Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży?
Biura podróży wciąż cieszą się dużą popularnością. Wystarczy przypomnieć, że w 2022 r. z ofert turystyki zorganizowanej skorzystało prawie 6,5 mln klientów. Zanim zaczniesz przeglądać broszury w poszukiwaniu wymarzonej oferty all inclusive za niewielkie pieniądze, sprawdź wiarygodność biura podróży. Podpowiadamy, od czego zacząć.
Dlaczego warto sprawdzić wiarygodność biura podróży?
O tym, dlaczego warto sprawdzić wiarygodność biura podróży, świadczą historie głośnych bankructw operatorów, których klienci utknęli za granicą. W 2012 r. nikt nie spodziewał się upadku biura podróży Triada, które było doskonale znane z atrakcyjnych ofert wakacji all inclusive do takich krajów jak Turcja, Tunezja czy Egipt. W momencie ogłaszania upadłości za granicą znajdowało się prawie 5 tys. turystów. Jak się później okazało, firma – oprócz swojej renomy – miała wielomilionowe długi. Podobna sytuacja miała miejsce 2 lata wcześniej i dotyczyła jednego z najstarszych biur podróży w Polsce – Orbis Travel. Operator działał od pierwszej połowy XX w. i był jednym z pierwszych biur podróży na świecie, jednak zaczął podupadać, kiedy część jego udziałów przejęła francuska firma Accor.
Niektóre sytuacje są trudne do przewidzenia, jednak sprawdzenie biura, z którego usług zamierzasz skorzystać, może chociaż częściowo zminimalizować ryzyko poniesienia takich strat.
Sprawdzanie wiarygodności biura podróży – od czego zacząć?
Jeśli chcesz sprawdzić wiarygodność biura podróży, zacznij od sprawdzenia opinii klientów. Są one dostępne w sieci – np. na podróżniczych forach internetowych lub w opiniach publikowanych przez Google. Gdy zamierzasz dokładniej przyjrzeć się działalności operatora, sprawdź, czy biuro należy do Polskiej Izby Turystyki. Informację tę znajdziesz w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (CEOTiPO) – bezpłatnym rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Sprawdzisz tam m.in., jakie jest zabezpieczenie finansowe danej firmy i czy nie toczy się wobec niej postępowanie o wykreślenie z rejestru. Jeśli zależy Ci na sprawdzeniu sytuacji finansowej, zajrzyj do Krajowego Rejestru Długów, w którym znajdują się informacje o ewentualnym zadłużeniu operatora.
Nie masz czasu na samodzielne sprawdzanie wiarygodności firmy? Skorzystaj z usług Chroń PESEL!
Na jakie niepokojące sygnały warto zwrócić uwagę?
W przypadku firm z tradycjami – a do takich należały z Orbis Travel i Triada – trudno spodziewać się informacji o ogłoszeniu upadłości. Warto jednak zwrócić uwagę na niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o złej sytuacji finansowej operatora. Czerwona lampka powinna zapalić się wtedy, gdy biuro podróży oferuje wakacje nie tyle w niskich, ile w zaniżonych cenach. Niepokojącym sygnałem są również powtarzające się negatywne komentarze ze strony dotychczasowych klientów. Warto też zwrócić uwagę na opinie o wybranym biurze na portalach turystycznych, które prowadzą bardzo szczegółowe i rzetelne rankingi.
Chcesz bardziej zadbać o swoją prywatność w sieci i nie tylko? Skorzystaj z pakietów Chroń PESEL i sprawdź, czy Twój PESEL nie został wykorzystany przez nieuczciwą osobę.