...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Kiedy technologia spotyka się z kreatywnością | Materiał partnera

Nowe technologie już na dobre zagościły w naszym życiu, zarówno tym prywatnym jak i w branży eventowej. Event managerowie każdego dnia, oferując swoim Klientom nieszablonowe koncepcje i kreacje muszą umiejętnie łączyć szybko zmieniające się technologie, z oczekiwaniami Klientów i ich budżetami. Producenci wsłuchując się w potrzeby branży dostarczają nowe produkty, rozwiązania, systemy, które mają wpływ na cały proces przygotowania i realizacji eventów już od etapu ich kreacji.

Innowacja się opłaca

Rozwój techniki sprawia, że zmienia się myślenie o produkcjach eventowych i przygotowaniu  oprawy multimedialno-oświetleniowej wydarzeń.  Możliwości jakie dają nam technologie sprawiają, że agencje eventowe stoją przed nie lada wyzwaniem, jakim jest zachowanie równowagi pomiędzy zastosowaniem zaawansowanych technologii a zdroworozsądkowym umiarem i wyczuciem estetyki mającym na celu dopasowanie do specyfiki grupy odbiorców. Kreacja, umiejętność wychodzenia poza utarte konwencje oraz przełamywanie schematów – mogą być odebrane jako banał, ale dla eventowców to wyzwanie, przed którym stają każdego dnia. Kreatywne podejście do projektu, rozmowy, szukanie kompromisów i rozwiązań dopasowanych do potrzeb i możliwości każdej ze stron staje się kluczowe, kiedy dochodzi do wyboru producenta wydarzenia. Innowacja nie zawsze musi oznaczać wykorzystania zupełnie nowej technologii, często dzięki doświadczeniu i wiedzy można wykreować zupełnie nowy efekt stosując dobrze znane rozwiązania i zaskoczyć odbiorców.

Stań na wysokości wysokich rozdzielczości

Ostatnie lata to ciągły wyścig producentów ekranów diodowych na „rozdzielczości”. Jeszcze kilka lat temu większość ekranów diodowych była przystosowana do rozdzielczość HD lub Full HD obecnie standardem staje się rozdzielczość 4K. Każda innowacja niesie za sobą również kolejne zmiany, nie inaczej jest w przypadku urządzeń przystosowanych do rozdzielczości 4K. Decydując się na event w wysokich rozdzielczościach należy pamiętać aby zabezpieczyć odpowiedni system realizacji, który będzie wystarczająco „mocny”  by płynnie przetwarzać pliki 4K i wyższe ale przede wszystkim w odpowiednim formacie przygotować grafiki.

Trójkąty, kwadraty i inne kształty…

Mówiąc o ekranach diodowych przed oczami mamy najczęściej sceny z regularnymi kwadratowymi czy też prostokątnymi powierzchniami lub skomplikowane scenografie, których głównym zadaniem jest wysłonięcie ekranów diodowych tak, aby możliwe było uzyskanie ciekawych kształtów diody. Nowym elementem na eventowych scenach są ekrany diodowe w modułach o nieregularnych kształtach. Dzięki, nietypowym modułom możliwe jest realizowanie nowych form, kształtów powierzchni diodowych, bez konieczności stosowania dodatkowych wysłon, czy też budowania specjalnych konstrukcji scenograficznych. Ekrany diodowe w nieregularnych modułach zmieniają myślenie o projektowaniu całych scenografii, przestrzeni eventowych, w które w łatwiejszy sposób można wkomponować multimedia. Doskonałym tego przykładem była tegoroczna prezentacja jesiennej ramówki TVN. Po środku wybiegu z okazji 20 lecia stacji, stanęła multimedialna „20” zbudowana z nieregularnych modułów.

Grafiki w ciągłym ruchu

Rozwoju techniki eventowej nie należy ograniczać jedynie do nowych ekranów diodowych. Innowacje w branży eventowej sięgają dużo dalej. Obecnie duże zmiany zachodzą na eventowych zapleczach, w sercu produkcji eventowych – w reżyserce. Coraz mocniejsze media servery, z rozbudowanymi funkcjonalnościami zupełnie zmieniły myślenie o produkcji wydarzeń,  optymalizując i usprawniają zarzadzanie całymi systemami multimedialnymi. Ich duża moc obliczeniowa pozwala połączyć rozwiązania i technologie eventowe  (projekcję, ekrany diodowe systemy śledzenia ruchu) z automatyką sceny, które coraz częściej mają możliwość zarządzania poprzez jeden media server  wprawiając całą scenografię w ruch i nadając wydarzeniom niebywałej dynamiki.

Renderowanie grafik w czasie rzeczywistym – przełamanie bariery czasu

Producenci urządzeń i realizatorzy multimediów „odczarowali” znienawidzone przez event managerów słowa renderowanie. To co jeszcze do niedawana było jedynie marzeniem dziś jest realnym rozwiązaniem, które wkroczyło również do Polski. Dzięki połączeniu mocy obliczeniowej najnowszego media serwera d3 technologies gx 2 ze specjalnym oprogramowaniem Notch, realizatorzy są w stanie renderować grafiki i efekty specjalne w czasie rzeczywistym. System może być używany do przetwarzania sygnału z kamer jak również do obróbki grafik „na żywo”.

Rozwój technologii pozwala na kreowanie rozwiązań dotychczas niemożliwych. Coraz częściej scenografia eventowa nie ogranicza się jedynie do sceny ale rozpościera się na całej przestrzeni,
w której zgromadzeni są widzowie, otaczając ich z każdej ze stron. Za widocznymi, dla uczestników eventów, zmianami technologicznymi w branży eventowej, jakimi są m.in. projekcje 360, mappingi 3D na ogromnej przestrzeni, czy też projekcje realizowane na ruchomych, dynamicznych obiektach, stoją urządzenia – media servery, które posiadają największe firmy branży event engineering. Rozwój media serverów ułatwił i zoptymalizował pracę realizatorów, a co ważniejsze umożliwił realizację projektów, które jeszcze niedawno były poza zasięgiem możliwości i najśmielszych marzeń ekip produkcyjnych. Możliwość prezentacji efektów finalnych jeszcze przed realizacją eventu stanowi istotny element procesu kreacji w przypadku złożonych i trudnych technologicznie eventów. Jednak kluczem w rozwoju technologii w branży eventowej są LUDZIE, którzy dzięki doświadczeniu i otwartości potrafią w pełni wykorzystać ich potencjał.

Autor zdjęcia głównego:  Magda Ehlers

Od ponad 20 lat VES (Grupa Kapitałowa TRIAS) zapewnia obsługę multimedialno-oświetleniową największych wydarzeń w Polsce, jak również konferencji, kongresów, premier produktowych, targów, spotkań korporacyjnych, produkcji telewizyjnych. Każdy projekt, jaki spółka realizuje jest traktowany indywidualnie, a stosowane technologie zawsze dopasowane są do konkretnych oczekiwań Klientów. To właśnie unikatowe kompetencje i wieloletnie doświadczenie w branży eventowej sprawiają, że spółka oferuje swoim Klientom nieszablonowe i kreatywne pomysły na oprawę wizualną, które są dopasowane do ich potrzeb, jednocześnie gwarantując im doradztwo, wsparcie, a przede wszystkim bezpieczeństwo na każdym etapie realizacji eventu. VES zadbał m.in. o oprawę wizualną takich wydarzeń jak: Opener Festival, Orange Warsaw Festival, trasa koncertowa Męskie Granie, Bestsellery Empiku 2018, Paszporty Polityki, Fryderyki, Multimedialny pokaz "Niezniszczalna tęcza", Forum Gospodarcze TIME, Międzynarodowa Konferencja PIKE, Party Like A Somersby, Desperados Endless Night Party, Program Big Brother, Milionerzy, Koło Fortuny, Europejski Kongres Gospodarczy, Warsaw Economic Hub, Prezentacja Boeinga 737 MAX 8, Premiery takich marek jak Peugeot , BMW, Porsche, Citroen. Gale kolejnych edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku, Plejada.

VES