...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Poza czasem. O potyczkach z codziennością – Bożena Kowalkowska

poza-czasem

Kowalkowska pisze o „życiu na zdalnym”, o narzędziach i technologii, o FOMO i o tym, jak ważna jest czułość do samych siebie. „Poza czasem. O potyczkach z codziennością” to idealna książka dla tych, którzy w czasie pandemii poczuli, że tracą grunt pod nogami i chcieliby znów poczuć się pewnie.

Po poradniku „Odzyskać czas” Bożena Kowalkowska wraca z książką, na którą składa się 10 opowieści w formie felietonów. Wszystkie je łączy temat czasu i sposobów na jego odzyskanie, ale przewodnim motywem jest próba uwolnienia się od wielu stereotypów oraz odbierających nam siły i chęci przekonań.

Autorka postanawia przyjrzeć się bliżej zmianie w podejściu do pracy i postrzeganiu jej. Bada, jak z szanowanej części życia przeistoczyła się w niekończące się utrapienie. Bierze pod lupę temat zmęczenia, a właściwie dawno zapomnianej sztuki odpoczynku, jak również zagadnienie komunikacji – reguł, które wpływają na jej jakość oraz odpowiedzialności za kontakt z drugim człowiekiem. Nie pomija prokrastynacji, która w ostatnim czasie jest chlebem powszednim większości z nas. Interesuje ją również kwestia łączenia pracy zawodowej z wychowywaniem dziecka, słynny work-life balance – a raczej pytanie, czy jest on w ogóle możliwy. Przedstawia sposoby na znalezienie najbardziej satysfakcjonującego rytmu, który bezbłędnie prowadzi do samopoznania.

Ważnym elementem „Poza czasem. O potyczkach z codziennością” jest, oczywiście, planowanie. Planowanie, które nie oznacza nudy, a spontaniczność!

To książka o błędach i potyczkach, które pomimo posiadanej wiedzy i doświadczenia wciąż mi się przytrafiają, oraz o próbach ich zrozumienia. To rozważania o wpływie otoczenia, środowiska, przekonań, sytuacji życiowej, wieku, doświadczenia i własnego charakteru na trudności w organizowaniu życia codziennego, gdzie nie zawsze najważniejsze jest szczęśliwe zakończenie. Bożena Kowalkowska uważa, że w rozmowie z drugim człowiekiem najważniejsze są empatia, uważność, otwartość i brak oceny – więc głównie na nich opiera swoją opowieść.

FRAGMENTY:

A czy jeśli człowiek znalazł się już w takim uwikłaniu, zaplątał w sieć tysiąca zależności, możliwy jest powrót albo przejście do sytuacji, w której można pozwolić sobie na momenty, kiedy czas wolno płynie? Tak, to możliwe. Jestem tego żywym dowodem.

Odważyłam się na przedstawienie kilku mało popularnych czy akceptowalnych dla niektórych tez i wiele razy zastanawiałam się, czy nie idę o krok za daleko w niektórych sugestiach czy przekonaniach. Zwłaszcza teraz, w czasach wszechobecnego hejtu, kiedy tak łatwo o nieporozumienie. Czy mam prawo mówić, że praca ponad miarę jest już passé? Skąd wiem, jakimi regułami trzeba się kierować podczas komunikacji z drugim człowiekiem? Albo na jakiej podstawie twierdzę, że samoświadomość rodzi się podczas poszukiwania własnego rytmu dnia? Tak samo jednak, jak w przypadku poprzedniej książki, wszystkie przytaczane historie przydarzyły mi się naprawdę, a wszystkie zdania i myśli naprawdę zostały wypowiedziane lub pomyślane. A co za tym idzie, wszystkie rozwiązania, które proponuję, zostały wielokrotnie sprawdzone i przyniosły mnie oraz wielu innym osobom ulgę w codziennym życiu.

Bożena Kowalkowska – Ur. 1981, dziennikarka i producentka. Od lat uczy freelancerów, etatowców i pracujących rodziców, jak dobrze planować, żeby mieć więcej czasu dla siebie, bliskich i na swoje pasje. Temat zna od podszewki, bo jako koordynatorka różnych projektów i mama dwójki dzieci nieraz mierzyła się z kryzysem czasowym i musiała opanować temat organizacji życia zawodowego i domowego. Była sekretarzem redakcji wielu magazynów, w tym ostatniego wydania „Twojego Weekendu”, który zdobył nagrody na całym świecie, m.in. Grand Prix w Cannes w kategorii projektów zmieniających świat. Była współwydawcą rocznika „Print Control” oraz współpracowała z portalami Gazeta.pl i Vogue.pl.


Źródło: Wielka Litera 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF