Czy unikatowa propozycja wartości (UVP) marki powinna opierać się na CX?

Doświadczone marki oferują o wiele więcej niż po prostu szeroką gamę produktów i usług. Podczas procesu sprzedaży dają swoim klientom także unikatową propozycję wartości. Czym jest UVP i jaki ma związek z Customer Experience?

 

Zrozumieć unikatową propozycję wartości

Unique Value Proposition (UVP) to szczególna korzyść obiecana klientowi w procesie budowania świadomości marki, pozytywnie wyróżniająca daną firmę spośród konkurencji. To pewna istotna wartość, która wraz z zakupem określonego produktu czy usługi staje się częścią życia konsumentów, ponieważ znacząco go ułatwia, np. poprzez rozwiązanie problemu lub wzbogaca, m.in. poprzez gwarancję dostarczenia pozytywnych wrażeń. Dzięki spełnieniu UVP klienci doświadczają wysokiej satysfakcji z transakcji, a to staje się przyczyną ponownego wyboru danego produktu czy usługi określonej marki.

Do stworzenia unikatowej propozycji wartości potrzebna jest przede wszystkim wiedza nt. grupy docelowej, a także dokładne poznanie działań konkurencji. Znając odbiorców produktów i usług, ich cechy socjo-demograficzne, ale przede wszystkim psychograficzne, tj. m.in. zainteresowania, przekonania, postawy, styl życia oraz wartości i związane z nimi potrzeby konsumentów, można z sukcesem konstruować ofertę sprzedażową. Będąc świadomym zalet własnego portfolio produktowego oraz atutów konkurencyjnych produktów i usług, w tym ich cech funkcjonalnych i symbolicznych, do oferty dobrze jest dołączyć UVP. W tworzeniu unikatowej propozycji wartości na pewno pomoże analiza potrzeb klientów, a także przekształcenie cech produktu czy usługi w konkretne korzyści, które ze sobą niosą. Stąd warto przekonwertować narrację UVP opartą na charakterystyce cech produktów, usług, które proponuje dana marka, na opis konkretnych korzyści biznesowych.

Przykładem UVP może być profesjonalne partnerstwo w biznesie firmy FIXIT, które skupione jest na dostarczaniu spersonalizowanych rozwiązań B2B opartych na zrozumieniu i kompleksowości realizowanych zadań.

W praktyce, dzięki właściwemu sprecyzowaniu unikatowej propozycji wartości w komunikatach marketingowych, jak np. “Świadczymy usługi w sposób, który pokochają Twoi klienci”, partnerzy biznesowi czują, że oferta jest skierowana właśnie do nich. Otrzymują przy tym obietnicę doskonałej obsługi. Z kolei różne punkty styku z marką i doświadczanie UVP podczas konsumpcji oferty, daje im szansę na pełną weryfikację rzetelności marki, a firmie na określenie poziomu satysfakcji z produktu i usługi – mówi Tomasz Kamiński, Marketing Specialist w Fixit, Customer Experience Company.

Jak się w rzeczywistości ma UVP do dobrego CX?

Unikatowa propozycja wartości stworzona przez daną markę ma wiele wspólnego z Customer Experience, czyli uogólnionym doświadczeniem klienta. Jeśli złożone przez brand obietnice o korzyściach płynących z użytkowania produktu czy konsumpcji usługi okażą się być prawdziwe, a pozytywne opinie klienta są powtarzalne, marka z powodzeniem buduje dobre CX. Do tego brand słuchając głosu klientów, również negatywnych opinii dotyczących np. obsługi sprzedażowej czy posprzedażowej, ma szansę na wdrożenie potrzebnych modyfikacji do ścieżki klienta. A wprowadzenie potrzebnych zmian do Customer Journey tworzy nie tylko atmosferę większego zaufania do firmy, ale i powód do rosnącej lojalności odbiorców oferty.

Unikatowa propozycja wartości danej marki, funkcjonująca w świadomości klientów jako ważna korzyść z zakupu określonego produktu czy usługi, ma duże znaczenie podczas procesu zdobywania lojalności konsumenckiej, a także pozyskiwania nowych klientów poprzez polecanie, marketing szeptany. Konsument, wybierając najlepszą dla siebie opcję zakupową, pozostanie przy niej nie tylko dlatego, że ją zna i jej ufa, ale dlatego, że łączą go z nią pozytywne doświadczenia – dodaje Tomasz Kamiński z Fixit, Customer Experience Company.

Wrażenia, emocje, uogólniony odbiór marki przez konsumentów jest aktualnie kluczem do jej rynkowej stabilności i sukcesu. W tym kontekście włączenie klienta w proces projektowania unikatowej propozycji wartości ma duży sens. To konsument jest odbiorcą produktów i usług, to on jest decyzyjny w kwestii częstotliwości dokonywania zakupów i to on ostatecznie wyraża opinie nt. brandu. To on również poleca lub nie poleca danej oferty. Warto więc zacząć inwestować w dobre CX od stworzenia angażującego, a nawet porywającego UVP, które w rzeczywistości stanie się spełnioną obietnicą.

Budowanie UVP opartego na doświadczeniu klienta jest najlepszym rozwiązaniem, jakie może zastosować firma w swojej strategii biznesowej, a potem marketingowej. To dzięki dobrej obietnicy korzyści i jej realizacji w praktyce marka ma szansę tworzyć wartościowe, długotrwałe relacje z odbiorcami swoich produktów. Wraz z nimi zyskuje na znaczeniu Customer Experience, które swój punkt ciężkości opiera nie na firmie, prowadzeniu biznesu, w tym procesach i operacjach, ale na ich wyniku, czyli stopniu zadowolenia z oferty przez klientów.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF