...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Jakościowe video na TIKTOKU w sześciu krokach

Szybko rosnące grono odbiorców przyciąga firmy, które chcą dotrzeć do nowych klientów. Poznajcie sześć porad jak przygotować materiał, który zachwyci wizualnie i odpowiednio zaprezentuje produkt na platformie TikTok.

TikTok jest świetnym miejscem na kreatywne formaty wideo. Błyskawicznie zyskuje popularnośći wciąż cieszy się wysokim zaangażowaniem użytkowników, co mamy okazję obserwować na naszym kanale kulinarnym dla całej rodziny TipTopChef – mówi Widzimy m.in. po generowanym zasięgu i pozytywnych reakcjach na materiały, że użytkownicy oczekują dopracowanych, jakościowych form wideo. Na TikToku wykorzystujemy doświadczenie z lokowania produktów w największych formatach kulinarnych, takich jak MasterChef, Top Chef czy Hell’s Kitchen. Pokazujemy użytkownikom, że treści publikowane na TikToku jakościowo dorównują contentowi, który znamy z programów czy reklam telewizyjnych. Ta nowa jakość – do tej pory nieobecna lub słabo obecna na TikToku – przyciąga coraz większa rzeszę marek.

 

Anna Sanocka, CEO Prospero Film & Media

W jaki sposób przygotować wideo, aby zwrócić uwagę odbiorców?

Nagraj wideo w wysokiej rozdzielczości
Najpopularniejszą metodą na nagrywanie TikToków jest właśnie użycie tego, co mamy pod ręką, czyli smartfonów, które są wyposażone w coraz lepsze obiektywy.
Jednak szczególnie w profesjonalnych produkcjach, warto sięgnąć po aparat fotograficzny i kamerę. Zapewnią nie tylko lepszą jakość obrazu, ale umożliwią również filmowanie materiału z różnych ujęć jednocześnie. Dzięki temu finalny materiał będzie bardziej zróżnicowany i dynamiczny, a dla widza ciekawszy.
Wideo filmowane na jednym ujęciu, bez dodatkowego oświetlenia: https://www.tiktok.com/@hadia.shafaq/video/6966880024171695362?is_copy_url=1&is_from_webapp=v1&q=cooking&t=1642758173092
Wideo przygotowane przez profesjonalną ekipę realizacyjną
https://www.tiktok.com/foryou?is_copy_url=1&is_from_webapp=v1&item_id=7028167331050261766#/@tiptopchef/video/7028167331050261766

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie
Przygotowane wideo powinno być jasne, wyraźne, w czym pomoże trzypunktowe oświetlenie. Technika ta gwarantuje odpowiednie doświetlenie postaci i kadru bez generowania rozpraszających cieni.
Barwa światła wszystkich użytych w nagraniu lamp powinna być jednakowa, a temperatura najlepiej powinna przypominać naturalne słońce (ok. 5 000 K).

Zaplanuj ujęcia i odpowiednio kadruj materiał
Przygotowanie planu nagrania ułatwi pracę i przyspieszy proces realizacji wideo. Przed terminem filmowania przygotujcie poglądowy storyboard. Rozpiszcie, które elementy mają być widoczne w planie szerokim, a które chcecie pokazać na zbliżeniach – zadbajcie o atrakcyjne przedstawienie produktów.
Pamiętajmy, że TikTok to bardzo dynamiczne medium, w którym pierwsze sekundy decydują o tym, czy użytkownik scrollujący platformę zatrzyma się na waszym materiale.
Dlatego w pierwszych sekundach pokażcie najciekawsze ujęcia, które zatrzymają uwagę widza – np. zbliżenie na produkt lub szeroki plan. Nie ma jednoznacznej reguły co może zwrócić uwagę, więc eksperymentujcie!

Wybrane kadry prezentujące produkty i przygotowywane potrawy na kanale TipTopChef

Przygotuj dynamiczny montaż nagranych scen
Przygotowując nagranie do publikacji, możecie korzystać z edycji poprzez smartfon, ale daje on mocno ograniczone możliwości. Dlatego, realizując produkcję wysokiej jakości, warto skorzystać ze specjalnego programu do montażu, który daje wiele możliwości kompilacji scen czy dodawania efektów graficznych i animacyjnych.

Dynamiczne przejścia, kontrastowanie planów, przechodzenie od slow motion do przyspieszonych ujęć uatrakcyjnią każdy materiał. Pamiętając, że materiały TikTokowe oglądamy na ekranie telefonu, przed publikacją warto sprawdzić, czy nasz produkt w sekwencji montażu na pewno jest odpowiednio widoczny na niewielkim ekranie, a jego sposób użycia pozostaje czytelny. 

Anna Sanocka, CEO Prospero Film & Media

Odpowiedni mikrofon i podkład dźwiękowy
Nawet jeśli obraz wideo będzie dobrze doświetlony, dynamicznie zmontowany i nagrany w wysokiej jakości, jego odbiór może popsuć jeden element – dźwięk.
Jeśli nagrywasz wideo z uczestnikami, zapewnij im mikrofon krawatowy, przypinany np. do koszulki. Dzięki temu masz pewność, że wypowiedziane kwestie będą zrozumiałe dla użytkowników. Szumy, czy zbyt cicho nagrany głos może zniechęcić odbiorców do dokończenia oglądania materiału.
Ważną kwestią jest również dobór podkładu muzycznego. Powinien być dostosowany do tematyki i współgrać z obrazem, aby wzmacniać pozytywne emocje odbiorców. Dobrze dobrana muzyka nie zakłóca obrazu, ale go dopełnia – stanowi integralną część materiału wideo.

Zadbaj o dobry nastrój występujących
Zadbaj o dobre samopoczucie występujących w twoim nagraniu, porozmawiaj z nimi przed nagraniem, zaprezentuj miejsce nagrania, zapytaj gdzie, będą się czuli najlepiej, wypracujcie wspólnie najlepsze ustawienie. To od komfortu wszystkich uczestników nagrania zależy dobry efekt materiału wideo.

Prowadzący program TipTopChef w swobodny sposób prezentują jak łatwo przygotować smaczne dania.

Biorąc pod uwagę powyższe punkty, pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie wideo to dopiero część sukcesu. Po publikacji oczekujemy dużych zasięgów, a w ich uzyskaniu pomocna jest precyzyjnie targetowana płatna promocja. Wykorzystując dane o użytkownikach, można dotrzeć do osób, których profil najbardziej pasuje do tematyki promowanego wideo.

TikTok daje wiele możliwości płatnej promocji, jak reklamy In-Feed, czyli sugerowane dla konkretnego użytkownika, czy TopView prezentowane jako pierwsze w feedzie. Kluczem do efektywności jest dobór formatu i celne stargetowanie odbiorców. W kampanii dla marki Tefal na kanale TipTopFamily wygenerowaliśmy ponad 1,8 mln obejrzeń,a materiał został przyjęty entuzjastycznie – uzyskaliśmy ponad 46 tys. polubień i ponad 200 komentarzy, w tym mnóstwo pozytywnych treści m.in. “Ooo fajny przepis!”, “Mega jesteście!”, czy “wygląda pysznie”, “mniam”. Generowanie zasięgu we właściwej grupie docelowej i wpasowanie się w jej gusta jest możliwe właściwie w każdej kategorii, dzięki wykorzystaniu w kampaniach analizy danych.

 

Grzegorz Kosiński, CEO Audience Network, agencji performance marketingowej, współtworzącej kanał TipTopChef (www.tiptopchef.pl)

 

TikTok najszybciej spośród najpopularniejszych platform społecznościowych osiągnął pierwszy miliard użytkowników. Potrzebował na to pięciu lat, a Facebook, Instagram, czy YouTube – ośmiu. Platforma stworzona przez ByteDance wciąż się rozpędza. Jakie ma perspektywy? Biorąc pod uwagę rozwój formatu wideo i rosnące inwestycje w tę formę reklamy, w najbliższych latach o TikToku będzie jeszcze głośno, a wyróżnią się te marki, które będą realizowały naturalne wideo, szczególnie dopracowane pod względem wizualnym.

 

Źródło: Prospero Film & Media
Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF