...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Duża firma, innowacyjna i zwinna.

Jeśli menedżerowie dużych firm mogą coś zrobić w kierunku podniesienia innowacyjności swoich firm, to z pewnością jest to codzienne otaczanie się innowatorami. Domena tego działania nie przypada tylko menedżerom odpowiedzialnym za innowacje czy reprezentującym działy R&D. Przeszywanie w poprzek struktury organizacyjnej wiedzą o innowacyjnych narzędziach czy nowatorskich modelach biznesowych pozwala wpuścić do organizacji ducha nowego spojrzenia […]

Jeśli menedżerowie dużych firm mogą coś zrobić w kierunku podniesienia innowacyjności swoich firm, to z pewnością jest to codzienne otaczanie się innowatorami. Domena tego działania nie przypada tylko menedżerom odpowiedzialnym za innowacje czy reprezentującym działy R&D. Przeszywanie w poprzek struktury organizacyjnej wiedzą o innowacyjnych narzędziach czy nowatorskich modelach biznesowych pozwala wpuścić do organizacji ducha nowego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość.

Obcowanie ze startupami z pewnością jest takim działaniem. Startupy koncentrują się wokół innego procesu budowania swoich przewag rynkowych. Wyposażone w kapitał od inwestorów, podążają drogą szybkiej ekspansji rynkowej, która zakłada akceptowanie ponadprzeciętnego ryzyka. Duże firmy kontrolują swoje ryzyko i starają się nad nim panować. W ten sposób utrwalają swoje pozycje rynkowe. Częsta interakcja pomiędzy dużą firmą a startupem daje wartość w postaci wymiany praktyk stosowanych przez jednych i drugich.

Budowanie kultury otwartej na wspieranie systemów innowacyjnych to inny sposób na zaszczepianie w dużych firmach innowacyjnych działań. W szczególności budowanie inkubatorów przedsiębiorczości, które zachęcają przedsiębiorców do działań pod skrzydłami dużych firm. Naturalnie powstaje wtedy współpraca pomiędzy jednym a drugim światem. Wymiana wartości jest w takiej relacji czymś naturalnym.

Budowanie własnych przedsięwzięć innowacyjnych przez menedżerów dużych firm. Utrwalanie w firmie kultury innowacji, najlepiej jeśli idzie z przykładem. Jeśli menedżerowie mają możliwość konstruowania budżetów na projekty nowatorskie, dają tym samym przykład działań innowacyjnych. Porażka w projekcie jest wówczas postrzegana jako lekcja a nie ostateczny upadek. Przykład idący z góry powoduje, że niższe szczeble struktury organizacyjnej podejmują wysiłki innowacyjne na miarę własnych możliwości budżetowych.

Arek Skuza – jest współtwórcą i partnerem w K2 Digital Ventures, www.k2dv.com

Arek Skuza