Prawa człowieka w fabrykach sprzętu IT

Fundacja CentrumCSR.PL promuje odpowiedzialne społecznie zamówienia publiczne sprzętu IT w Unii Europejskiej.
Fundacja CentrumCSR.PL we współpracy z partnerami realizuje projekt „Procure IT Fair: Establishing a Workers’ Rights Consortium modelled organisation for sustainable public purchasing of electronics in Europe”. Jego celem jest utworzenie międzynarodowej organizacji nadzorującej i monitorującej odpowiedzialne społecznie zamówienia publiczne sprzętu IT w Unii Europejskiej. Będzie to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w krajach UE.
Celem projektu jest także wytworzenie silnego lobby organizacji zakupujących sprzęt IT na rzecz przestrzegania praw człowieka i podstawowych praw pracowniczych w fabrykach produkujących zamawiany sprzęt. – Innymi słowy, dążymy do zredukowania braku odpowiedzialności w łańcuchu dostaw oraz monitorowania sytuacji pracowników w konkretnych fabrykach produkujących elektronikę – mówi Katarzyna Szyniszewska – koordynatorka projektu.
Głównym działaniem w ramach projektu jest promocja dobrych praktyk w zakresie odpowiedzialnych zamówień sprzętu komputerowego oraz, w dłuższej perspektywie, wpływ na polepszenie warunków pracy w fabrykach sprzętu komputerowego nie tylko w Chinach, Tajlandii, Indonezji, Meksyku, Wietnamie, Malezji, Indii, Brazylii czy na Filipinach, ale również w Europie Centralnej i Wschodniej.
W wielu fabrykach produkujących sprzęt IT prawa pracownicze nie są bowiem przestrzegane, a pracownicy ze względu na swoją sytuację ekonomiczną zmuszeni są do wielogodzinnej pracy za minimalne wynagrodzenie. Słabość lub wręcz brak związków zawodowych i instytucji broniących praw pracowników w połączeniu z biernością państwa i korupcją sprawiają, że duże koncerny obniżają koszty produkcji wykorzystując zatrudnionych w fabrykach pracowników.
Znane marki produkujące sprzęt IT często nie mają własnych fabryk. Sprzęt oraz podzespoły są zamawiane u zewnętrznych dostawców. – W ten sposób, bardzo często celowo, omijana jest zasada współodpowiedzialności za produkcje sprzętu. Nawet po wykryciu nieprawidłowości w fabrykach, często zagrażających zdrowiu i życiu pracowników, nie można nałożyć żadnej kary na koncerny – dodaje Szyniszewska.