podróży służbowych: w jednym miejscu możemy wybrać hotel, przelot, ewentualnie także transfer. W cenie pakietu jest zawarte ubezpieczenie, o którym często zapominamy, wybierając się za granicę. Warto też pamiętać, że w razie pytań do dyspozycji pozostają nasi Wakacyjni Doradcy. – komentuje Michał Głowa, Country Manager w Click&Go Polska.
#9 CONTACT
Podróże służbowe mogą trwać dosyć długo, przez co może ucierpieć kontakt z naszymi bliskimi. Krótkie rozmowy telefoniczne nie wystarczą, by choć przez chwilę zminimalizować dzielący dystans. Świetnym rozwiązaniem pozwalającym utrzymać kontakt z rodziną jest Facetime, Google Hangouts oraz Skype. Dzięki tym komunikatorom unikniemy też opłat za dzwonienie z drugiego końca świata. Częste rozłąki bywają zabójcze dla relacji, dlatego należy pomyśleć o kontakcie z bliskimi.
Bez względu na to, gdzie wyjeżdżamy, istnieją tricki, które pozwolą nam zmaksymalizować korzyści, niwelując zmęczenie podczas podróży służbowych. Warto skorzystać z powyższych podpowiedzi, zwłaszcza jeżeli wyjazdy tego typu zdarzają się nam często. Pamiętajmy, że nowoczesne technologie są wówczas naszym sprzymierzeńcem.