...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Android Wear: krok przed konkurencją?

Rozpoczął się nowy wyścig. Wyścig o palmę pierwszeństwa na rynku tak zwanych wearable devices, czyli inteligentnych zegarków, ubrań czy opasek na rękę. W wyścigu biorą udział nie tylko producenci urządzeń, ale również oprogramowania.

Samsung w Gear 2, czyli najnowszym modelu swojego smartwatcha, jak również w Gear Fit (inteligentnej opasce na rękę) zdecydował się na zainstalowanie własnego systemu operacyjnego – Tizen. Jest on oparty o Linuxa i docelowo ma również z czasem zagościć na innych urządzeniach koreańskiego giganta. Jednak stworzenie i optymalizowanie własnego systemu operacyjnego to bardzo kosztowny i ryzykowny krok, o czym przekonała się Nokia inwestując w Symbiana – kosztowało ją to utratę pozycji lidera na rynku mobile. Dlatego też takie firmy jak LG, Motorola czy Sony chętnie wybiorą Android Wear, który wczoraj zaprezentował Google.

::

Przeczytaj też:

Samsung pokazał Galaxy S5

::

Czym się zatem charakteryzuje nowy Android? Po pierwsze postronni ludzie będą się na nas patrzeć przez pewien czas jak na idiotów. A to za sprawą Google Now, czyli sterowania głosem znanego z Google Glass. Po drugie powiadomienia zsynchronizowane z telefonem i tabletem. Dodatkowo programiście będą mieli możliwość ich modyfikacji: grupowanie, odpowiedzi głosowe itp. Po trzecie Android Wear będzie wyposażony w szereg aplikacji, które będą monitorowały naszą obecną lokalizację, czynności, które wykonujemy czy nasze tętno i pracę serca. Zwłaszcza ta ostatnia funkcja zyskuje w wearable devices dużą popularność.

W tyle pozostaje Apple, który w tej chwili nie bierze udziału w wyścigu wearable devices. Pomimo, że plotki o rzekomym iWatch krążą już od przeszło dwóch lat, nikt na oczy nie wiedział smartwatcha z Cupertino. Nowy iOS 8 ma mieć aplikacje monitorujące wyżej wspomniane funkcje życiowe i według wielu obserwatorów rynku jest to znak, że możemy się spodziewać zegarka od Apple.

::

Trendy przyszłości

::

Aby smartwatche cieszyły się uznaniem konsumentów muszą być dobrze wykonane, funkcjonalne, muszą posiadać odpowiednie oprogramowanie oraz… muszą być po prostu ładne! Zegarek jest traktowany jak biżuteria, często określa status noszącej go osoby. Tym tropem podąża Motorola 360, czyli pierwszy inteligentny zegarek z okrągłym wyświetlaczem. Jednak jako pierwszy swój smartwatch z Android Wear na rynek wypuści LG.

::

Czy Waszym zdaniem inteligentne zegarki przyjmą się na rynku i staną się tak samo powszechne jak telefony?

Co z innymi wearable devices takimi jak na przykład Google Glass?

::

Źródło: ­­­developer.android.com/wear

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF