...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Laptop dla fotografa

laptopy dla fotografa

Laptop dla fotografa to podstawowe narzędzie, które służy zarówno do selekcjonowania, jak i obróbki zdjęć. Podpowiadamy, czym powinno charakteryzować się dobre urządzenie, a także jakimi modelami warto się zainteresować. Zobacz, jaki laptop wybrać.

Laptop dla fotografa do obróbki zdjęć

Obróbka stała się nieodłączną częścią fotografii cyfrowej. Programy takie jak Adobe Lightroom, Adobe Photoshop czy Capture One umożliwiają nadanie odpowiedniego klimatu, a także poprawienie niedoskonałości. Komputery ułatwiają również selekcję fotografii czy przygotowywanie ich dla klientów. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni laptop dla fotografa.

laptop i aparat fotograficzny

Fotografowie często wykonują zlecenia poza domem, dlatego mobilność jest dla nich niezwykle istotna. Laptop daje nieograniczone możliwości z praktycznie dowolnego miejsca. Wybór odpowiedniego modelu jest niezwykle istotny, ponieważ przełoży się on na komfort i efektywność pracy. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do obróbki zdjęć?

Jaki ekran laptopa dla fotografa?

Ekran jest jednym z najważniejszych elementów w laptopach dla fotografów. Dlaczego? Wierne odwzorowanie kolorów będzie miało wpływ na jakość wydruków, a także udostępnianych materiałów. Wielu początkujących fotografów ma problem z uzyskaniem poprawnych barw. W efekcie na zdjęciach, a także w mediach społecznościowych zdjęcia wyglądają inaczej niż te, które znajdowały się na komputerze.

Dobre laptopy dla fotografa powinny wspierać paletę barw sRGB, a także Adobe RGB. Modele z najwyższej półki mają pokrycie na poziomie nawet 100%. Niektóre komputery dla fotografa dodatkowo wspierają paletę DCI-P3, z której na co dzień korzystają filmowcy. Laptop powinien mieć więc ekran z pokryciem barw sRGB, Adobe RGB oraz DCI P3.

laptop i fotograf

Rozdzielczość ekranu jest istotna, dlatego warto wybierać laptopy, które będą dysponują ekranem Full HD lub 4K. Doskonała ostrość pozwoli dostrzec nawet najdrobniejsze szczegóły. Rozmiar wyświetlacza jest tak naprawdę kwestią indywidualną. Jeśli szukasz kompaktowego komputera do fotografii, to rozmiar od 12 do 14 cali będzie idealny. Bardzo dobrze sprawdzają się również laptopy 15-calowe oraz 16-calowe. Większa powierzchnia robocza wpływa na komfort podczas obróbki.

Czym jeszcze powinien wyróżniać się laptop dla fotografa?

Programy do obróbki zdjęć potrzebują dużej mocy obliczeniowej, dlatego wybierając komputer dla fotografa, nie warto oszczędzać. Najbardziej efektywne są procesory czterordzeniowe, które oferują bardzo wysoką wydajność. Zdecydowanie najpopularniejsze są procesory Intel Core i5 oraz Intel Core i7. Te drugie oferują bardzo dużą moc obliczeniową. Najbardziej wymagający użytkownicy powinni zwrócić uwagę na procesor Intel Core i9. Jeśli chodzi o laptopy z procesorami AMD, to dużą popularnością cieszą się modele Ryzen 9 oraz Ryzen 5.

Laptop dla fotografa powinien mieć również odpowiednio dużą ilość pamięci RAM. Za absolutne minimum należy uznać 8 GB pamięci. Tak naprawdę im więcej RAM-u, tym łatwiej i szybciej będzie można obrabiać zdjęcia, a także montować filmy. Dla wymagających fotografów 16 GB oraz 32 GB pamięci RAM będą odpowiednie.

W 2020 roku warto postawić na szybki dysk SSD. Jego pojemność zwykle jest nieco mniejsza, ale w zamian za to otrzymujesz wysoką wydajność. Brak elementów mechanicznych sprawia, że ryzyko uszkodzenia dysku jest zdecydowanie mniejsze. Jeśli szukasz oszczędności, to wybierz laptop dla fotografa z dyskiem o pojemności 256 GB. Dopłata do pojemności 512 GB lub 1 TB zwykle jest duża, dlatego warto rozważyć zakup zewnętrznej pamięci do magazynowania danych.

W laptopach bardzo ważna jest bateria. Jeśli zamierzasz pracować w warunkach, gdzie dostęp do energii będzie ograniczony, to wybierz model z pojemną baterią. Optymalna wielkość akumulatora waha się od 4000 mAh do około 6000 mAh.

Na te elementy również warto zwrócić uwagę podczas wyboru laptopa dla fotografa:

  • jakość wykonania,
  • karta graficzna,
  • waga laptopa,
  • dostępne złącza,
  • możliwości rozbudowy (wymiana dysku, pamięci RAM).

laptop dla fotografa

Polecane laptopy dla fotografów

MacBook Pro 16

Laptop MacBook Pro z ekranem 16-calowym jest uznawany za jeden z najlepszych modeli przeznaczonych dla fotografów. Rozdzielczość natywna wynosi 3072 x 1920 px, co przekłada się na perfekcyjną ostrość. Ponadto wyświetlacz wspiera szeroką gamę kolorów P3, co przekłada się na wierne odwzorowanie barw.

MacBook dostępny jest w wersji z procesorem Intel Core i7 z 16 GB pamięcią RAM. Użytkownicy mogą wybrać również wersję z 32 GB lub 64 GB pamięcią RAM. Do dyspozycji jest również dysk SSD o pojemności 512 GB lub 1 TB. Za dopłatą producent oferuje konfigurację z dyskiem 2 TB, 4 TB lub 8 TB. To świetny komputer, który znacznie ułatwi pracę!

Dell XPS 15 7590

Seria Dell XPS jest przeznaczona dla wymagających użytkowników, preferujących system Windows. Model XPS jest dostępny w konfiguracji z 15-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 x 2160 px, która spełnia standardy 4K. Sercem komputera jest procesor Intel Core i7 z 16 GB pamięcią RAM. Dysk twardy SSD o pojemności 1 TB oferuje sporo wolnego miejsca na niezbędne pliki. Solidna jakość wykonania i elegancki wygląd to dodatkowe argumenty przemawiające za tym modelem.

Acer Nitro 5 15,6

Budżetowy model będzie idealny jako laptop dla fotografa amatora. Ekran 15,6-calowy ma dobrą rozdzielczość Full HD. Procesor AMD Ryzen 5 współpracuje z 8 GB pamięcią RAM, którą można z łatwością rozszerzyć do 32 GB. Dwie karty graficzne AMD Radeon RX 560X oraz AMD Radeon Vega 8 doskonale sprawdzą się podczas korzystania z programów do obróbki. Duże otwory wentylacyjne gwarantują stały przepływ powietrza, co przekłada się na utrzymywanie odpowiednio niskiej temperatury.

Najlepsze laptopy dla fotografów

Więcej informacji na temat laptopów dla fotografów znajdziesz na Ceneo.pl. Dostępne na stronie zaawansowane filtry umożliwiają wyszukiwanie zgodnie z własnymi preferencjami. Jeśli nie możesz zdecydować się na konkretny model, to skorzystaj z porównania produktów. Dzięki niemu będzie ci łatwiej podjąć odpowiednią decyzję.


Autor: Bartłomiej Mazurek

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF