Jak wygląda współpraca PR-owców z digital influencerami? [Raport]
Jak wygląda relacja przedstawicieli branży public relations z tzw. digital influencerami – blogerami, vlogerami czy twórcami publikującymi treści na platformach społecznościowych? Co zrobić, by usprawnić współpracę między tymi dwoma grupami, tak, by przynosiła ona obopólne korzyści? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwali inicjatorzy badania „PR-owcy i digital influencerzy – co sądzą o sobie nawzajem”, zrealizowanego w ramach projektu Komu Komunikacja we współpracy z Between the Signs.
Jak wynika z raportu przedstawionego przez autorów badania, przeprowadzonego w listopadzie i grudniu 2015 wśród 77. tzw. digital influencerów oraz 82. PR-owców, ponad 40 proc. digital influencerów współpracuje z markami 1-2 lata, zaś niemal 70 proc. przedstawicieli branży public relations od co najmniej roku kształtuje relacje z blogerami, vlogerami i innymi twórcami treści w internecie.
Niestety, okazuje się, że z racji na brak formalnych modeli współpracy, ta nie jest tak efektywna, jak mogła by i powinna być. Jak wynika z badania, przedstawiciele obydwu grup irytują się, gdy w trakcie ich współpracy pojawiają się nieprzewidziane okoliczności i dodatkowe, wcześniej nie określone, oczekiwania drugiej strony. Kością niezgody jest m.in. wynagrodzenie – PR-owcy preferują bowiem kooperacją na zasadzie barteru, zaś digital influencerzy oczekują za swoją pracę finansowej gratyfikacji. PR-owcy nie lubią natomiast, gdy przedstawiciele drugiej grupy nie wywiązują się z terminów i zobowiązań oraz gdy oczekują dodatkowych korzyści.
Co więcej, problemem jest również kwestia preferowanej formy współpracy. Digital influencerzy najchętniej zostają ambasadorami marki, zaś PR-owcy liczą przede wszystkim na recenzję produktu lub usługi. Ów rozdźwięk wynika przede wszystkim z faktu, że obie strony mają inne oczekiwania i wyobrażenia odnośnie roli digital influencera w kampaniach PR-owych.
Kiedy mowa o obawach PR-owców dotyczących współpracy z twórcami treści w internecie, wśród najważniejszych znajduje się m.in. utrata kontroli nad przekazem dotyczącym marki oraz nieznajomość metod mierzenia efektów współpracy oraz, bardziej ogólnej, metod współpracy ze strony digital influencerów. Jeśli zaś chodzi o korzyści, PR-owcy dostrzegają m.in. takie, jak dotarcie do odpowiedniej grupy docelowej (84 proc.), wiarygodność przekazywanych treści (49 proc.) oraz większe zaangażowanie odbiorców (43 proc.)
::