...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Polska Liga Mobilna – nowy wymiar esportu w Polsce

Gracze mobilni to liczna grupa, dla której w zeszłym roku powstała dedykowana platforma - PLAY Polska Liga Mobilna. Dostrzegając ogromne zainteresowanie społeczności twórcy ligi - operator telefonii komórkowej PLAY oraz agencja gamingowa Fantasyexpo wraz z MediaCom Warszawa otwierają drugi sezon popularnych rozgrywek, którego start planowany jest jeszcze we wrześniu.

Esport, jak i branża gamingowa, kojarzony jest głównie ze sprzętem komputerowym. Wizerunek gracza często bywa nierozłączny z myszką, klawiaturą czy ekranem monitora. Jak się okazuje, sport elektroniczny sięga po inne rozwiązania. I nie chodzi tu o konsole, które służą rozgrywkom niektórych tytułów z gatunków sportowych czy bijatyk. Wirtualna rywalizacja coraz częściej trafia wprost do naszych kieszeni za pośrednictwem najbardziej przenośnych urządzeń – smartfonów czy tabletów.

Trend wyraźnie widać w badaniach rynku gier. Według raportu Newzoo (maj 2020) pandemia koronawirusa spowodowała wyższe wydatki konsumentów na gry, zwłaszcza na urządzenia mobilne. Obecnie stanowią one niemal połowę globalnego rynku gier (48%) czyli ponad 77 mld dolarów. W Polsce ta tendencja jest również silna – jak wynika z badań Spicy Mobile 2019 polski rynek gier wideo jest wart aktualnie 541,5 mln dolarów, a 40% tej kwoty stanowią wydatki na gry mobilne. Segment ten odznacza się też największą dynamiką wzrostu – 12,49% rok do roku. Na tę rozrywkę przeciętny gracz przeznacza około trzy godziny dziennie (marzec 2020).

Czynników wzrastającej popularyzacji tego rodzaju cyfrowej rozrywki jest wiele. Przede wszystkim, są one dużo szerzej dostępne. Szacuje się, że użytkownikami smartfonów jest przeszło pół populacji naszej planety. W Polsce według Raportu Rynek Digital 2019 (styczeń 2020), ze smartfonów korzysta 56,5% społeczeństwa. Potencjał drzemiący w niedocenionej branży gamingu i sportów elektronicznych dostrzegła sieć telefonii PLAY, agencja gamingowa Fantasyexpo oraz MediaCom Warszawa tworząc w ubiegłym roku Polską Ligę Mobilną. Uzyskanie silnego sponsora tytularnego w postaci PLAY, pozwoliło na stworzenie przestrzeni do rywalizacji tysiącom polskich graczy, którzy stanowią o sile Polski na arenie międzynarodowej.

W pierwszej edycji ligi zorganizowano 5 turniejów w gry: Clash Royale, Brawl Stars oraz World of tanks Blitz W sumie rozegrano 1933 mecze, w których udział wzięło ponad 6700 graczy. Każdy turniej kwalifikacyjny charakteryzował się pełną obsadą drabinki turniejowej. Fani gier mobilnych mogli też oglądać rozgrywki na żywo, które były transmitowane za pośrednictwem platformy Twitch, Facebook oraz Youtube. Czas wszystkich transmisji wyniósł 137 h, które łącznie były oglądane przez 1 435 711 minut (suma czasów unikalnych widzów). Ligę wsparli influencerzy skupiający wokół siebie liczne grupy fanów gier mobilnych – Manoyek, Sitrox, Farell, Dżejdżejka, pOwp, VDR oraz veni gaming. Dzięki multistreamingowi, komunikacji w social mediach oraz publikacjom w mediach udało się dotrzeć do ogromnej liczby osób w społeczności gier mobilnych. Ponadto w trakcie lockdownu – w kwietniu bieżącego roku – zorganizowano dwa turnieje rozgrzewkowe w ramach #zostańwdomu z Play w grę Clash Royale.

W najbliższych miesiącach odbywać się będą kolejne turnieje w obrębie PLAY Polskiej Ligii Mobilnej. Tytuły, w których będą rywalizować mobilni esportowcy to Clash Royale, Brawl Stars, oraz World of Tanks Blitz.  Nie zabraknie też nowości w lidze w postaci Call of Duty: Mobile. Podobnie jak w zeszłorocznej edycji, zawodnicy będą rywalizować o nagrody ufundowane przez Xiaomi Technology Polska – partnera technologicznego ligi. Do wygrania będą m.in. smartfony Xiaomi Redmi Note 9 z poczwórnym aparatem 48Mpix, , a także inne urządzenia z niesamowicie bogatego portfolio producenta, m.in. opaski Mi band oraz słuchawki bezprzewodowe.

Rozgrywki z wszystkich tytułów będzie można zobaczyć na żywo na platformie Twitch na oficjalnym kanale PLAY Polskiej Ligi Mobilnej (http://www.twitch.tv/ligamobilna). Warto więc wspomnieć, że abonenci operatora mają półroczny dostęp do Amazon Prime, który nie tylko oferuje ogromną bibliotekę filmów i seriali, a także korzyści dla graczy – stały dostęp do Prime Gaming oraz możliwość darmowej subskrypcji dowolnego kanału na platformie streamingowej Twitch.

Aktywacja związana z PLAY Polską Ligą Mobilną została też doceniona przez jury konkursu Mixx Awards 2020, w którym projekt PLAY Polskiej Ligi Mobilnej – Zapłać z Play w sklepie Wargaming otrzymał wyróżnienie w kategorii Games&Esport.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF