...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Esport w edukacji – fenomen staje się nieunikniony

grające dziecko

Esportowe zajęcia podbijają międzynarodowe programy nauczania. Jest to niezwykle integracyjny sport, dostępny dla każdego ucznia!

Gdy myślimy o grach video, to często stereotypowo widzimy dzieci grające w gry, które siedzą z telefonem albo przed monitorem, marnują swój czas i niszczą ze złości klawiaturę lub kontroler. Tymczasem poprzez esport dzieci uczą się komunikacji, rozwiązywania problemów, współpracy, analizy sytuacji, strategii i wielu innych cech.  Prowadzą drużynę lub wykonują polecenia. Dzieci i młodzież angażują się w esport nie mniej niż w tradycyjny sport. To jest ich świat. Są sportowcami, którzy rywalizują, uczą się pracy zespołowej, chcą być najlepszymi, jak tylko potrafią, aby wygrywać!

Typowy piłkarz z liceum to młody wysportowany mężczyzna, który jest szybki i zwinny. A jaki jest typowy gracz esportowy? Cóż, to podchwytliwe pytanie. Esport to niezwykle integracyjny sport zespołowy. Nie ma znaczenia, jak bardzo uczniowie są wysportowani, jak szybcy lub wolni, jak wysocy lub niscy. Wszyscy są mile widziani.

W esporcie każdy gracz zaczyna na tym samym poziomie. Niektórzy mogą szybciej awansować lub zdobywać umiejętności szybciej niż inni, ale dane demograficzne nie mają wpływu na to, kto zostanie następnym mistrzem. Odkłada się na bok przeszłość sportowca, czy  ograniczenia. Wszyscy są naprawdę równi, aczkolwiek w rywalizacji na najwyższym poziomie decydują również takie sportowe cechy jak pracowitość, sumienność, wyciąganie wniosków, pokora i umiejętność przygotowania swojego organizmu do kluczowego występu.

Esport w badaniach przyczynia się do zwiększenia średniej ocen uczniów i wskaźnika frekwencji w szkołach. Zapewnia poczucie prawdziwej więzi i zwiększa zaangażowanie w edukację. Zawodnicy esportowi stają się nie tylko lepszymi graczami, ale co ważniejsze, lepszymi studentami z silniejszymi aspiracjami zawodowymi i życiowymi.

W 2019 roku finały Mistrzostw Świata League of Legends przyciągnęły ponad 100 mln widzów, podczas gdy NFL Superbowl 2019 zgromadził 98 milionów. Przy takich liczbach, pojawiają się i wielkie pieniądze. Na turniejach przed pandemią mieliśmy areny pełne kibiców. Na najlepszych zawodników czekają profesjonalni scouci, wielcy sponsorzy, wielomilionowe wypłaty, fantazyjne samochody i sesje autografów. To wielkie wydarzenia! Sportowcy to gwiazdy, którzy są bohaterami i legendami dla swoich fanów. Są inspiracją dla nowego pokolenia. Fani obserwują każdy ich ruch i intensywnie ćwiczą, aby naśladować swoją gwiazdę.

Trenerzy esportowi odpowiadają za program dostosowany do predyspozycji i możliwości edukacyjnych danego dziecka.  Uczą między innymi współpracy, komunikacji i umiejętności rozwiązywania problemów. Dzieci uczą się umiejętności, które będą im służyć przez całe życie. Są trenowani, aby być najlepszą wersją siebie – i to już jest wygraną. Szanse na to, że gracz esportowy zostanie zawodowcem i zrobi karierę, są mniej więcej takie same, jak w przypadku piłkarza, czyli niezwykle małe.

Warto dostrzec inkluzywną wartość, jaką esport może przynieść dzieciom. Jest to coś, co już ich pasjonuje, a dzięki nowym trendom w nauce, esport teraz może pomóc zrobić kolejny pierwszy krok w życiu ku lepszej przyszłości młodych osób.


Źródło: Artykuł napisany na podstawie „http://bityl.pl/OjfzD” oraz doświadczeń Brief Esports

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF