Zaskakujące dane GUS-u o branży budowlanej

Ekonomiści notują rekordowy wzrost sprzedaży detalicznej w branży budowlano - montażowej. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny - produkcja budowlano-montażowa była wyższa w listopadzie aż o 12,7%.

Statystyki produkcji budowlano-montażowej pokazały, że w ciągu roku wzrosła ona o 12,7 proc. Oczywiście w cenach stałych. Co więcej, sektor budowlano- montażowy jest rekordowo wyższy w stosunku do października 2021 roku (8,9%).

Z kolei listopad 2021 wypadł o wiele lepiej w stosunku do października, gdyż roczna dynamika była o 4,2 procent wyższa. To naprawdę potężny skok w tak krótkim czasie.  W okresie letnim, a dokładnie w sierpniu 2021 roku dynamika wzrostu produkcji budowlano-montażowej skoczyła do 10 proc, a przez ostatnie miesiące wahała się w przedziale od 3,3 do 4,7 proc.

Narzekanie i zaskoczenie Ekonomistów

Zmiana dynamiki produkcji może zaskakiwać nie tylko przedsiębiorców, ale także ekonomistów, którzy od wielu miesięcy narzekali na potężny spadek popytu w branży budowlano- montażowej. Warto podkreślić, że eksperci brali pod uwagę na dane z GUS, ale nie byli w stanie przewidzieć tak potężnego wzrostu. Spodziewali się raczej przyspieszenia niż zaobserwowanego skoku w porównaniu ze wzrostem  notowanym w październiku 2021 roku.

Średnia tzw. ,,typowań” sugerowała jednak, że wzrost produkcji w budowlance wzrośnie o zaledwie 6 procent w skali roku. Jednak jak podkreślają najnowsze dane – sytuacja jest znacznie lepsza, niż zakładano.

Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu do listopada 2020 roku, zwiększyła się we wszystkich działach budownictwa.

GUS

Popyt na budowlankę 

W firmach, które realizują pracę budowlane i specjalistyczne poprawa, jest 17-procentowa. Z kolei w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków prawie 13-procentowa. Natomiast w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej nieco ponad 10-procentowa.

Urzędnicy GUS -u podkreślają, że sprzedaż produkcji budowlano-montażowej w listopadzie 2021 roku w porównaniu z poprzednim miesiącem 2020 roku, była znacznie wyższa dla robót inwestycyjnych (o 7,1 proc), jak i dla remontowych (o 21,9 proc.)

W ocenie Jakuba Rybackiego analityka Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) – opublikowane dane stanowią sygnał dla inwestycji w czwartym kwartale 2021 roku.

Dodatkowo wskazuje, że w listopadzie dane o produkcji i sprzedaży detalicznej sugerują ekonomistom i inwestorom, że wzrost PKB (Produktu Krajowego Brutto) w całym 2022 roku będzie znacznie większe i silniejsze od prognoz, które powstały jeszcze miesiąc temu.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF