Program dla dietetyka do układania diet – jak go wybrać?
Praca dietetyka w głównej mierze polega na tworzeniu jadłospisów dla swoich pacjentów. Dzięki szybko rozwijającym się nowym technologiom w ciągu ostatnich kilkunastu lat to zadanie stało się dużo łatwiejsze. Powstało wiele programów, które ułatwiają tworzenie jadłospisów, a wprowadzane w nich innowacje coraz bardziej usprawniają i przyspieszają ich tworzenie.
Dietetyk musi włożyć sporo powtarzalnej pracy w przygotowanie jadłospisu dla pacjenta. Prowadzenie karty pacjenta i przeprowadzenie wywiadu, dobieranie składników, wybór odpowiednich produktów, obliczenie wartości odżywczej posiłków – te wszystkie czynności są bardzo ważne i w przypadku pracy „na papierze” – żmudne i czasochłonne. By ułatwić pracę dietetyków i przyspieszyć obsługę pacjentów powstało wiele oprogramowań do tworzenia diet.
W tej chwili na rynku istnieje kilkadziesiąt topowych programów, które oferują różne funkcje i udogodnienia. Każdy znajdzie program idealny dla siebie, według tego, czego najbardziej potrzebuje. Jednak jest kilka podstawowych aspektów, które będą miały znaczenie przy wyborze oprogramowania dla dietetyka. Dlaczego zwrócenie uwagi na nie jest takie ważne? Dietetyka szybko się rozwija. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome wpływu odżywiania na stan zdrowia i samopoczucie. Szybko rośnie liczba pacjentów, a co za tym idzie dietetycy mają coraz więcej pracy. Dlatego wybór odpowiedniego oprogramowania jest tak ważny. Program dla dietetyka powinien maksymalnie przyspieszać i ułatwiać jego pracę, a przy tym być możliwie jak najprostszy w obsłudze i ułatwiać pacjentowi realizowanie jadłospisu.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem programu dla dietetyka?
Jedną z najważniejszych cech programu dla dietetyka jest intuicyjność. Takie oprogramowanie ma przede wszystkim ułatwiać i skracać czas tworzenia jadłospisu. Jeśli jest skomplikowane w obsłudze, trudno odnaleźć w nim podstawowe funkcje i ma mało przyjazny interfejs, co powoduje, że tworzenie diety zajmuje kilka godzin – na pewno nie spełni swojej roli. Większość programów dla dietetyków oferuje darmowy okres próbny. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o kupnie jednego z nich, warto przetestować kilka i sprawdzić, które będzie dla nas najprostsze w obsłudze.
Bogata baza gotowych przepisów i produktów pozwala na szybsze tworzenie urozmaiconych i zbilansowanych jadłospisów. Baza produktów powinna jednak zawierać dane z rzetelnych źródeł takich jak baza danych Instytutu Żywności i Żywienia. Duża baza przepisów i produktów wzbogacona o odpowiednie dane i stale aktualizowana skraca najbardziej żmudną cześć pracy dietetyka, jaką jest wyszukiwanie odpowiednich produktów i obliczanie kaloryczności posiłku. Dużą zaletą programu będzie także obecność bazy suplementów i odżywek oraz możliwość wprowadzania własnych produktów.
Bardzo dużą zaletą takiego programu będzie również możliwość edycji gotowych przepisów i zapisywania ich we własnej bazie. Dzięki temu możemy tworzyć proste modyfikacje i dodatkowo urozmaicać jadłospis. Umożliwia to także dopasowanie gotowych przepisów do preferencji pacjenta i wykluczenie produktów nietolerowanych z powodu alergii. Dodatkowym plusem tworzenia swojej bazy przepisów będzie możliwość tagowania przepisów i grupowania ich pod kątem konkretnych zapotrzebowań na wartości odżywcze czy przypisania konkretnego charakteru diety, np. przepisy dla diety o niskim IG.
Kierując się dobrem pacjentów i pragnieniem ułatwienia im realizacji diety, powinniśmy zwrócić uwagę na możliwość wygenerowania listy zakupów w programie. Taka funkcja zapewnia przejrzystość diety i znacznie skraca proces przygotowania posiłków. Jednocześnie lista zakupów jest ważnym narzędziem w pracy nad jadłospisem. Odpowiednio pogrupowane produkty ułatwiają pacjentowi zakupy, a dietetykowi rozplanowanie menu tak, by maksymalnie ograniczyć straty żywności.
Kluczową wartością również z punktu widzenia pacjenta będzie dostępność aplikacji mobilnej, w której będzie mógł w każdej chwili sprawdzić menu na dany dzień, przepis na konkretny posiłek oraz w prosty sposób wygenerować listę zakupów. Ważna będzie także aplikacja dla dietetyka. W przypadku pracy zdalnej lub zatrudnienia w wielu przychodniach czy częstych podróży aplikacja ułatwia pracę z jadłospisami i nadzorowanie planów dietetycznych. Możliwość korzystania z aplikacji na prawie każdym urządzeniu ułatwia kontakt z pacjentem, przesyłanie dodatkowych materiałów jak zalecenia i monitorowanie postępów.
Oprogramowania online mają tę przewagę, że są ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych, co sprawia, że łatwo można z nich stworzyć platformę zarówno dla dietetyków jak i dla pacjentów. Jednym z takich programów jest kcalmar.com/dietetyk/, który umożliwia tworzenie jadłospisów, a jednocześnie jest miejscem pozyskiwania nowych pacjentów.
Ważne będą również takie funkcje jak kalkulator CPM, możliwość dodawania własnych przepisów czy zapis do pdf bądź pliku do wydruku, jednak są to tak podstawowe funkcje, że większość programów je posiada. Pamiętajmy, by przy wyborze programu kierować się przede wszystkim intuicyjnością i obszerną bazą, która pozwoli nam tworzyć personalizowane jadłospisy dla każdego pacjenta. Każda z wymienionych wyżej funkcji będzie dodatkowym atutem takiego programu, ale dla wielu osób kluczowa będzie także na przykład kwestia ceny. Stając przed wyborem oprogramowania dla dietetyka, warto zadać sobie pytanie, co jest dla nas najważniejsze poza łatwością i szybkością tworzenia diety i tymi właśnie kategoriami kierować się przy kupnie programu.
Źródło: kcalmar.com