Bezpiecznie Tu i Tam, czyli jak chronić dzieci w sieci
Specjalny serwis internetowy, konkurs grantowy oraz działania edukacyjne to odpowiedź Fundacji Orange na wyzwania związane z zagrożeniami w sieci. Kompleksowy program Bezpiecznie Tu i Tam powstał, aby internet był bezpieczniejszym miejscem, szczególnie dla dzieci.
– Zapewnienie dostępu do internetu to nie wszystko. Aby przełożyło się to na rozwój społeczny użytkownicy muszą wiedzieć, jak korzystać z sieci w twórczy sposób i jak radzić sobie z towarzyszącymi nowym technologiom zagrożeniami. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci. Dlatego Orange edukuje użytkowników sieci, aby bezpiecznie i świadomie korzystali z nowych mediów. Nasi wolontariusze przeszkolili już 34 tys. uczniów, prawie 10 razy tyle skorzystało ze specjalnych kursów elearningowych. Tym samym mamy realny wpływ na kształtowanie ich internetowych umiejętności – powiedział Konrad Ciesiołkiewicz, p.o. Prezesa Fundacji Orange oraz odpowiadający za komunikację i CSR w Orange Polska.
Z badań przeprowadzonych przez TNS dla Orange Polska i Fundacji Dzieci Niczyje wynika, że choć ponad 90 proc. rodziców uważa, że są odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w internecie, to w praktyce wielu z nich nie radzi sobie z tym wyzwaniem. Najpopularniejszą metodą nadzoru rodzicielskiego jest sprawdzanie historii odwiedzanych stron na komputerze w domu (69 proc. badanych), co oznacza, że o ewentualnych zagrożeniach dowiadują się już po fakcie.
Połowa dzieci obawia się wirusów i hakerów, na drugim miejscu tego, że internet przestanie działać, niepokoi też zachowanie innych internautów – podszywanie się (38 proc.), publikowanie ośmieszających zdjęć (32 proc.) lub internetowy hejt (31 proc.). Tymczasem rodzice chcą chronić dzieci głownie przed kontaktem z niebezpiecznymi treściami (65 proc.), nawiązywaniem kontaktów z nieznajomymi (46 proc.) czy publikowaniem prywatnych danych (39 proc.). Wprawdzie dwie trzecie młodych internautów twierdzi, że zdarza im się wspólnie z rodzicami korzystać z sieci (deklaruje to aż 95 proc. dorosłych) to zdaniem dzieci, szczególnie tych starszych, opiekunowie często są bardziej naiwnymi internautami i mają niższe kompetencje.
– Dzieje się tak wtedy, kiedy rodzic, zamiast rozwijać internetowe umiejętności, wycofuje się, racjonalizując, że to nie jest jego świat. A światy dziecka i rodzica muszą się przenikać, także te internetowe, bo w sieci, czy tego chcemy czy nie, równolegle toczy się życie młodych – podkreśla Małgorzata Ohme, psycholożka i psychoterapeutka dziecięca, Ambasadorka programu Bezpiecznie Tu i Tam.
Bezpieczeństwo w internecie to jeden z najważniejszych obszarów zaangażowania społecznego Orange Polska. Aby skuteczniej pomóc rodzicom w ochronie dzieci przed sieciowymi zagrożeniami, powstał specjalny serwis Bezpiecznie Tu i Tam: www.orange.pl/bezpieczenstwo. Portal skupia w jednym miejscu wszystkie informacje na temat działań Orange Polska i Fundacji Orange (w tym inicjatywy prowadzone we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje), na rzecz bezpieczeństwa w internecie. Informacje pogrupowano w 3 modułach tematycznych: edukacja, bezpieczeństwo sieciowe oraz bezpieczne produkty i usługi.
Na stronie można znaleźć pełne informacje na temat m.in. Bezpiecznego Startera, dzięki któremu dziecko bezpiecznie korzysta z internetu przez telefon oraz ma stały kontakt z rodzicem nawet w przypadku braku środków na koncie; e-bezpieczeństwa czyli pakietów McAfee, do zabezpieczenia komputerów i sieci domowej czy geolokalizacji, która pomaga sprawdzić gdzie jest dziecko. Udostępniono też wszelkie materiały edukacyjne w formie do pobrania dla dzieci i dorosłych: broszury, poradniki, ulotki, publikacje, monografie czy scenariusze lekcji.
W ramach programu Bezpiecznie Tu i Tam Fundacja Orange wspiera też oddolne inicjatywy i autorskie pomysły na edukację pozaszkolną. 6 maja startuje konkurs grantowy, skierowany do organizacji pozarządowych oraz placówek kultury i oświaty. Na wsparcie finansowe mogą liczyć autorzy pomysłów na projekty edukacyjne podnoszące bezpieczeństwo w sieci najmłodszych internautów. Wnioski można nadsyłać do 3 czerwca 2015 r., szczegółowe informacje o tym, jak ubiegać się o grant znajdują się na www.fundacja.orange.pl
– Widzimy wielką potrzebę edukacji na temat bezpieczeństwa w Internecie skierowaną nie tylko do najmłodszych, ale przede wszystkim do ich rodziców – podkreśla nadkomisarz Michał Grzelec z Komendy Głównej Policji. W odpowiedzi na to wyzwanie, Fundacja Orange przygotowuje także multimedialny, edukacyjny portal e-learningowy dla opiekunów, który w unikalny sposób pomoże rodzicom czy nauczycielom zrozumieć świat młodych internautów. Portal będzie poruszał tematykę m.in. aktualnych trendów i zjawisk internetowych, którymi żyją najmłodsi użytkownicy sieci, a także różnorodnych zagrożeń związanych z cyberprzemocą, ryzykownymi kontaktami online, czy ochroną wizerunku.
Program Bezpiecznie Tu i Tam to także wsparcie techniczne infolinii dla rodziców i nauczycieli 800100100, która ma na celu pomóc dorosłym w ich staraniach o bezpieczeństwo dzieci.