Bank Pocztowy przedstawia pierwszą kartę biometryczną w Polsce

Największy polski bank komercyjny - Bank Pocztowy S.A, udostępnił klientom instytucjonalnym pierwszą kartę biometryczną z systemem antykradzieżowym.

Opracowana przez firmę Thales karta biometryczna to ambitny projekt stworzony z myślą o wprowadzeniu na polski rynek innowacyjnego środka płatniczego. Przy jej użyciu autoryzacja transakcji niezależnie od kwoty następuje poprzez biometryczną weryfikację odcisku palca posiadacza karty. Prace nad projektem trwały pięć miesięcy  i obejmował współpracę Banku Pocztowego, Fiserv Polska S.A., Mastercard oraz Thales.

Kompleksowa oferta Thales

Prócz opracowanej technologi płatniczej w postaci – karty z czytnikiem do biometrycznego kodowania odcisku palca. Firma Thales oferuje kompleksową ofertę, w której zapewnia również: nowoczesne opakowanie, personalizację produktu oraz jego dystrybucję do finalnych użytkowników. Pierwsze wnioski o biometryczną kartę już zostały złożone. Po innowacyjną technologię sięgnęły firmy tj.: Fines, Helikon oraz EasySend.

Pandemia i płatności bezgotówkowe

Postępująca pandemia COVID-19 sprzyja ograniczaniu obiegu gotówki. Najnowsze badania wskazują, że Polacy wpisują się w ten trend. Płatności kartą stanowią w Polsce 62% wszystkich transakcji. Stworzona karta płatnicza umożliwia użytkownikowi na nowoczesne i wygodne dokonywanie płatności bezdotykowych/ bezgotówkowych.

Thales jako dostawca nowych technologii to partner godny zaufania, co jest szczególnie ważne w tak wrażliwej dziedzinie jak usługi płatnicze i ochrona danych. Cieszymy się, że ta współpraca pozwala nam osiągać kolejne etapy na drodze cyfryzacji w bankowości. Umożliwiając klientom korzystanie z rozwiązań wygodnych i nowoczesnych, a jednocześnie bezpiecznych. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację projektu, by z karty biometrycznej mogli korzystać także indywidualni klienci Banku Pocztowego .

Marcin Ledworowski, członek Zarządu Banku Pocztowego odpowiadający za Obszar Biznesu oraz IT

Pomysł i innowacja 

Firma Thales, jako doświadczony dostawca technologi biometrycznych, który opracował wiele innowacyjnych rozwiązań, skupia szczególną uwagę na bezpieczeństwie swoich produktów z równoczesnym zastosowaniem uwierzytelnienia biometrycznego, który zapewnia jego bardzo wysoki poziom.

Uwierzytelnianie uniemożliwia także wykorzystanie kraty biometrycznej przez osobę trzecią, dzięki użytej odcisku palca.  W przypadku kiedy karta zostanie zgubiona lub skradziona, staje się bezużyteczna. Użyta technologia dotykowa jest bardzo wygodna i pozwala na  zachowanie bezpiecznej odległości przy płatnościach. Dodatkowo brak konieczności wpisywania standardowego PIN-u w bankomacie, czy w terminale chroni użytkownika przed potencjalnym zakażeniem, poprzez dotykanie paneli dotykowych.

Pamięć biometryczna

Należy również podkreślić, że zapisany wrzozec biometrycznego odcisku palca pozostaje wyłącznie w specjalnym miejscu na karcie. Dzięki temu wspomniany ślad nie jest przesyłany do systemów bankowych, terminali lub bankomatów, zapewniając użytkownikowi 100% prywatność w systemach bankowych.

Premiera karty biometrycznej

Nowy produkt, przewidziany obecnie w ofercie dla klientów instytucjonalnych Banku Pocztowego, w styczniu 2022 roku zostanie skierowany również do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Karta Biometryczna stanowi łatwą i dobrą alternatywę dla posiadaczy kont biznesowych. Sposób zawierania transakcji za pomocą biometrycznej karty debetowej przypomina płatność  mobilną, jednak bez konieczności rejestrowania karty np. w aplikacji. Co więcej, karta biometryczna EMV nigdy się nie rozładuje. Energię za każdym razem, jest pobiera i ładowana bezpośrednio z terminala POS i nie potrzebuje baterii.

 Dzięki udanej i szeroko zakrojonej współpracy z naszymi partnerami ten ambitny projekt zakończył się sukcesem i dziś Bank Pocztowy może zaoferować polskim klientom pierwszą kartę biometryczną EMV. Na polskim rynku płatności bezgotówkowych jest to wydarzenie przełomowe. Dotychczas w Europie z tego nowoczesnego rozwiązania mogli korzystać wyłącznie klienci francuscy.

Agata Kontrym-Woś, członek Zarządu Thales DIS Polska

Bank Pocztowy, dbając o swoich Klientów, postawił na innowacyjność i wygodę. Jestem przekonana, że posiadacze nowej karty docenią bezpieczeństwo i szybkość dokonywania transakcji, co przyczyni się do dalszej cyfryzacji rynku – dodaje

Bank Pocztowy Prezentuje

Oferowana Klientom Banku Pocztowego karta Mastercard ma na awersie specjalny czytnik linii papilarnych spełniający bardziej rygorystyczne normy niż czytniki odcisków palca powszechnie wykorzystywane w smartfonach – jest to pierwsza karta posiadająca homologację przez laboratoria niezależne oraz akredytowane przy Mastercard.

Aby cieszyć się w pełni funkcjonalnością karty, użytkownik wpierw musi przyłożyć palec do czytnika. Jeśli wzorzec biometryczny jest zgodny z tym zapisanym poprzednim, dioda na karcie zapala się na zielono i płatność zostaje zrealizowana. Natomiast gdy karty chce użyć osoba niepowołana, środki właściciela konta są bezpieczne: dioda na karcie zapala się na czerwono, a transakcja zostaje odrzucona.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF