...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Litewska firma wspiera zrównoważone rozwiązania przy użyciu drukarek 3D Zortrax

DANCER-bus-in-Klaipėda-1. Source - DANCER bus

3D Creative, litewski dostawca usług druku 3D, wyprodukował gotowy do użycia model 3D na potrzeby zorientowanego na zrównoważony rozwój projektu o nazwie DANCER bus. Model 3D przedstawia logo DANCER - firmy motoryzacyjnej z siedzibą w Kłajpedzie na Litwie, która opracowuje w pełni elektryczne autobusy miejskie dostarczane do tzw. zeroemisyjnego parku autobusowego w Kłajpedzie.

Z myślą o ochronie zasobów naturalnych, zespół DANCER bus zaprojektował i wyprodukował pojazdy elektryczne wykonane w dużej mierze z materiałów pochodzących z przetworzonych butelek PET i zasilane szybko ładującymi się akumulatorami. Jednak zanim autobusy można było zobaczyć na ulicach, zespół szukał metody na ukończenie swojego projektu w równie zrównoważony sposób. Szukano taniego rozwiązania, aby stworzyć logo firmy, które zostanie zainstalowane na przodzie autobusów. DANCER bus chciał też osiągnąć to bez konieczności rozpoczynania masowej produkcji, np. poprzez formowanie wtryskowe, które zazwyczaj generuje dużo odpadów. Firma zdecydowała się skorzystać z usług druku 3D oferowanych lokalnie przez 3D Creative.

Zespół 3D Creative rozpoczął małoseryjną produkcję logo przy użyciu dwóch drukarek 3D Zortrax – Zortrax M200 i Zortrax M300 Plus. Cały model został podzielony na dwie części i wydrukowany na obu drukarkach. W rzeczywistości posiadanie urządzeń z dwóch linii pozwoliło zespołowi na szybkie i efektywne wykonanie zadania, dzięki czemu autobusy mogły wyjechać na drogi z wydrukowanym w 3D logo. Do projektu wybrano wysokiej jakości i łatwy w użyciu filament Z-ABS. Cały proces obejmował również dokładną obróbkę końcową modelu, czyli szlifowanie, gruntowanie i malowanie.

 

Projekty takie jak ten zrealizowany przez 3D Creative dla DANCER bus udowadniają, że przy użyciu sprzętu Zortrax można produkować wysoce spersonalizowane części do różnych zastosowań końcowych. Wierzymy, że różnorodność rozwiązań oferowanych przez Zortrax M200 i Zortrax M300 Plus może zastąpić tradycyjne metody produkcji. Druk 3D umożliwia wygodną produkcję opłacalnych części 3D i pozostawia miejsce na wprowadzenie niezbędnych poprawek lub ulepszeń w trakcie projektu. W tym przypadku druk 3D spełnił wymagania projektu z założeniami zrównoważonego rozwoju jako alternatywa dla formowania wtryskowego. Ta metoda mogłaby przynieść ogromne koszty i wygenerowałaby wiele odpadów.

Natalia Jusiak, Head of Marketing w Zortrax S.A.

Dzięki Zortrax M200 i M300 Plus zespół 3D Creative był w stanie wyprodukować trwałe modele o gładkiej powierzchni, bez widocznych śladów warstw. Obie części logo zostały zorientowane na płasko na platformach drukarek, aby zapewnić druk jak najmniejszej ilości podpór i ograniczyć odpady produkcyjne. Co więcej, obróbka końcowa modeli przygotowała je do zainstalowania na autobusach, tak aby wytrzymały zmieniające się warunki zewnętrzne, w tym wilgoć i światło UV.

Strategia wdrażania wydrukowanych w 3D części do końcowego zastosowania w gotowym produkcie okazała się idealna dla projektu DANCER bus i sprawiła, że stał się jeszcze bardziej spójny dzięki zminimalizowanym kosztom i ograniczonym odpadom produkcyjnym. Druk 3D w małych seriach może być z powodzeniem stosowany w projektach, w których opłacalność jest kluczowym wymogiem i istnieje potrzeba elastycznych modyfikacji projektu lub stosowania unikalnych rozwiązań. Znakomitym przykładem takiego podejścia jest wydrukowane w 3D logo DANCER bus, które można zobaczyć na autobusach jeżdżących po Kłajpedzie na Litwie.

 

Rafał Tomasiak, CEO i Karolina Bołądź, Co-founder Zortrax są laureatami 4. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.


Źródło: Zortrax 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF